REPORTAGE 21 eigen kapperszaak komt wel, eerst ervaring opdoen' 'Verhalen vertellen via beelden: dat vind ik het leukst' Journalistiek werd een teleurstelling. 'Maar kijk waar ik nu sta' Donna Moon vond haar idealisme terug in de pedagogiek Naam: Sirnone Steijaert (22) Komt uit: Graauw Huidige woonplaats: Graauw Droom van toen: journalistiek Doet nu: hbo-studie Social Work Naam: Donna Moon Alexander (22) Komt uit: Colijns- plaat Huidige woon plaats: Delft Droom van toen: naar Afrika Doet nu: hbo-studie pedagogiek Naam: Macy Grim (21) Komt uit: Heinkenszand Huidige woonplaats: Eindhoven Droom van toen: eigen kapperszaak Is nu: kapster in loondienst Macy doet wat ze het liefst wilde: mensen blij maken met een nieuw uiterlijk. Ze werkt in een kappers zaak in Eindhoven. De Bevelandse vertrok onlangs naar Brabant, om samen te gaan wonen met haar vriend, die aan de Technische Universiteit Eindhoven studeert. Een overgang, geeft ze toe. „Mijn vriend gaat straks waarschijnlijk in Eindhoven werken. Daarom ben ik hem achterna gegaan. Het is wel anders hoor, zo'n grote stad. Ik ben nog niet he lemaal gewend. Ik mis de gezelligheid van mijn vrienden uit Zeeland af en toe." Macy ging na het vmbo naar de kappersoplei ding op mbo-school Scalda in Goes. De school was niet wat ze ervan verwachtte. Daarom stap te ze over naar een particuliere opleiding in Bre da. „In het eerste jaar leerden we knippen, het tweede jaar ging over visagie." Als middelbare scholier droomde Macy van een eigen kapperszaak. Ze had zelfs al een naam be dacht: Zakaty's. „Een eigen bedrijf zit nog steeds in mijn hoofd. Ondernemen lijkt me leuk en een mooie afwisseling met het knippen. Maar ik wil nu eerst veel ervaring opdoen en in verschil lende zaken werken. Als ik dan een eigen klan tenkring heb opgebouwd, komt dat eigen be drijf misschien alsnog." Naam: Björn Tiebout (21) Komt uit: Colijnsplaat Huidige woonplaats: Colijnsplaat Droom van toen: cameraman worden Is nu: freelance cameraman Een plan B had ze niet, zo zeker was Simone van haar plan A: ze zou de journalistiek in. Ze zag zichzelf al helemaal zitten op de redactie van een glossy als Cosmogirl, met haar eigen column. Maar het liep heel anders. Na drie maanden stopte ze met de hbo-studie journalistiek in Tilburg. „Schrijven vond ik geweldig, maar de op leiding viel heel erg tegen", vertelt ze. „Ik was te verlegen. We moesten de stad in, om een verhaal te gaan zoeken. Mensen zomaar aanspreken op straat vond ik zó lastig. Die drempel was voor mij te hoog. Ik had verwacht dat we meer in groeps verband moest doen, maar het was ieder voor zich." Het wonen op kamers viel Si mone ook tegen. „Ik kon geen aanslui ting vinden bij mijn huisgenoten. Ze wa ren nogal op zichzelf. En de vriendin met wie ik naar Tilburg gegaan was, stopte ook." En dus keerde Simone terug naar Zeeuws- Vlaanderen. „Dat was een grote teleurstelling. Ik heb een heel moeilijke periode gehad. Ik had geen idee wat ik wilde." Ze deed verschillende beroepstesten en kwam uit bij een sociale studie. Na een meeloopdag besloot ze om Social Work te gaan studeren aan de HZ in Vlissin- gen. „Ik twijfelde nog toen ik begon, maar het is de beste keuze geweest die ik heb kunnen maken. Iedereen is begaan met elkaar. De docenten kennen je per soonlijk. Je kunt bijna niet alleen zijn." Ze loopt stage bij Tragelzorg. „Ik begeleid jongeren met een verstandelijke beper king. De interactie met hen vind ik ge weldig." Inmiddels is Simone bijna afge studeerd. „Vier jaar geleden dacht ik dat ik nooit een opleiding zou afmaken. En kijk eens waar ik nu sta. Dit past écht bij me. Björn had vanaf zijn twaalf de één grote droom: came raman worden. Als tiener had hij al een eigen filmca mera: hij filmde bij de EHBO-oefe- ning in zijn woonplaats Colijns plaat en de karavaan wielrenners toen de Tour de France langskwam. Na de vmbo-opleiding theatertech niek aan het Pontes Goese Lyceum begon hij aan een opleiding tot ca meraman op het Grafisch Lyceum in Rotterdam. Zo hoopte hij van zijn grootste hobby zijn beroep te maken. En dat is gelukt. Björn be gon anderhalfjaar geleden zijn ei gen bedrijf. Hij filmt onder meer voor Omroep Zeeland. „Maar ik maak ook bedrijfsfilms voor produc tiebedrijfjes. Een fulltime baan haal ik er nog niet uit, maar ik mag niet klagen. Het gaat hartstikke goed." Het freelance-bestaan bevalt hem. „Ik kan mijn eigen tijd indelen en doe veel verschillende dingen. Ik wil zo veel mogelijk dingen leren en verhalen van mensen vertellen via beelden: dat vind ik het leukst." Reizen maken, daar droomde Björn vijfjaar geleden ook van. Backpac- ken in Australië stond hoog op zijn verlanglijst. „Dat is er nog niet van gekomen, maar ik wil daar binnen kort wel echt heen. Samen met mijn vriendin." Björn vloog een halfjaar geleden wel naar Cambod ja, voor werk. „Ik heb daar gefilmd voor een documentaire over een Zeeuwse stichting die zich inzet voor scholen. Dat ik nu al zo'n op dracht heb mogen doen. Fantas tisch was het!" Donna Moon is idealistisch. Altijd geweest. Ze wilde naar Afrika om mensen te helpen. Daarom begon ze aan een studie 'talen en culturen van Afrika' aan de universiteit in Leiden. „Dat ging heel goed. Ik haalde mooie cijfers, deed zelfs een excellentiepro gramma. Maar toch raakte ik gedesillu sioneerd. Er waren maar zes eerste jaars en zij waren meer taalkundig of antropologisch ingesteld. Bovendien moest je in het tweede jaar zeven maanden naar Afrika toe. Ik zou als enige naar het oosten gaan, terwijl ik net achttien was. Dat zag ik niet zit ten." Donna Moon besloot, met haar propedeuse op zak, een tussenjaar in te lassen: ze werd bestuurslid van een studentenvereniging. „Ik organiseerde lezingen en evenementen. Superleuk! Het was helemaal mijn ding." Om redenen die ze zelf achteraf niet begrijpt, ging Donna Moon het jaar er op politicologie studeren. „Iedereen deed die opleiding, dus ik dacht dat het mij ook wel zou liggen. Maar ik vond het vreselijk: zó theoretisch en vaag." Ze stopte en was een hele tijd zoekende. „Het was een zware tijd: mijn ouders emigreerden naar Frank rijk, het ging uit met mijn vriendje en ik wist niet wat ik wilde." Ze sloeg uit eindelijk een hele andere weg in: een hbo-studie pedagogiek. „Het gaat heel goed. Het hbo is persoonlijk en je leert veel vaardigheden. Ik vind de ontwikkeling van mensen en kinde ren interessant. Ik zou me willen in zetten voor betere voorlichting aan meisjes die ongewenst zwanger zijn of hoogbegaafde kinderen willen bege leiden. Ik wil dingen verbeteren. Mijn idealisme is terug." ZATERDAG 7 MEI 2016 na het eindexamen vervulde en vervlogen dromen ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21