2 IINNEN TIPS NIEUWTJES PLANTEN STEKKEN ROTSPLANTJES Besparen Heb je netje huis ingericht, ligt er ook nog een tuin te wachten. Hoe maak je die mei een klein budget zo groen mogelijk? tekst elbrich fennema i illustraties kim welling Feestelijke pluimen wuiven in je Iuin Overal waar je bent een lichtje Zil maar lekker op je boeddha Plantgoed voor in je tuin is een ongewisse investe ring. Kostbare bollen kunnen wegrotten in de grond zonder datje er ooit iets van terugziet. Exotische planten kunnen zomaar wegkwij nen in een Hollandse achtertuin. Niet exotische planten trouwens ook. In grote lijnen kun je stellen: hoe duurder de plant, hoe groter de kans dat plant het niet haalt. Want: hoe kwetsbaarder, hoe moeilijker te telen. Maar ook als je geen dure planten koopt, kan de teller nog behoorlijk oplopen met een kratje van dit, een dozijntje van dat en een traytje van nog iets. Daar staat gelukkig tegenover dat het de aard van planten is om te groeien. Gratis en voor niets. Dus als je daar gebruik van maakt, kun je heel goed met weinig kosten een leuke beplanting voor je tuin voor elkaar krijgen. Hier volgen wat suggesties om je op ideeën te brengen. Kijk op inter net voor precieze instructies voor bijvoorbeeld zaaien of stekken. Of als je twijfelt of je een plant kunt splitsen. vrijdag 6 mei 2016 Bij een klein beetje wind wuiven de paarse pluimen van de salie al sierlijk heen en weer. Deze plant is dan ook een feestje voor in je tuin. Bijzonder is dat de salie, die vanaf deze maand bloeit, vierkante stelen heeft. Ook ho ningbijen, vlinders en libellen zijn er vanwege de hoge nectarproductie dol op. Zijn de pluimen uitgebloeid? Knip de stelen dan meteen terug, dan is de kans groot dat de plant nogmaals gaat bloeien. Het Franse merk Fermob, bekend van de parkstoelen van het Parijse park Jardin du Luxembourg, brengt een lamp op de markt. Met de draagbare Balad, voorzien van een batterij die 12 uur meegaat, kun je overal je licht maken. Je kunt zelf de maat en kleur kiezen, bepalen of je de lamp ophangt of neerzet en of je dat binnen of bui ten doet. Prijs: vanaf 77 euro. Je kunt natuurlijk een boeddhabeeld neer zetten. Maar een boeddha in de vorm van een kruk (170 euro) of tafel (293 euro) is origineler. Beide meubelstukken van het merk 2lst Living Art kun je bestellen met verlichting, zodat je ook 's avonds kunt genieten van de sfeer. Zie ook famozo.nl. DE ZUINIGE tuin van nieuwe wortels moet zitten. Er moeten wel blaadjes aan de stek zitten, want dat zijn de 'zonnepa nelen' van de plant, waarmee hij zonlicht omzet in energie. Zet je stek met het kale deel in een pot met vochtige aarde en dek het af met een doorzichtig plastic zakje met een paar gaatjes erin. Zo voorkom je dat je stek uitdroogt. Na een paar weken mag het plas tic zakje eraf. Na nog een paar weken, als je pot doorworteld is, kan je nieuwe plant naar een plek in je tuin. Planten die gewend zijn aan barre omstandighe den zijn doorgaans ge weldige overlevers. Ze kunnen toe met weinig voeding en ze overle ven perioden van droogte. Ook zijn ze er meesters in om een stevige plek in de tuin te veroveren. Je kunt een klein plukje rots- plant met een kluitje aarde ter grootte van een vingerhoedje tus sen het grind zetten en een halfjaar later ligt daar een kussentje van bijvoorbeeld sedum. Rotsplanten laten zich doorgaans goed split sen. Een potje rotsplan ten van het tuincentrum kun je vaak meteen opdelen in twee tot wel twintig in dividuele plantjes. Beoordeel ze als je ze koopt al op hun splits baarheidspotentie. Een verbazing wekkend aan tal vaste planten laat zich zonder al te veel problemen stekken: van fuchsia tot rozen struik. Als de plantenkweker het voor je doet, kost het je een paar euro per plant. Doe je het zelf, dan is het gratis. Je kunt stekmateriaal van je eigen planten nemen, maar je kunt ook stekjes bietsen bij vrienden met mooie planten. Het basisprincipe van stekken is datje een stukje steel neemt met een paar knoppen of ogen (dit zijn plekken waarop een plant uitloopt met nieuw blad of nieuwe wor tels). De onderste bladeren haal je weg. Uit die onderste ogen lopen nieuwe worteltjes uit. Het topje haal je ook weg. Dat is heel groei- lustig en vraagt veel energie, ter wijl de energie juist in de aanmaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54