NIEUWS 17 Medewerkers Clinton gehoord door FBI over e-mailserver Oh, wat is hij klein Gele koorts: 277 doden Geen 'corteo' ADO-aanhang Ze moet dezer dagen terugdenken aan haar opa en oma. „Die werden in 1923 gedeporteerd van Kreta en Rodos naar een land waar ze niet wilden zijn, naar Turkije. Zo voel ik me nu ook, in gedwongen ballingschap, beroofd van de vrijheid om te gaan en staan waar je wil en te doen en te laten wat je wil. Ik ben het niet gewend om mijn leven zo uit handen te ge ven." Ebru is van de drie dochters de oudste 'en dus een prinsesje', zegt ze. „Ik was een poppe- dopje, een echt meisje." Trots laat ze kiekjes uit haar jeugd zien die haar vader maakte en die hij nu als digitaal album naar haar heeft verstuurd. „Kijk, ik hield altijd al van hoedjes en zonnebrillen." De meest treffende foto van toen, die veel zegt over de Ebru van nu, is er een waar ze naast haar moeder in de tuin zit. Ze maakt een lange neus en steekt haar tong rebels uit naar de fotograaf. Rebels is ze nog steeds. Al noemt ze dat niet zo. „Ik zeg en schrijf alles waarvan ik overtuigd ben dat het de waarheid is. In Nederland noemen ze onver bloemd de waarheid vertellen provoceren. Het is gewoon Rotterdams, recht voor z'n raap." Doodvonnis Dat ze van haar scherpe tong en pen een be roep maakte, heeft ze aan haar vriend en geest verwant Theo van Gogh te danken. „Hij heeft me van mijn leven in de corporate wereld ge red. Mijn eerste stukje buiten de site van Theo om was in 2003, een column in het Algemeen Dagblad. Daar kreeg ik 200 euro voor. De moord op Theo stortte mij tien maanden in rouw en depressie, waarin ik de waanzin van deze wereld niet begreep. Toen ik aan het eind van die periode begon rond te kijken om weer wat te gaan doen, kreeg ik eind 2005 het ver zoek om in Metro op de plek van Theo een co lumn te gaan schrijven." Mijn eerste zinnen waren: 'Nee natuurlijk wil ik niet dood, maar om de een of andere re den schijnt iedereen te denken dat ik door de ze plek te accepteren mijn doodvonnis heb ge tekend. Of mijn mond zal houden. Mijn mond houden? Waarover? Waarom?' Als ik die oude columns terug lees denk ik: er is in die fucking tien jaar niets veranderd. De integratie is mis lukt. Migrantenkinderen zijn tikkende tijd bommen, maar dat mag je van de politici en de grachtengordel met hun roze brillen op niet zeggen. Alles wordt gedownplayed, zelfs na de aanslagen in Parijs en Brussel. Het enige positieve aan mijn landarrest is dat Nederland er niet meer omheen kan dat de NSB-Turken optreden als de lange arm van Erdogan." Opgejaagd wild voelt ze zich. In Nederland én Turkije. Maar bang is ze niet. Ze komt op voor haar rechten, staat pal voor de vrijheid van meningsuiting. Ook als ze op het politie bureau in Kusadasi zit en ze op besliste toon haar telefoon terug eist 'want ik ben met mijn telefoon getrouwd en zonder kan ik niet'. Of wanneer ze midden in de nacht politieagenten bestookt met vragen over de reden waarom ze haar hebben vastgezet. Uiterlijk is ze kalm, maar vanbinnen kookt ze van woede. „Ik moet me nu zo enorm inhouden, omdat ik hier zit en niet weet wat de Turkse justitie zal gaan doen. Maar ik ben zo toe aan ontzettend uitha len, echt!" De FBI heeft verscheidene me dewerkers van Hillary Clinton ondervraagd over haar gebruik van een persoonlijke e-mailser ver als minister van Buitenland se Zaken. De Democratische presidentskandidate zelf zal in de komende weken waarschijn lijk ook worden verhoord. Een van de ondervraagden is Huma Abedin, de vicevoorzit- ter van Clintons presidentscam pagne. Het nu negen maanden durende onderzoek richt zich op de vraag of Clinton de wet heeft overtreden door als minis ter meer dan 2.000 e-mails met geheime overheidsinformatie te verzenden en ontvangen op een server in haar woning in de staat New York. Om veilig heidsredenen had zij als minis ter een e-mailadres van de over heid moeten gebruiken. Clin ton ontkent geheime informa tie te hebben ontvangen of ver zonden op haar privé-server. Ze vindt dat het ministerie e-mails overmatig als geheim aanmerkt. Politie vordert bootje voor arrestatie Een 29-jarige inbre ker uit Gouda be sloot donderdaga vond in Reeuwijk in een sloot te sprin gen nadat hij was betrapt in een huis. Mensen hadden zijn vluchtweg ge blokkeerd, waar door voor hem de sloot als alternatief overbleef. Toen de politie erbij kwam, weigerde hij aan de kant te komen. De agenten vorderen- den toen maar een bootje om hem te arresteren. 60 gijzelaars uit handen Taliban bevrijd Afghaanse speciale troepen hebben meer dan zestig ge vangenen bevrijd die door de Taliban werden vastgehou den in een huis in de zuidelijke pro vincie Helmand. Zeker twee opstan delingen werden bij de actie gedood en verscheidene ge wond of gevangen gezet. De bevrijde gijzelaars zijn over gebracht naar Kan dahar, zei de gouver neur van Helmand gisteren. Een uitbraak van gele koorts in Angola heeft al aan 277 mensen het leven gekost. Er zijn meer dan 2.100 mensen die mogelijk zijn besmet, geregistreerd door de autoriteiten, aldus de We reldgezondheidsorganisatie. Het is de ergste uitbraak van de ziekte in dertig jaar. De eerste besmettingen waren in decem ber. De WHO vermoedt dat de ziekte, die door muggen wordt verspreid en bij mensen en mensapen voorkomt, door apen naar de stad is gebracht. De WHO begon in februari een vaccinatiecampagne. Een kwart van de bevolking (24 mil joen) is intussen ingeënt. Een mars van ADO-supporters mag morgen niet uit het oude centrum van Voorburg vertrek ken. Burgemeester Hans van der Sluijs heeft dat besloten omdat afspraken met de fans niet mogelijk waren, stelt de ge meente. De optocht mag wel van een nabijgelegen parkeer terrein vertrekken. Groepen supporters hadden aangekon digd dat ze in de clubkleuren een zogeheten 'corteo' naar het stadion zouden houden voor het laatste competitieduel met Heerenveen. Bij de optocht, overgewaaid uit Italië, klinken volgens gebruik positieve liede ren en is rook te zien. ZATERDAG 7 MEI 2016 Op het eerste gezicht lijkt Ebru Umar een 'ge woon' leven te hebben, even naar de apotheek of shoppen in het winkelcentrum. foto Slawomira Kozieniec WASHINGTON REEUWIJK 45 Minister Henk Kamp (Economische Zaken) vertrekt dit weekeinde met 45 bedrijven op handelsmissie naar Iran, de eerste sinds in januari de meeste sancties tegen het land werden opgeheven. LASHKAR GAH CHENGDU. Reuzenpanda Aibang heeft de primeur in het fokcen- trum van reuzenpanda's in Chengdu. Haar piepkleine baby, een man netje, is de eerste pandababy van 2016. Lang kon Aibang niet genie ten van haar boreling: het nog naamloze diertje ging linea recta naar de couveuse, foto China Daily/Reuters LUANDA VOORBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17