De Tlirkse justitie werkt aan een aanklacht, wegens belediging van president Erdogan. Vier jaar celstraf dreigt. :bm Umar oogt kalm, maar inwendig kookt ze van woede. 16 NIEUWS Mijn telefoon wordt afgeluisterd en ik ben afgevallen. Mijn vrijheid is me ontnomen door het NSB-gedrag van die fucking Nederturken Morgen is het twee weken ge leden dat columniste Ebru Umar van haar vrijheid werd beroofd. De Turkse jus titie besloot tot een uitreis verbod. Haar vurigste wens? „Ruim voor mijn verjaardag op 20 mei en het begin van de Libelle zomerweek op 23 mei te rug in Nederland. Terug naar de vrijheid." In de populaire Turkse vakantieplaats Kusa- dasi is Ebru Umar plots een BT'er, een Beken de Turkse. Een vreemde gewaarwording. Haar opzienbarende arrestatie heeft in alle Turkse kranten gestaan. Tot twee agenten zaterdag 23 april om 11 uur 's avonds op de deur klopten, was ze anoniem in Kusadasi. Terwijl ze er al veertig jaar komt en sinds acht jaar een mooi appartement heeft, mét uitzicht op zee. In het oude centrum. Vlak bij de bazaar en achter een voormalige Ottomaanse herberg. „Het was oud, verwaarloosd en heel donker toen ik het kocht", vertelt Ebru terwijl ze voor gaat, de trap op. Binnen is het ruim, modern en licht. Ook door het gebruik van grote spie gels en het vervangen van muren door glas. Op de tweede verdieping is haar slaapkamer en een groot terras. Op een tafeltje ligt een Li- belle, het blad waarvoor ze verhalen schrijft. Aan de horizon het Griekse eiland Samos, op een uur varen van de Turkse kust. „Als ik nou een Syriër was, zou ik al lang weer terug in Europa zijn", zegt Ebru met een cynische glimlach. „Waarom niet? Als zij het kunnen waarom ik dan niet? Ik heb bovendien zwemdiploma's." Vrienden en ande ren hebben haar ook geadviseerd om de benen te nemen met een privéjet. Ebru kan er alleen maar om lachen. „Ik heb mijn ouders, die zich grote zorgen maken, beloofd dat ik me strikt aan de wet houd en geen domme dingen doe." Op het eerste gezicht lijkt Ebru in Kusadasi een 'gewoon'leven te hebben. In haar oranje poloshirt en oranje pet - 'mijn favoriete kleur' - even naar de apotheek. In een modern win kelcentrum shoppen. Onder andere bij kle dingzaak Mudo Marina, waar ze hemdjes koopt. „Die hebben ze hier van prima kwali teit en van stretchmateriaal." Ma belt. Of ze vanmiddag kan langskomen en nog wat wil meebrengen. In het gesprek gaan de zinnen om en om in het Turks en in het Nederlands. Lunchen doet ze in de oude stad. In het res taurantje Öz Urfa: een herderssalade, vers pita brood dat zo warm is dat ze er bijna haar vin gers aan brandt, en haar favoriete Iskender ke bab met tomatensaus op stukjes brood met pe pers en yoghurt. En een tulpvormig glaasje met sterke Turkse thee. Toch is haar leven de afgelopen twee weken allesbehalve normaal. „Mijn telefoon wordt afgeluisterd. Ik ben afge vallen. Mijn taille is inmiddels net als die van Doutzen. Mijn vrijheid is me ontnomen door het NSB-gedrag van die fucking Nederturken. Van de ambassade heb ik een 'babysit' gekre gen. Hele aardige Nederlands-Turkse dames, die om de beurt hier zijn en ervoor zorgen dat ik niet alleen hoef te zijn. 's Nachts slaap ik bij mijn moeder." Klucht 'Een absolute klucht' noemt ze het zelf. Maar leuk is anders. „Als ik niet doe alsof dit een ver lengde vakantie is, ga ik er onderdoor." Om het schizofrene van de situatie zoveel mogelijk weg te drukken, blijft ze zo actief mogelijk. „Met het te woord staan van de media. Het schrijven van columns en opiniestukken. En felle en humoristische commentaren op Twit ter. Ik laat me niet intimideren en monddood maken." Niet alleen is haar huis in Amsterdam over hoop gehaald en is er 'hoer' op een muur ge kalkt. Ze weet dat heel haar leven overhoop ligt en dat ze bij terugkeer in Nederland waar schijnlijk politiebewaking zal krijgen. Veel aan hangers van Erdogan kunnen haar bloed wel drinken. „Als ik dat allemaal tot me laat door dringen, moet ik janken." Dat deed ze eerder deze week trouwens al. „Ik heb keihard zitten huilen dat ik door al dit gedoe mijn afgespro ken interview met Diana Matroos niet kon doen." Heel blij is ze met alle steun, vriend schap en hulp die ze van vrienden, collega's en familie krijgt. „]e reputatie heeft schade opge lopen", zei een van mijn vriendinnen. „Bijna iedereen vindt je opeens aardig!" Haar moeder (72) nam na het nieuws over Ebru's aanhouding halsoverkop een vliegtuig om haar dochter bij te staan. Hier in Kusadasi gedraagt ze zich als een leeuwin die haar aan gevallen pup beschermt. „Ik heb mijn moeder nog nooit zo fel gezien als de afgelopen weken. Die kliklijn van het Turkse consulaat in Rotter dam is volgens mijn moeder een gerichte ac tie, 'een valstrik die speciaal voor jou werd op gezet'. Mama gaat een aanklacht indienen te gen degene die via Twitter dreigde dat hij me zou aangeven en tegen degenen die haar per soonlijk bedreigen. Voor mij is het ergste van dit alles het verdriet van mijn ouders." Wat ik wil? Vrijheid door Mare Guillet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16