41 e# Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: echte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun bedrijf. Zoals Jan Goedbloed van Grootmoeders kachel Vluchtelingen helpen in de tuin Droomhuizen uit een spelletje Een kasteel uit de printer Rondneuzen op bouwterreinen in Oudelande. tekst winnie de witte-van dam Een kachel is gebouwd om gebruikt te worden. Een Porsche zetje toch ook niet in je huis met een plant erop? Tuinieren Games Technologie Open dag WIE WAT WAAR WEBSITE Jan Goedbloed kreeg de liefde voor ouderwets klassiek ge stookte kachels en fornuizen met de paplepel ingegoten. „Mijn vader zag altijd zwart," vertelt de 49-jarige Goedbloed over zijn vader, die kolenboer was. Nu loopt hij zelf rond met zwarte ko lenschoppen. Een jaar geleden begon hij met zijn bedrijf Groot moeders Kachel, dat hij runt vanuit de werkplaats naast zijn woning in de polder van Oudelande. Goed bloed verkoopt kachels, repareert ze en bouwt ze om. „Als mijn vader nog had geleefd, was hij vast trots op me geweest." Mode „Gas raakte op een gegeven mo ment in de mode," legt Jan uit. Stinkende, stoffige kachels moesten het afleggen tegen de geurloze, blinkende nieuwkomer. In de jaren zestig en zeventig ging Nederland massaal aan de gaskachel. Het ging Jans vader aan het hart; hij verloor er zijn baan als kolenboer door. En het gaat Goedbloed jr. nu ook aan het hart. Alle échte kachels en for nuizen verdwijnen langzaam uit de huiskamer. Goedbloed probeert er op zijn manier een stokje voor te steken. Vorig jaar begon hij, na voor een aantal werkgevers gewerkt te heb ben, voor zichzelf als 'kachelboer'. Oude kachels opknappen deed Goedbloed al langer. Zomaar, omdat hij dat leuk vond. Nadat hij zonder werk kwam te zitten hakte hij de knoop door. Hij heeft het ge voel dat mensen terug willen naar de basis en daar hoort volgens hem een kacheltje of een fornuis bij. Niet zo een die je bedient met een thermostaat, afstandsbediening of een draaiknop. Nee, zo eentje die brandt op hout of kolen. Inderdaad, dat is een hele onderneming. Je hebt zo'n ding niet één-twee-drie aan de praat. Er komt voorberei ding en geduld bij kijken. „Neem gerust twee uur de tijd voordat je iets in de oven kunt zetten." Een ouderwetse kachel past vol gens Goedbloed daarom niet bij een gehaaste levensstijl. Evenmin hoort een kachel slechts ter decora tie te dienen, met een plant erop. „Ik heb daar zo'n hekel aan. Een kachel is gebouwd om gebruikt te worden. Een Porsche zetje toch ook niet in je huis met een plant erop?" Zijn hart en zijn ziel, maar ook een deel van zijn financiële buffer zit in de zaak. „Het is niet makkelijk. Er zijn maanden datje niemand ziet." Jazeker, hij vraagt zich wel eens af waar hij aan begonnen is. Vooral in de rustige wintermaanden. Maar het is te vroeg om zich uit het veld te laten slaan. Hij realiseert zich dat zijn bedrijf nog jong is. Rijk worden van de verkoop van kachels doet hij niet. Dat is ook niet mijn doel. Ik doe dit uit liefde voor de kachel én omdat ik eigen baas wil zijn." Maar dat zijn boterham be legd moet blijven, snapt hij ook. Daarom verkoopt hij ook kolen, houtskool en briketten. Een lange adem heeft hij nodig: „Dat het eer ste jaar zwaar zou zijn wist ik wel. Ik moet nu naamsbekendheid op bouwen." vrijdag 6 mei 2016 Jan Goedbloed wordt niet rijk van de verkoop van kachels, foto ronalo den dekker KACHELS VOORTYPES ZONDER HAAST Jan Goedbloed Grootmoe ders kachel Kruipuitse- dijk 7, Oudelande groot moeders -kachel.nl 44 Samen tuinieren kan de integratie van vluchtelingen bevorderen. Dat is de over tuiging van Philip Hardeman. De Belg kreeg voor zijn project 'tuinieren' 1000 euro van Vluchtelingenwerk. Hardeman laat een flink stuk van zijn tuin in Veurne door een groep vluchtelingen ombouwen tot een moestuin. „Wat ze kweken mogen ze gratis oogsten. Zo doorbreek ik de ver veling bij die mensen," zegt Philip. „Ik stel een stuk van ongeveer 600 vierkante meter open voor de vluchtelingen die in de regio wonen. Die mensen zijn maar wat blij dat ze iets om handen hebben." 245 inzendingen kwamen binnen op de prijsvraag 'tiny houses'. Deelnemers ontwierpen hun ideale huisje van maximaal 50 m2. In online games als Minecraft bouwen spelers de prachtigste huizen. Ze steken uren tijd in het ontwerpen van hun droompaleis. Sommigen bouwen zelfs steden of landen na. De website www.xgn.nl wilde deze architectonische kunstwerken eens goed onder de aan dacht brengen en zette daarom een ver zameling mooie Minecrafthuizen op een rijtje. Van een compact landhuisje en een moderne villa tot vrijstaande huizen en een renaissancepaleis: sommige huizen zijn zo mooi dat je er zo in zou willen trek ken. De Ameri kaan Andrey Rudenko kwam twee jaar gele den op het idee een kasteel in zijn tuin te bou wen van materiaal uit een 3D prin ter. Nu is hij af: het eerste 3D geprinte kasteel ter wereld. Rudenko's volgende doel: een huis op ware grootte printen waarin je echt kunt wonen. Daarvoor wil hij een printer bouwen die 24 uur per dag aan het werk is. De bouw van een brug van dichtbij bekij ken of op een bouwterrein van een woon wijk staan: het kan op de Dag van de Bouw op zaterdag 4 juni. Op deze dag zijn 160 bouwlocaties in Ne derland te bezoeken. Zo kunnen bezoe kers zien hoe een kanaal wordt verdiept of verbreed en hoe schaatsbanen en sta tions worden gerenoveerd. De Dag van de Bouw is er voor de elfde keer. Gemiddeld bezoeken ruim 100.000 Nederlands een bouwlocatie. Meer informatie is te vinden op dagvan- debouw.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56