14 NIEUWS VERKIEZINGEN 2017 Worden de verkiezingen volgend jaar slaapverwekkend, een kopie van vorige keer met veelal dezelfde lijsttrekkers? Politieke watchers proberen de toekomst te voorspelen et hele politieke land schap is de afgelopen vijfjaar door elkaar ge schud. Nederland moet nog bijkomen van de hervormingsdrift die geen kabinet eerder liet zien. Politieke partijen zijn er niet van on der de indruk. Want de gezichten van 2012 doen gewoon weer mee, volgend jaar op 15 maart. Vast staat dat Buma (CDA), Pechtold (D66), Roemer (SP), Wilders (PW), Van der Staaij (SGP) Krol (soPlus) en Thieme op het affiche komen voor hun partij. Zo goed als zeker is ook Rutte (WD) van de partij en bij de PvdA heeft tot nu toe alleen Samsom zijn ambities kenbaar gemaakt de lijst te trekken. De kans is groot dat slechts twee van de elf lijsttrekkers nieuw zijn: Jes se Klaver (Groenlinks) en Gert-Jan Segers van de Christen-Unie. „Wie nieuw is, is in het voordeel", zegt Peter Kanne, opinieonderzoeker bij I&O-Research. „Dat zie je ook altijd bij de PvdA: elke keer als die een nieuwe leider heeft schieten ze in de peilingen weer even omhoog. Hetzelfde gebeurt nu bij Klaver: hij gebruikt grote woorden en wekt ver wachtingen die kiezers graag willen ho ren." Frisse, nieuwe gezichten hebben een wat cynisch voordeel op oudgedienden, stelt spindoctor Kay van de Linde. „Veel mensen hebben een hekel aan politici. Nieu we gezichten hebben altijd een streepje voor, domweg omdat ze nog geen erfenis met zich meedragen." Door de wol geverfde politieke watchers met wie we over het déja-vugevoel spre ken, maken zich geen zorgen dat de kiezer boos wordt als hij dezelfde prak krijgt voor geschoteld. „Ik denk het allemaal wel mee valt met de reactie van de kiezer", taxeert PvdA-spindoctor Dig Istha. „Een partij moet niet kunstmatig gaan vernieuwen om de kiezer een plezier te doen." Tweestrijd Jack de Vries, CD A-spindoctor en voorma lig staatssecretaris, zegt: „Belangrijker dan de terugkeer van de oude kliek in 2012 is: wat bepaalt de wedstrijd?" Als het een so ciaal-economisch gevecht wordt, profiteren de oude drie partijen WD, CDA en PvdA daarvan, zo stelt hij. Maar als de angst voor de vluchtelingenstroom het debat domi neert, dan worden het andere verkiezingen. Dan gaat het tussen Wilders en een tweede politicus. De Vries: „Het is helemaal de vraag wie dan de antipool van Wilders wordt. Niet Rutte, niet Buma. Ik zou daar nadrukkelijk niet de PvdA willen uitvlakken, waar Samsom zich profileert op vluchtelingen. Doelstelling zou kunnen zijn dat Samsom zich straks in de tweestrijd mengt en dat Rutte en Buma het nakijken hebben. Ieder een die de PvdA afschrijft onderschat de verkiezingsdynamiek. Wie weet als eerste de campagne zo teframen dat hij de wed strijd bepaalt?" Niet alleen de handigheid om de wed strijd naar je toe te trekken bepaalt straks de uitslag. Voor de kiezer is het heldere ge luid cruciaal. Dig Istha: „Het gaat erom dat je als lijsttrekker uitgesproken bent, kiezers willen duidelijke standpunten. Daarom wint de PW door vluchtelingen. Daarom wint D66 over Europa. Pechtold, Wilders en Rutte doen het goed." Wie kan er straks de grootste worden? De trend is al langere tijd dat grotere par tijen kleiner worden en kleinere groter. Zo'n zes partijen ontlopen elkaar niet veel. Bij Maurice de Hond is de PW de grootste, bij andere peilers is dat de VVD. Op rechts gaat het tussen PW, WD en opmerkelijk: de christen-democraten. De grootste verrassing zou wel eens van het CDA kunnen komen, zegt onderzoeker Kanne. „Ik denk dat Buma het heel goed gaat doen. Hij is ook nog niet zo heel be kend. Bij de vorige verkiezingen viel hij niet zo op. Maar op rechts kan hij wel dege lijk voor een doorbraak zorgen. Het CDA kan net als in 2002 de vluchtheuvel zijn voor kiezers die vrezen dat de PW te groot wordt." De WD mag hoog scoren in peilin gen, maar ze is het voordeel van 2012 kwijt. „Wat Balkenende in 2006 had, daar profi teerde Rutte in 2012 ook van", zegt Jack de Vries. Wat dan? „Het verzilveren van de po larisatie met de PvdA. Daar heeft Rutte nu een handicap, hij kan dat na regeren met de PvdA niet meer geloofwaardig doen. Bal kenende had daar in 2010 last van." Op links kan van alles gebeuren. Geen van onze gesprekspartners ziet de SP win nen, omdat Roemer lijsttrekker is. Voor Samsom, als hij nog een keer de kar mag trekken, wordt het heel lastig, denkt Van de Linde. „Maar een goed, nieuw, spannend verhaal kan tot grote verschuivingen lei den. Samsom moet er een karakterstrijd van maken, als de man die net als de bijbel se Job alle plagen doorstaat. Voor de man die bij de vorige verkiezingen het eerlijke verhaal vertelde is het toch wel triest. Dege nen die hij er heeft neergezet zijn populair. En Samsom, de man die ze daar heeft neer gezet, is de risee." Regenboogcoalitie Volgens Kanne liggen er goede kansen voor een linkse lijsttrekker die de kiezer weer een beetje 'laat dromen'. „Ik denk dat daar grote behoefte aan is. Kijk naar Amerika nu met Bernie Sanders, naar Canada met Jus tin Trudeau en naar het Verenigd Konink rijk met Jeremy Corbyn. Dat zijn mannen die tot de verbeelding spreken. Die missen wij aan de linkerkant." Klaver zou in dat gat kunnen springen, denkt Kanne. „Hij heeft veel mee." Ouwe kliek weet van geen wijken door Jan Hoedeman en Laurens Kok H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14