Hij is een van de dertig Nederlanders op spelen voor gewonde ex-militairen 18 NIEUWS In Bosnië verloor Edwin de Wolf zijn linkerbeen. Nu schittert hij met zijn racefiets op de Invictus Games. Hij zag ze één voor één afstappen tij dens de dik 125 kilo meter van de Amstel Gold Race. Geoefen de wielrenners die moeite hadden met de verraderlijke klimmetjes. Edwin de Wolf (46) uit Ede reed ook mee ter voorbereiding op de In victus Games die morgen in Orlando beginnen en klopte alle afhakers. „Toen ik al die mensen zag lopen moest ik stiekem wel een beetje la chen. Voorlopig flik ik dit toch maar", zegt hij terwijl hij in Doorn demonstreert hoe gemakkelijk ie mand met één been op het pedaal over het asfalt zoeft. „Eigenlijk doe ik hetzelfde als iedereen", lacht hij. En niet eens zoveel langzamer als anderen. De Wolf haalt gemiddeld 23 kilometer per uur. Tweebenige wielrenners fietsen rond de 30. Toch is er een groot verschil. De Wolf heeft moeten leren ver vooruit te kij ken. Plotseling stilvallen kan een heel pijnlijk verhaal worden. „Ik moest mijzelf in het begin dwingen om niet te blijven aanklooien in zulke situa ties, maar gas terug te nemen. Dan is het een kwestie van naar voren schui ven en kun je veilig afstappen." Duimpje omhoog Nu trapt hij elk jaar in zijn vrije uur tjes honderden kilometers weg en is hij een van de meest gerespecteerde weggebruikers. Hoe vaak er niet een duimpje omhoog gaat bij andere wiel renners. Of automobilisten die toete ren. „Heel mooi", zegt De Wolf. Toegegeven, de oud-militair had in de zomer van 1994 zelf ook niet ge dacht dat hij het nog zo ver zou schoppen. Op donderdag 18 augustus gaat het vroeg in de morgen hele maal mis in de heuvels rond Srebreni ca in Bosnië. De Wolf is dan groeps commandant bij de Luchtmobiele Brigade en krijgt de opdracht om te rug te gaan naar een gebied waar ze een week eerder onder vuur waren genomen. Als ze een verlaten stelling inspecteren slaat het noodlot toe. Er klapt een mijn. De Wolfis korte tijd verblind. Doof. Kan niet plaatsen wat er aan de hand is. Hij krijst van de pijn. Op afstand hoort hij een hoop geschreeuw van zijn dienstmakkers. Ze vragen op de radio om een heli kopter. Als De Wolf zijn zicht terug krijgt, snapt hij waarom. Waar een been zou moeten zitten, is het nu zwartgeblakerd en helemaal kapot. Uit zijn arm gutst het bloed bij elke NEDERLANDERS IN ORLANDO hartslag. Een scherf heeft zijn slag ader geraakt. „Dat was eigenlijk het meest kritisch." Zo snel als zijn makkers kunnen, brengen ze De Wolf naar het veldhos pitaal. „Kun je mijn been nog red den?", vraagt de groepscommandant aan de chirurg voordat de narcose zijn werk doet. Als hij een paar uur la ter bijkomt, weet hij dat het ijdele hoop was. Zijn linkerbeen is tot bo ven zijn knie geamputeerd. De dagen erna komt langzaam het besef dat hij misschien geen militair meer kan zijn. Een zware klap. „Militair zijn zat al in de familie vanaf de Tweede Wereldoorlog. Dit was mijn leven." Accepteren Het ene moment is De Wolf die jon ge sergeant die droomt van een baan bij het Korps Commando Troepen. Het volgende komt hij terug met een kapot lichaam dat nooit meer hetzelf de zal zijn. Dat accepteren was een helse klus, maar achteraf prijst De Wolf zich gelukkig dat hij alles heeft meegemaakt. Dat hij hard heeft ge knokt om bij bewustzijn te blijven, al was het een bijzonder pijnlijke er varing. „Ik ben nu geen puzzelstukjes kwijt. Ik weet precies wat er is ge beurd en besef dat dit niet te voorko men was. De grond daar was zo gort droog. We konden die mijn simpel weg niet zien liggen." 22 jaar na het incident spreekt De Wolf bijzonder open over die drama tische gebeurtenis. Maar dat was in het begin zeker niet zo. „Ik ben altijd met fysieke sporten bezig geweest. Hardlopen en fietsen was helemaal mijn ding. En dan mis je ineens één been. Sporten ging niet meer zo mak kelijk en ik moest mijn focus ineens leggen op werk dat ik nooit heb wil len doen." Uiteindelijk moet de knop om, vindt De Wolf. Het militaire le ven is er niet meer en zal ook nooit meer zo zijn. „Ik kreeg een goede pro these en ben daar uiteindelijk ge woon mee op avontuur gegaan. Wat kan ik nog wel? Wat niet? En wat kan ik met hulp van aanpassingen?" Naakt op de fiets En dan blijkt: hij kan meer dan hij dacht. En de dingen die niet meer lukken, bergbeklimmen bijvoor beeld, deed hij toch al niet. Voorjaar 1995 zit De Wolf alweer op de fiets. Met prothese toen nog. Jaren later doet hij die af tijdens het fietsen. „Dat voelde de eerste keer alsof ik naakt op de fiets zit. Ik had steeds het gevoel dat ik iets vergeten was. Ik zou nu niet meer zonder willen. Het belemmerde mij in elk opzicht. Ik heb veel meer bewegingsvrijheid." De Wolf haalt steeds grotere af standen met zijn fiets. Tikt af en toe al de 100 kilometer aan. En zo komen de Invictus Games ineens in beeld. Twee jaar geleden wilde hij al mee doen, maar toen kon hij niet. Dit jaar wil hij er hoe dan ook wel bij zijn als maandag in Orlando de openingscere monie is. „Straks zit ik daar met vijf honderd militairen die gewond zijn geraakt onder abnormale omstandig heden. Die broederschap is zo sterk. Dit is voor mij na 22 jaar de kers op de taart. Dat ik mijn passie, het fiet sen, in een internationale competitie kan doen. Hoe mooi is dat?" Sergeant Edwin vecht nu voor een medaille door Raymond Boere A lat» m War Wielrenner Edwin de Wolf is een van de dertig Nederlanders die aan de Invictus Games in Orlando in de Verenigde Staten meedoen. In totaal strijden er zo'n vijfhonderd ge wonde (ex-)militai- ren uit vijftien lan den om de medail les. Naast wielrennen, worden er nog ne gen sporten beoe fend, waaronder atle tiek, zwemmen, bankdrukken, hand- boogschieten, zitvol- leybal en zwemmen. Alle deelnemers heb ben zware verwon dingen opgelopen tij dens missies voor vrede en veiligheid. De Invictus Games zijn een initiatief van de Britse prins Harry en werden voor het eerst in 2014 in Lon den gehouden. De vergelijkbare Warrior Games in Amerika inspireer den hem. „Ik ben er van overtuigd dat de Invictus Games op lange termijn een po sitieve invloed heb ben op het welzijn van hen die hun land zo dapper dienden." De Spelen duren nog tot 12 mei. Edwin de Wolf tijdens een trainings ritje voordat hij naar Orlando vertrok voor de Invictus Games, foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18