77% T©@S Vermiste broer en zus staan na weken bij buren op de stoep Solidariteit nodig in verdeeld Europa Operatie Terra Incognita 5 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Laat cafés zelfde sluitingstijd bepalen. Uw Mening EENS ONEENS paul kusters Schip vast op zandplaat Protestclip Beergang NB column Maan Leo Ik was gewaarschuwd voor Arnemuiden. Waar ik er met mijn verslag over Krui- ningen-Yerseke nog af kwam met een handjevol norse reacties, zouden de trotse inwoners me zeker een genadelo ze veeg uit de pan geven als ik ne gatief over Arnemuiden schreef. En dus deed ik gedwee mijn huis werk voor deze laatste etappe van Operatie Terra Incognita (mijn po ging de omgeving van alle station netjes op het traject Bergen op Zoom-Middelburg te verkennen). Wanneer ik om me heen kijk, kan ik nagenoeg niets bespeuren dat getuigt van deze periode Op de website van de stad las ik de slogan 'Arnemuiden, spranke lende tradities' en downloadde ik een boekje met wandelroutes gefi nancierd door de EU en uitgege ven door De Dames Denktank Ar nemuiden. De teksten in het boekje deden mij vermoeden dat ik hier met een historisch stadje (pas op: geen dorp!) te maken zou krijgen, dus ik toog vol verwachting naar Arnemuiden. Het stadshart is weelderig be plant met borden die fier rappor teren over de rijke geschiedenis van het oord. Ze gaan over de le vendige vissershistorie, over de stadsrechten, het dagelijks leven in Arnemuiden en de historische scheepswerf. Wanneer ik die ju belteksten echter gelezen heb en om me heen kijk, kan ik nage noeg niets bespeuren dat nog ge tuigt van deze periode. De woon wijken waar ik doorheen struin lijken het resultaat van bouwwoe de uit de jaren 60. Ja, de ijverige Arnemuiders hebben wel histori sche foto's aan de blinde muren van hun huizen bevestigd, maar dat betekent nog niet dat je je ook daadwerkelijk in een historisch stadje bevindt. De molen komt uit 1981, de kerk uit 1858 en een groot deel van de bezienswaardig heden waar ik langskom zijn mo numenten of beelden die enkel herinneren aan de geschiedenis. Als ik het stadje uitloop, valt mij pas café Spoorzicht op. Het etablis sement kijkt uit op een moderne huizenrij, met slechts de illusie van een spoor daarachter. Ik denk op 5 mei na over mijn vrijheid. toosenhenk.nl D STEE&S MEER HORECA BLIJFT HELE NIACHT OPEN RIJ HEM MAAR METEEN NAAR ZN WERK» HET IS Voor de kust van Hoofd plaat op de Westerschelde is in de nacht van woens dag op donderdag een bin nenvaartschip op een zand plaat gelopen. Het ging om de Stranger, die vaart on der Nederlandse vlag. Het incident gebeurde net voor middernacht. Mogelijk is het anker losgeslagen. In de loop van de ochtend werd de lading overge bracht op een ander bin nenvaartschip, dat langszij kwam. Sleepboten slaag den er rond de middag in om het schip vlot te trek ken. Dat is naar de haven in Antwerpen gevaren. De Terneuzense band The Beergang heeft een nieuwe video op Youtube gezet, waarin ze protesteert tegen het feit dat de Middelburg se burgemeester Harald Bergmann onlangs een op treden van de hiphoppers verbood. The Beergang zou 23 april optreden op het evenement 'Broeja, met Boef live on stage' in De Spot. Burgemeester Berg mann kreeg signalen dat het optreden tot ongere geldheden zou kunnen lei den en verbood het hele evenement. In eerdere vi deo's van de groep werden links gelegd naar geweld sincidenten in Terneuzen. Mensen 1 i „Ze belden bij ons aan, om twee uur 's nachts. Mijn vrouw hoorde het, ze heeft haar kamer jas aangedaan en is gaan kijken. Ze kreeg bijna een hartverlam ming. Ze waren al die tijd in Frankrijk aan het rondrijden. Ze sliepen soms bij boeren. Op het laatst zijn ze nog overvallen. Toen was het geld op en zijn ze teruggekomen. Meer hebben ze De politie verzamelde alvast dna-materiaal voor als er lichamen werden gevonden ons niet verteld." De broer en zus uit Terneu zen verdwenen begin maart in het niets. Ze huurden toen sinds enkele weken een huis aan de Lange Kerkstraat, eigendom van buurman Meijer. Daarvoor woon den ze in Oude Tonge. Daar had den ze al hun waardevolle spul len, inclusief persoonlijke papie ren en telefoons, in de kelder ach tergelaten. Volgens de eigenaar van dat pand hadden ze ook maandenlang geen huur betaald. Toen Karin vervolgens ook nog aan een vriendin vertelde dat ze 'naar een nieuwe wereld zouden gaan' en ook uit hun Terneuzen se huis vertrokken, vreesde ieder een het ergste. Ook andere ken nissen hadden reden om aan te nemen dat met name Karin in de war was, vertelden ze eind maart aan deze krant. De politie verzamelde in het huis alvast dna-materiaal, zodat dat vergeleken zou kunnen wor den als er mogelijk lichamen ge vonden werden. Ook het echt paar Meijer vreesde voor een slechte afloop. „De recherche zei nog 'die zien we niet meer te rug'. Dat dachten wij zelf ook." Totdat ze aanbelden voor de sleutel. „Die van hun hadden ze binnen laten hangen." Buurman Meijer was, na twee maanden taal noch teken, al op zoek naar een andere huurder. „We had den al iemand die zou komen kij ken. We zouden het huis volle dig ingericht verhuren. Alles stond er tenslotte nog en alles is splinternieuw." Hij wijst naar de rode keukenmachine. „We had den hun sapcentrifuge al omge ruild met die van ons. Zij had den een veel mooiere." Broer en zus zelf doen woens dag en ook gisteren niet open. Ze zijn op pad of laten zich lie ver niet zien. Een straatgenote vermoedt het laatste. „Het weini ge dat ik van hen weet, is dat ze nogal op zichzelf zijn. Ze hebben vast een heleboel meegemaakt en nu geen zin in contact." Populistische partijen groeien vooral door de angst die ze on der onzekere burgers zaaien. Angst voor vluchtelingen, angst voor Europa. Op het toenemen de nationalisme komt te weinig weerwoord, vindt Hirsch Ballin. „Bijna niemand in de Nederland se politiek waagt te spreken over de Europese identiteit waarmee de Nederlandse verbonden is. Is dat de angst dat de angsten voor de buitenwereld op hen terug slaan? Eerder zeggen ze dat Euro pa economisch nuttig en nodig, maar niet van waarde is. Maar, met een koud hart kan niemand warme gevoelens opwekken." De angst voor vluchtelingen is vreemd, constateert Hirsch Bal lin. Hij geeft aan dat Nederland al sinds de middeleeuwen cultu reel, politiek, wetenschappelijk en economisch contacten heeft met vele landen en de grenzen al tijd poreus zijn geweest. Zelfs werd er in Nederland niet uitslui tend de moedertaal gesproken, al is dat 'het geliefde argument van Eurosceptici en Eurofoben.' Om autoritaire regimes aan de boorden van Europa, die deels het vluchtelingenprobleem ver oorzaken, het hoofd te bieden, zijn sterk Europees leiderschap en eenheid nodig, vindt Hirsch Ballin. Onlangs bepleitte hij in 'Met een koud hart kan niemand warme gevoelens opwekken' een PZC-interview een gezamen lijke Europees asielbeleid als ook een Marshallplan voor Syrië, Jor danië en Libanon. Gisteren hield hij die ideeën voor zich. I 294 reacties HOOFDPLAAT TERNEUZEN HULST Actie 'Donate a penny for Denny' na afgebrand huis Vrienden van Hulstenaar Denny Mac Taggart zijn de actie 'Donate a penny for Denny' gestart. Mac Tag- gart's woon- en werkplek in Schotland is een week gele den volledig verwoest door een brand. De mede-organi sator van Vestrock heeft geen bezittingen meer en het zal waarschijnlijk nog even duren voor de verzeke ring geld uitkeert. Meer in formatie vindt u op de ge lijknamige Facebookpagina. C Ca rijs 1 ÏM a f{,e Ca a r dij O Z, Organiseert Jf ÜS 7aterrlan 21 mei 11.00 -14.00 uur I www.dianclarijs.nl/openhuis door Cuido van der Heijden en Martijn de Koning TERNEUZEN. Rob Meijer uit Ter- neuzen zit woensdagmiddag te trillen op zijn stoel. De nacht er voor stonden zijn buren op de stoep. Karin en Willem Ceertsma, de sinds begin maart verdwenen broer en zus. Levend en wel. door Frank Balkenende VLISSINGEN. Oud-minister van Jus titie Ernst Hirsch Ballin wil hoop geven. Hoop op 'een betere, nieu we wereld'. Maar die komt er niet vanzelf, bleek gisteren uit de Randwijklezing die hij hield tij dens Bevrijdingsdag in Vlissingen. Meer op Zeeland 2; commentaar en Zeeland 10 en 11; Bevrijdingsfestival

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2