1 f-^ ^Real-Atlético, meer dan sport alleen Diploma's voor Jaap Stam, Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooy 22 SPORT Nederland is drie trainers rijker. We stelden Mark van Bommel, Ruud van Nistelrooy en laap Stam dezelfde vragen. In welke mate beleef je het voetbal nog als speler en in hoeverre al als coach? En: Waar werk je over vijf jaar? Motto: 'Ik speelde met passie en plezier. Dat hoop ik als trainer ook uit te stralen' „Zelf voetballen blijft het aller leukste. Nog steeds. Maar ik ben vier jaar geleden gestopt bij Mala ga en ik merk bij mezelf dat ik de omslag maak. Ik denk wel dat ik al meer trainer ben dan speler. Ik vind het leuk om kennis over te brengen, een bijdrage te leveren. Dat heb ik geprobeerd te doen bij Oranje, dvd-beelden kijken met aanvallers als Memphis Depay, daarna de vertaalslag maken naar het veld. De volgende stap is nu el ke week op het veld staan en wer ken met alle spitsen vanaf 17 jaar bij PSV." „Over vijfjaar? Poeh.... Nee, echt geen idee. Ik bouw het bewust rustig op allemaal, zoals ik dat als speler ook heb gedaan. De komen- Motto: 'Als speler keek ik al met de blik van een trainer' „Voor mij verandert er niet veel, ook als speler keek ik al naar voet bal met de blik van een trainer. Maar het gaat nu nóg dieper. Soms richt ik me specifiek op één speler die ik wil volgen om te kij- de jaren wil ik mijn plek vinden en ervaren wat bij mij past, wat voor type trainer ik precies ben. Ik speelde zelf met passie en plezier. Dat hoop ik ook nu weer uit te stralen. De praktijk zal dan van zelf wel uitwijzen of ik het in me heb en het leuk vindt om ergens hoofdtrainer te zijn of dat het een rol wordt bij de jeugd." ken hoe-ie reageert op tegenslag, op kritiek. Deze week had je Tho mas Müller die zijn penalty miste bij Bayern - Atlético. Dat was een heel belangrijk moment. Daarna had Bayern niet meer die constan te druk op de tegenstander. De wedstrijd veranderde door één moment. Heel interessant hoe dat psychologisch dan werkt." „Ik kies er bewust voor om nog geen eigen elftal te nemen. Als je die verantwoordelijkheid neemt, zeg je niet over twee, drie jaar: jon gens, ik stop er nu even mee om dat ik nog een tijdje wil rondkij ken en leren. Nee, dat oriënteren, investeren, dat doe ik nu en daar neem ik ruim de tijd voor. Ik ben bij Pep Guardiola geweest om trai- ningsvormen op te halen, ik leer veel van het assisteren van Bert van Marwijk bij Saoedi-Arabië, valt prima te combineren met het trainen van de middenvelders in de jeugd bij PSV. Ik zou graag ook nog een keer bij Atlético en Diego Simeone kijken." Motto: 'Ik ben een resultaat trainer, maar winnen mag ook met goed voetbal' „In het begin zat ik in de dug-out en volgde ik alleen de bal. Niet het grotere ge heel. Dat is echt wel veran derd. Je leert heel anders denken als je ineens een elf tal moet begeleiden, instrue ren. Voetbalwedstrijden op tv kijk ik soms nog gewoon als de liefhebber die wil ge nieten van een mooie actie van Lionel Messi of Cristia- no Ronaldo. Maar ik kan ook echt als trainer kijken. Dan let ik op de speelwijze van ploegen, op wat er fout gaat en waarom. Én thuis op de bank bedenk ik hoe ik het zou oplossen. Dat laat ste mogen de heren analyti ci op tv ook meer doen, vind ik. Veelal zijn dat oud-voetballers. Laat die zelf eens een team trainen en ervaren hoe dat is om de coach te zijn die moet ingrij pen." „De trainer Stam over vijf jaar? Als het goed is traint-ie dan op een hoog ni veau. Dat hoop ik. Ik ben ambitieus, wil komend sei zoen ergens hoofdtrainer worden. Ik heb bij PEC Zwolle en Ajax nu van alles gedaan. Individuele trainer geweest, assistent-trainer, Frank de Boer bijgestaan bij het eerste, trainer bij Jong Ajax in de Jupiler League. Mijn profiel is dat van een resultaat-trainer. Winnen vind ik heel belangrijk. Maar winnen mag ook met goed voetbal." Dan Real, zo bazuinen de atléticos rond, dat al jaren redelijk geluk bij de lotingen kent: de derde van Ita lië (AS Roma), de achtste van Duitsland (Wolfsburg) en de vier de van Engeland (Manchester Ci ty)- Maar daar gaat het over drie we ken niet om, dat recente verleden garandeert geen titel in alweer een, nog altijd vrij unieke, Madri- leense finale, twee jaar na het tref fen tussen de stadgenoten in Lissa bon. „Dit gaat veel verder dan de sport alleen", aldus een Madrileen- se politicus woensdag. Real zal op jacht gaan naar zijn elfde grootste Europa Cup, 'la undécima', voor Atlético moet de derde keer scheepsrecht zijn om hem einde lijk te winnen. Twee keer ging het op het aller laatste, allerergste moment fout. Eerst tegen Bayern München, in de finale van 1974. Een 1-0 voor sprong, de gelijkmaker van de Duisters in de allerlaatste minuut, verlenging en twee dagen later een, experimentele, beslissings wedstrijd, waarin een uitgeput At lético werd weggespeeld door de Duitse favoriet: 4-0. En in 2014 vrijwel hetzelfde scenario. Dit keer werkte Real-verdediger Ra mos drie minuten in blessuretijd de roodwitte voorsprong weg; in de verlenging was Atlético kapot en verloor het met 4-1. Diego Simeone zal ervan ge leerd hebben. En deze nieuwe kans niet onbenut willen laten. De trainer van Atlético moet het dit keer in het tactische duel niet opnemen tegen Carlo Ancelotti maar Zinedine Zidane, de eerste Franse trainer ooit die de Cham pions League kan winnen. Naast Ancelotti zullen onder anderen Casillas, Coentrao, Khedira en Di Maria bij Real, Courtois, Miranda, Raül Garcia, Diego Costa en Villa Bij Real hadden veel mensen een voorkeur voor Bayern. Simeone boezemt angst in, vanuit de rol als underdog bij Atlético er niet bij zijn. Op het veld, in het strijdplan, zal daar niet veel van te merken zijn. Misschien dat Atlético alleen nog maar meer vertrouwen heeft gekregen, de laatste jaren. Vroeger won het bijna nooit van de grote broer, tussen 1999 en 2014 niet één keer in de competitie. Sinds dien is dat veranderd: in de Liga heeft Atlético vier van de laatste zes wedstrijden gewonnen, de an dere twee eindigden gelijk. Niet voor niets dat bij Real Madrid veel mensen toch een voorkeur had den voor het Bayern München van Guardiola. Simeone boezemt angst in, vanuit de rol als under dog. De wedstrijd van Real was een slap aftreksel van de boeiende strijd tussen Bayern en Atlético. Manchester City leek de halve fi nale al fantastisch te vinden. Zelfs na het gelukkige doelpunt van Ba- Ie, opnieuw hij, die een voorzet langs Fernando zag schampen en in het doel van Hart zag belanden, reageerden de Engelsen nauwe lijks. De beste kansen bleven voor Real, op een laat schot van Agüero na, in een slotfase waarin de zenu wen de Madrilenen bijna de baas werden. Inmiddels al meer trainer dan speler door Maarten Wijffels foto's Proshots RUUD VAN NISTELROOY (39) In welke mate beleef je het voetbal nog als speler en in hoeverre al als coach? Waar werk je over vijfjaar? MARK VAN BOMMEL (39) In welke mate beleef je het voetbal nog als speler en in hoeverre al als coach? Waar werk je over vijfjaar? JAAP STAM (43) In welke mate beleef je het voetbal nog als speler en in hoeverre al als coach? Waar werk je over vijfjaar? Diego Simeone foto Getty Images door Edwin Winkels MADRID. De weg naar de finale is niet hetzelfde geweest, zeggen de supporters van Atlético Madrid. Onderweg naar het San Siro-sta- dion in Milaan zijn zij, na de groeps- fase, de toenmalige koploper van de eredivisie en de nummers één van de Spaanse en Duitse competi tie tegengekomen. En ze schakel den ze allemaal uit, PSV, Barcelona en Bayern München.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22