Meien en meidoorn U en uw MEIVAKANTIE! 12 ZEELAND De lente is eindelijk gearriveerd en U en uw MEIVAKANTIE! leverde buitenactiviteiten, maar vooral veel kleurige tulpenvelden op. Ook Lo- wieke liet zich zien, al waren de kippen er niet blij mee. Volgende week donderdag 12 mei hopen we weer mooie foto's van u te kunnen plaatsen. Dit maal van U en uw Barbecue. Mail foto's van U en uw BARBECUE naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/ foto. Graag vermelding met naam, woonplaats en een kor te toelichting. Op 't erf Tot in het begin van onze eeuw ging ik af en toe buurten bij Bram Dek ker in Vrouwenpolder. Bram was een oude vrijgezelle boer ergens tussen het dorp en Oranjezon. Hij woonde op een af gelegen hoeve, was prettig apart en zat vol kennis en verhalen. Zijn huis weerspiegelde zijn aard - niet modieus, niet zo proper, maar wel tamelijk vol met oude spullen. Eén van z'n verhalen ging over de plaag van 'meien'. Dat was en is een onkruid (melde) dat hij maar moeilijk de baas kon. Maar het had ook een voor deel: als je geen groente in je hof had, kon je altijd nog 'meie' ko ken. Je moest dan wel opletten dat je 'vosse meien' plukte, en geen zoute exemplaren.... Na zo'n verhaal ging ik meestal thuis verder op onderzoek uit. Dat melde 'meie' genoemd werd wist ik vaag. Vrienden van m'n ouders uit Schouwen hadden het ook altijd over meien. Dat melde als groente kon dienen ontdekte ik in alternatieve kookboeken. Zoute melde komt vaak dicht aan zee voor. Het woordje 'vos' is nog het meest interessant in dit verhaal. In het oude Zeeuws heeft het vele betekenissen: vos betekent vers, maar ook zoet, en ook (rood)blond. De laatste bete kenis wordt ook gebruikt als aan duiding van de kleur van een paard. Het bekende 'vossensop- pen' is het eten van vers, pas ge slacht vlees, meestal gemengd vlees, met peren. Vos water is zoet, in tegenstelling tot zout wa ter. Het zou Bram goed doen als hij hoorde dat zijn meien - en dan de rode variëteit - tegen woordig in de mode zijn bij ge mengde bloemenborders als de zogenoemde 'weefplant'. Meidoorn is een heel ander verhaal. Eigenlijk spreek je in het Zeeuws alleen maar van 'dorens'. De doorn'aege is een meidoorn haag die in de praktijd ook meestal sleedoorn bevat. Die laat ste wordt vaak aangeduid met 'zwarte doorn', in tegenstelling tot de meidoorn, die soms - in het Land van Hulst - 'rooie doorn' wordt genoemd. Een oude, wat hobbelige weide, met een vaete (veedrinkput), een doorn'aege/oage, direct achter de hoeve. Op de weide een stel gro- Het zou Bram goed doen als hij hoorde dat zijn meien tegenwoordig in de mode zijn bij bloemenborders als de zogenoemde 'weefplant' te paarden en wat koeien met een witte streep over de rug (wit- rikken) - Zeeuwser kun je het niet bedenken. De meidoorn op de Zeeuwse hoeve is een prach tig voorbeeld van nut en sier in één struik. Een goed onderhou den heg is volstrekt ondoordring baar, dus zeer geschikt als veeke ring. Zaten of kwamen er gaten in de heg, dan werden met be hulp van jonge twijgen hele vlechtwerken gemaakt; dat was vakwerk. En bloeiende mei doorn is ieder jaar weer prachtig, als heg, struik of boom. Vroeger werd er getrouwd als de mei doorn bloeide op de boerderij. In zuid- en midden-Europa kregen de meibruiden een meikrans van witte meidoornbloemen op het hoofd. Van die bloesem werd ook thee gezet, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Medicinaal wordt over bijna heel de wereld de (gedroogde) bloesem gebruikt bij allerlei kwa len, vooral bij hoge bloeddruk. De bessen - een beetje melig - hebben eveneens vaak een medi cinale functie. Bovendien wor den ze soms gebruikt als surro gaat voor koffie. Het hout is onge meen hard en stookt als de hel. Voor wandelstokken en als tan den voor de eg (vroeger) was het ook onovertroffen. Symbolisch tenslotte staat meidoorn voor lente, vruchtbaar heid en seksualiteit. Laten we dus maar zuinig zijn op onze goe de en veelzijdige meidoorn. Genieten van de bloeiende tulpenvel den rondom Hulst zo als deze met weer spiegeling, foto Piet Grim, Hulst Fiets huren en de Zeeuwse kust gaan bekijken in de meivakantie! foto Desiree Hoondert, Westkapelle Op de terugweg vanuit Wachtebeke zagen we dit prachtige tulpenveld, foto D. Vercouteren, Axel door Gerard Smallegange Melde (meie) is een veelzijdige plant. We komen hem in Zeeland tegen als borderplant, als onkruid en als groente. Met zijn allen kuilen graven, leuk he!! foto Anne-Marie van lersel, Oost-Kapelle De eerste zonnestralen tussen de roze tulpen en Bowi van drie er middenin, foto familie Baaten, Terhole, Sint Jansteen 'Lowieke'Voor ons is zijn de meiwe- ken geen vakantie, dus zijn we gewoon thuis. We werden wel onaangenaam verrast toen we gisteren wak ker werden door het paniekerige gekakel van onze kippen. Dat is niet verwonderlijk als er een vos voor je neus in de tuin staat. Je hoeft niet altijd weg om iets bijzon ders te ervaren, dat blijkt! foto Anne Wisse, Westkapelle Meidoorn: ook deze struik is heel veelzijdig. Zowel hout, bloesem als bessen worden gebruikt voor nut en voor sier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44