20 REPORTAGE Suraya leeft haar droom in New York: 'Het hele plaatje klopt' Geen filmacademie? Dan maar op een andere manier Jeffrey gaat nu voor scheikunde: 'Ik moest mezelf accepteren' Rosanne stoomt door: van de mavo naar een hbo-studie rechten Ze zaten vól plannen en verwachtingen: acht Zeeuwse scholieren vertelden in 2011, vlak na hun eindexamen, in deze krant over hun toekomst plannen. Mechteld Jansen fotografeerde ze destijds in hun favoriete pose. Wat is er van ze terechtgekomen? Naam: Suraya Maenhout (22) Komt uit: Oostburg Huidige woonplaats: New York Droom van toen: filmmaker worden Doet nu: opleiding tot screenwriter Suraya wist al op heel jonge leeftijd dat haar toekomst niet in Nederland lag. Ze dacht groots: wilde het gaan maken in de filmindustrie in Amerika. Als zeventienjarige ver ruilde ze Oostburg voor Baton Rouge in Louisiana, in de VS. Daar begon ze aan een opleiding tot filmproducer. „Ik was daar nog maar net, toen ik stage mocht lopen bij de grootste film studio van Louisiana. De filmsterren liepen daar gewoon rond: Elizabeth Banks, Morgan Freeman, Tom Cruise. Ja, dat was wel leuk." Maar ook Louisiana vond Suraya te klein. Een jaar later schreef ze zich in bij Brooklyn College in New York. „Ik wilde altijd al in die stad wonen. De studie was beter en ik had er meer mogelijkhe den." Nog drie weken, dan zit haar tijd in the Big Apple erop. Sura ya is inmiddels bijna volleerd scriptschrijver. „Ik vind het heel leuk. Die passie voor films heb ik gewoon altijd gehad. Ik hou van de mensen hier, van de leraren: het hele plaatje klopt. Ik heb geen moment gedacht: dit is het niet." Trots op haar prestatie, dat is ze niet per se. „Weet je, ik heb ge woon heel veel geluk gehad dat mijn ouders me altijd gesteund hebben. Het kost veel geld om te wonen en te studeren in Ameri ka." Binnenkort vertrekt ze naar Engeland om een baan te zoeken. „In Amerika is het heel moeilijk om werk te vinden. Bovendien wil ik dichter bij mijn familie wonen. Ik heb een hechte band met ze. Mijn kleine neefjes en nichtjes herkennen me soms niet meer." Maar in Nederland wonen, dat wil Suraya niet. „Als ik er twee we ken ben, dan vind ik het genoeg." door Cornelleke Blok Naam: Matthijs Meul- blok (24) Komt uit: Burgh-Haamstede Huidige woonplaats: Utrecht Had heel veel dromen Doet nu: studie thea ter-, film- en televisie wetenschap Ik vind te veel dingen leuk", zei Mat thijs vijfjaar geleden. En dat is niet ver anderd. Hij maakt radio, schrijft ge dichten, staat in het theater, figureert af en toe in televisieseries en produceert films en documentaires. Na zijn vwo-opleiding op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee laste hij een 'sabbati cal' in om uit te zoeken waar zijn toekomst ligt. Het werden zelfs twee tussenjaren: hij debuteerde als filmmaker met het project Poetry by the Sea en maakte een reis door Oost-Europa. Je zag Matthijs' naam, stem en gezicht overal. Hij verfilmde een ver haal uit de bundel 'Zondig in Zeeland', was te zien op CTV Zeeland, presenteerde op Radio Schouwen-Duiveland. „Ik wilde graag naar de filmacademie, maar werd twee keer afgewezen. Dat was een teleur stelling, maar ik heb me erbij neergelegd. Ik dacht: dan maar op een andere manier." Matthijs begon aan een universitaire studie theater-, film- en televisiewetenschap in Utrecht. Hij zit nu in het derde jaar en loopt stage op de webredactie NPO Radio 2 en Radio 5. En daar heeft hij zijn plek ge vonden. „Ik zie mezelf dit werk ook na mijn studie wel doen: schrijven over mu ziek vind ik heel erg leuk. Ik vind het ook interessant om na te denken hoe je een groot publiek kunt bereiken en om formats te ontwikkelen." Maar: „Ik heb daarnaast wel de vrijheid nodig om te creëren. Matthijs blijft voorlopig radiopresentator bij Radio Schouwen-Duiveland. „Daar ben ik begonnen. Ik waardeer het heel erg dat ik die kans gekregen heb." t Naam: Jeffrey de Vos (22) B Komt uit: Vlissingen ak W Huidige woonplaats: Middelburg (M Jjj Droom van toen: psycholoog worden 'JW' JL> Begint binnenkort met studie chemie Een groter contrast lijkt bijna niet mogelijk. Jef frey wilde psycholoog worden, maar nu gaat hij voor een toekomst in de chemie. Na het vwo op de CSW in Middel burg vertrok Jeffrey naar Gent, maar hij kwam er al snel achter dat hij bij de studie psychologie verkeerd zat. „Ik deed mee aan ex perimenten, om alvast rond te kij ken in het werkveld. Ik zag me zelf zoiets niet dagenlang doen. Bovendien merkte ik dat ik heel makkelijk emoties van anderen overneem. Een baan als psycho loog zou te veel worden." Na een halfjaar zat Jeffrey weer thuis, in Vlissingen. Het ging niet goed met hem. „Ik heb drie jaar lang geen school gevolgd. Ik raakte ver slaafd aan wiet en heb verkeerde beslissingen genomen. Zo verhuis de ik met vrienden naar Breda. Ik zag het helemaal zitten: een band starten, muziek maken, geld ver dienen. Maar het bleek helemaal niets voor mij. Ik belandde in een depressie." Achteraf weet hij waarom. „Ik wilde ergens bij ho ren. Ik ging altijd met heel veel mensen om. Als ik thuis kwam in Breda zaten er vaak tien mensen in de woonkamer. Nu weet ik dat ik juist iemand ben die graag op zichzelf is. Ik heb mezelf moeten accepteren." Jeffrey ging terug naar Zeeland en krabbelde op. De vader van een vriend schudde hem wakker. „Door hem zag ik in dat het zon de zou zijn als ik niks met mijn ca paciteiten doe. Ik was altijd goed in scheikunde. Ik kan er mijn per fectionisme en idealen in kwijt." Binnenkort begint Jeffrey een nieuw leven: een nieuwe studie en een eigen huis. „Ik heb geleerd dat ik veel meer kracht heb dan ik dacht. Ik ben hier zelf uitgeko men. Daar ben ik trots op." Als zestienjarige had ze de route al helemaal uitgestippeld. Na de mavo zou ze de havo afmaken en via het hbo in één keer door stromen naar de universiteit. Haar doel: advocaat worden. Vijfjaar later is Rosan ne een eind op weg. De Middelburgse haalde haar havopapiertje en is bezig met een hbo-studie rechten. Het is pittig, geeft ze toe. „Je moet heel veel lezen. En als je bij een tentamen een woord je of een komma vergeet, dan is het ant woord fout. Maar dan te denken aan wat ik er later mee wil. Je moet verder kijken dan de vakken. Rosanne wil na het hbo verder op de universiteit. Maar advocaat? Dat ziet ze bij nader in zien toch niet zitten. „Ik had het klassieke plaatje in mijn hoofd. Grote zaken enzo. Maar je kunt als beginnend strafrechtad vocaat toch niet verdedigen wie je wilt. Je moet een dronkaard bijstaan, die al voor de vierde keer is opgepakt." En familie recht ziet ze ook niet zitten. „Ik moet er niet aan denken om allemaal echtschei dingen te begeleiden. PfïF. Al die persoon lijke issues. Nee, geef mij maar een baan als jurist bij een groot bedrijf. Iets met ontslagrecht of internationaal recht lijkt me wel wat." Rosanne wilde ook een Audi onder haar kont, maar daar denkt ze nu genuanceerder over. „La ten we zeggen dat ik volwassener ge worden ben. Geld is fijn, maar het is ook fijn om tijd te hebben met je fami- ie. Ik heb respect gekregen voor men- 1 die drie of vier dagen per week wer- Naam: Rosanne Joosse (21) Komt uit: Middelburg Huidige woonplaats: Rotterdam Droom van toen: advocaat worden Doet nu: hbo-studie rechten jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20