Beeld van ringrijder nog steeds niet terug Herdenken met het hoofd bij vluchteling Paul Voskamp brengt boek over Vlissingen in W02 uit WALCHEREN 7 Leden scouting Koudekerke naar Cyprus C® Ktaïfte Een zonnende soldaat, vrouwen in dracht; de buitenhaven voor de verwoesting; Vlissingen in de oorlogsjaren. Deels zelfs in kleur. Zijn ogen glim men als hij wijst naar de kleurenfoto's in zijn nieuwe boek over Vlis singen in de Tweede We reldoorlog. Paul Voskamp brengt daarin het dagelijks leven in de havenstad in beeld. De Middelburger is ape trots op die kleurenafbeel dingen. „Die zie je bijna nooit, kleurenfoto's uit die tijd zijn er nauwelijks. Nee, het zijn echt geen inge kleurde platen. Ze zijn ge maakt van Agfacolor-kleu- rendia's. Ik heb er zes in mijn boek verwerkt." De Middelburger speurt de laatste twee decennia de digitale wereld af naar oor logsfoto's. Zijn hobby is z'n dagelijks werk geworden. „Ik wil het dagelijks leven in die tijd laten zien. Aan de hand van foto's gemaakt door Duitse militairen. Fo to's die een duidelijk en her kenbaar beeld geven van de locatie. Militairen op straat, Vlissingers, de stad." Neem de aankomst van de oude veerboot Vlissin- gen-Breskens. Genomen vanaf de westelijke oever van de monding van de bui tenhaven. In kleur. Prachtig is het zwart-wit- te beeld van een jochie met kniekousen in zijn klom pen op de omgang van Sint Jacobstoren. Hij mag de ver rekijker vasthouden van een soldaat van de marine artillerie, gekleed in korte broek en wit hemd. Visver- kopende vrouwen in Arne- muidse dracht op het de Ruyterplein maakten ook deel uit van dat dagelijks le ven. Net als de soldaten aan het kruisnetvissen bij Un cle Beach, gadegeslagen door twee opgeschoten jon gens of Duitse militairen aan boord van een patrouil levaartuig in de Koopmans haven. Op de achtergrond is net de Oranjemolen te zien. Maar ook het oefenen met rookpotten Nebelzerstduberop het strand van 'het Eiland' en de militaire marineceremo- 'Kleurenfoto's uit de oorlogstijd zie je nauwelijks' nie op het Bellamypark on der grote publieke belang stelling. „Ik koop foto's via internet. Deze komen alle maal uit Duitsland. Uit na latenschappen bijvoor beeld. Soms hele familieal bums." „Dit is voor mij puur ge schiedenis. Ik heb er geen oordeel over. Oorlog is ver schrikkelijk. In dit boek zie je hoe het leven was in die tijd. Er zitten ook beel den bij van een Vlissingen dat heel anders is dan nu. Zoals de omgeving van de zeesluizen. Die herken je niet meer." Hans Sakkers schreef de teksten. Hij weet alles van de oorlog. Dat heeft hij ge weldig gedaan." MIDDELBURG. De lege sokkel is nog steeds leeg. De ringrijder op het plein aan de voet van de Mid delburgse Lange Jan is nog niet te rug. Het beeld werd ruim ander half jaar geleden door een vracht wagen van z'n sokkel gereden en verwijderd voor reparatie. Het zou afgelopen maand, voor de start van het ringrij seizoen weer op de oude stek terugkeren. Volgens de gemeente is het beeld niet klaar. „De beschadigin gen zijn ernstig en het vergt alle maal meer arbeid dan werd ver wacht", aldus een woordvoerder. Na de aanrijding was de lans van de rijder gebroken, maar dat bleek bij nadere inspectie niet de enige kwetsuur. Volgens de ge meente was het beeld op het standbeen gedraaid en verbogen, waren het hoofd van het paard en de achterbenen verdraaid, stond het beeld uit het lood, zaten er scheuren bij de aanhechting op de voetplaat, was de voetplaat verbo gen en was inwendig een stalen pin afgebroken. KOUDEKERKE. Drie vrijwilligers van Scouting De Valkeniers in Koudekerke vertegenwoordigen Nederland op een vrijwilligersbij- eenkomst in Cyprus. Het trio ver trekt zondag. Ze maken kennis met 18 jonge vrijwilligers uit Cy prus, Bulgarije en Turkije en met verschillende vrijwilligersorgani saties op Cyprus. Ze dragen hiermee bij aan een Europees systeem voor het erken nen en waarderen van ervaringen die jongeren opdoen via vrijwilli gerswerk. De drie leden van Scou ting De Valkeniers zijn uitgeno digd door EDOS foundation. Die richt zich met het project Euravon op de erkenning en waardering van ervaringen die jongeren op doen tijdens het vrijwilligerswerk dat zij verrichten. Veel keus in Moederdag boeketten, -cadeaus en perkplanten Kinderstemmen, meeuwen- gekerm en een brommer: verder was het twee mi nuten heel stil bij de nieuwe do denherdenking die de Cultuur- werf opzette op de Oude Markt in Vlisingen. Een paar honderd mensen verzamelden zich bij het podium waar de doedelzakken van Inter Scaldis de herdenking inleidden - tot de klok van de Ja cobstoren het programma vanaf tien voor acht stillegde. Het tradi- tonele klokgelui was over het hoofd gezien, erkende directeur Onno Bakker. Het maakte weinig verschil voor het publiek. Histori cus Hans Sakkers sprak over de bevrijding van Walcheren, maar, zei hij: „De wereld van nu is be langrijker dan de wereld van toen. Oorlog is een culturele ramp. In Calais heb je een oor logsmuseum maar dat is totaal oninteressant. In Calais is een vluchtelingenkamp. Daar zie je wat oorlog is." Hij oogstte ap plaus. In Veere brak burgemees ter Rob van der Zwaag ook een lans voor de vluchtelingen en de verdragen over de rechten van de mens en vluchtelingen, beiden 65 jaar oud maar niet verouderd, zei hij: „Er zijn nu meer mensen op de vlucht voor oorlogsgeweld dan in de Tweede Wereldoorlog." VRIJDAG 6 MEI 2016 Ik laat het dagelijks leven in de oorlog zien door Annemarie Zevenbergen Paul Voskamp Paul Voskamp. Vlissingen 1940-1944 - Zeelandfo- towo2, deel 2. Ongepubliceer de foto's van Zeeland tijdens de bezettingstijd. 24.95 euro. tuinhout meer www.rottetuinhout.nl Torenstraat 35 Meliskerke Openingstijden: woensdag tot en met vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 16:00 uur Kom naar de winkel Laat u verrassen!! door Claudia Sondervan Bij de dodenherdenking in Vlissingen was het heel stil. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39