'Barney' krijgt nu geen kans van Van Gerwen In Apeldoorn jaagt Dumoulin dit keer op roze Limburger maakt na overstap naar Red Buil nu 18 Max Verstappen rijdt niet langer voor opleidingsteam Toro Rosso. Hij is per direct overgestapt naar Red Buil. Met deze transfer gloort voor Verstappen het podium. MANCHESTER. Michael van Ger wen is al 2,5 jaar aanvoerder van de wereldranglijst, maar toch be weerde Raymond van Barneveld onlangs nog dat hij in Nederland populairder is dan zijn veel jonge re landgenoot. De twee zijn geen vijanden maar ook zeker geen vrienden, snappen het belang van eikaars aanwezigheid in de darts- sport en delen zo nu en dan een sneertje uit naar elkaar. Omdat de wereldranglijst aanvoe ren er voor Barney niet meer in zit, moet hij het hebben van inci dentele successen. Dat hij 'Mighty Mike' eind december versloeg in de kwartfinale van het WK, was een uppercut van jewelste. Gister avond was er weer een kans voor Barney om toe te slaan, in de tweede onderlinge ontmoeting tij dens deze Premier League-compe titie (vorige keer 6-6). De laatste ook, want Van Barneveld wist vo rige week al dat deelname aan de play-ofFs voor hem niet is wegge legd dit keer. Wellicht daardoor ontbrak gister avond in Manchester het heilige vuur dat Barney nodig heeft om tot grootse prestaties te komen. Tot 2-2 ging het Nederlandse on deronsje gelijkop, daarna zette Van Gerwen de versnelling in waarop Van Barneveld het ant woord schuldig moest blijven: 7-2. Met een uitgooi van 167 en een partijgemiddelde van 107,9 be vestigde Van Gerwen zijn status. Hij moet donderdag in Rotterdam op de laatste speeldag voor de play-offs zijn eerste plaats zien te behouden. Dan kan hij weer 30.000 euro laten bijschrijven op zijn rekening, voor degene die zich als nummer 1 voor de play-offs heeft geplaatst. Slechts 23 Grands Prix heeft de nog altijd pas achttien jarige Verstappen nodig ge had om het viervoudig kampioensteam Red Buil te overtuigen. Het topta lent werd enigszins geholpen door het falen van voorganger Daniil Kvyat, maar is nu de eerste Nederlan der bij een topteam sinds vader Jos in 1994 debuteerde bij Benetton. Voor Jos kwam dat, gaf hij later toe, te vroeg, dus voor Max stippelde hij een geleidelijk pad naar de top uit. Volgens plan had Max in 2017 de stap moeten zetten. Naar Red Buil, al werd ook bericht over interesse van Mercedes en Ferrari. Door Red Bulls beslissing Verstappen voortijdig te promoveren, legt hij een snellere weg naar de top af en houdt Red Buil bo vendien Verstappen binnenboord. Binnen Red Buil bestaat geen twij fel over het talent van Verstappen, die van stoeltje heeft gewisseld met Kvyat. „Max is een talent van de bui tencategorie", vertelt teambaas Chris tian Horner. Helmut Marko, hoofd van Red Bulls talentenopleiding, noemt Verstappens promotie 'lo gisch'. „Want Max doet het heel erg goed", vertelt hij deze krant. Bij Red Buil wordt Verstappen ge acht partij te bieden aan de hoog aan geschreven Daniel Ricciardo, een drie voudig racewinnaar waar Ferrari ook een oogje op zou hebben. Marko: „We gaan zien hoe Max het in verge lijking met Ricciardo doet. We ver- 'Een nieuwe uitdaging. Ik kan enorm veel opsteken bij dit topteam' 'Als we niet in Max zouden geloven, dan zouden we hem niet promoveren' wachten niet dat hij gelijk op eenzelf de niveau zit. Hij krijgt daar een aantal races voor. We zijn er zeker van dat Max het kan." Bij Red Buil krijgt Verstappen niet alleen een topteamgenoot, maar ook een topchassis. De Red Bull-auto kan volgens velen aan de dominante Merce des tippen, al is de Renault-motor ach terin een zwak punt. Het team zit na een lastig 2015 echter in de lift, terwijl er in Canada, Verstappens derde race voor het team, een grote motorupdate komt. Door Mercedes wordt Red Buil nu als net zo'n grote bedreiging als Fer rari gezien. Van de relatieve luwte bij het be scheiden Toro Rosso is Verstappen nu plots gepromoveerd tot podiumkandi daat. Eerder dit jaar sloot hij podium plekken nog uit, maar Verstappen noemt de promotie op zijn site 'een waanzinnige kans'. „Het is een nieuwe uitdaging, waarbij ik enorm veel kan opsteken bij dit topteam. Daarnaast kijk ik er naar uit samen te werken met en te leren van iemand als Ricciar do." Red Buil haalde dit jaar al eens het podium, nota bene met Kvyat, in China. Straks in Spanje, twee races la ter, zit Verstappen in diens auto. Het roept de vraag op of Kvyat het inderdaad in één - of eigenlijk twee - klappen heeft verpest bij Red Buil door in Sotsji zijn wedstijd en die van Sebastian Vettel en Ricciardo te verpes ten, of dat het ruilplan al klaar lag. Mar ko staat hoe dan ook bekend als veelei send. In Red Bulls juniorprogramma geldt één regel: presteren. Viervoudig kampioen Vettel en Ricciardo zijn daar- De roze fietsen aan de lantarenpa len in de Zutphensestraat hangen er al weken, maar Tom Dumoulin zag ze gisteren pas toen hij met zijn ploeggenoten voor de eerste keer over het bijna tien kilometer lange tijdritparkoers in Apeldoorn reed. Ook de modellen die op het Marktplein hun podiumceremo nie aan het oefenen waren, heeft Dumoulin waarschijnlijk gemist. Net als de schoolklas die zijn groepsdans oefende voor de wie lerbaan van het Omnisport, waar hij vandaag om kwart voor vijf ver trekt. Terwijl Apeldoorn de afgelo pen weken aftelde naar een roze climax, hield Dumoulin zich afzij dig. In tegenstelling tot vorig jaar, toen hij samen met de rest van Ne derland droomde van een gele trui. Maanden voor de Tour-start toog Dumoulin al naar Utrecht om onder politiebegeleiding het tijdritparkoers te verkennen. In minder dan een jaar tijd staat Dumoulin vanmiddag op nieuw aan de start van een grote ronde in eigen land. Gepokt en ge mazeld inmiddels. De druk voor de Tour was immens en in de tijdrit kwam hij acht tellen te kort om de veel te hoog gespannen ver wachtingen in te lossen. Nog wre der was zijn val in etappe drie die zijn gele droom definitief om zeep hielp. Om vervolgens een 'Goed weer, de mensen hier zijn uitgelaten, dus ik zal mijn radio wel weer niet verstaan' maand later zijn doorbraak te bele ven als een Nederlandse ronderen ner van de buitencategorie in de Vuelta. Het maakte dat gisteravond bij de ploegenvoorstelling - net als vo rig jaar - het hardst werd gejuicht voor Dumoulin. En hoewel de Gi ro-gekte in Apeldoorn in de verste verte niet kan tippen aan de Tour-koorts in Utrecht, Dumoulin weet wat hem te wachten staat. „Vorig jaar in Utrecht was bizar. Ik reed door een muur van geluid en hoorde niks meer over de ra dio. Dat gevoel hoop ik nu weer te krijgen. Het wordt goed weer, de mensen zijn uitgelaten over de Gi ro hier, dus ik zal mijn radio wel weer niet verstaan." Natuurlijk is er ook in Apel doorn druk, maar groter dan bij de Tour in Utrecht wordt het niet. „Het is vooral de druk die ik me zelf opleg. Ik weet nu wel hoe ik er mee om moet gaan en dat maakt een groot verschil. Ik ben relaxter dan vorig jaar en dat komt door de Tour." Olympische tijdrit En het eindklassement, daar is Du moulin, naar eigen zeggen, niet mee bezig. Dat Vincenzo Nibali hem onder de outsiders schaart is mooi, maar Dumoulin heeft maar een doel dit jaar: de olympische tijdrit. „Het is mijn droom om op de Spelen voor het allerhoogste te gaan, dus hebben we besloten meer op de tijdritten te focussen. Ook in de Giro. Dat is hoe ik me heb voorbereid. Ik ben niet op hoogtestage geweest en dat zou ik wel doen als ik voor een klasse ment ga. Ik denk niet dat we dit jaar een eerste Giro-winnaar uit Nederland krijgen." Sport UITSLAGEN DARTS Premier League: Wade (Eng) - Wright (Sch) 1-7, Anderson (Sch) - Thornton (Sch) 7-1, Van Gerwen (Ned) - Van Barneveld (Ned) 7-2, Le wis (Eng) - Phil Taylor (Eng) 2-7. Stand: 1Van Gerwen 15-24 (98-58), 2. Taylor 15-24 (95-58), 3. Anderson 15-20 (90-74), 4. Lewis (Eng) 15-17 (80-70), 5. Wright 15-16 (80-80), 6. Wade 15-14 (75-86), 7. Van Barne veld 15-11 (80-88), 8. Thornton 15-6 (57-96). HOCKEY Hoofdklasse play-offs Mannen, finale, best-of-three: Oranje Zwart - Amsterdam 1-2 (1-1). Stand: 0-1. Vrouwen, finale, best-of-three: Den Bosch - Amsterdam 1-0 (1-0). Stand: 1-0. TENNIS TENNIS Madrid (Spa.) Mannen. Derde ronde: Murray (GBr/2) - Si mon (Fra/16) 6-4 6-2, Kyrgios (Aus) - Cuevas (Uru) 7-6 (5) 4-6 6-2, Djokovic (Ser/1) - Bau- tista (Spa/15) 6-2 6-1, Berdych (Tsj/8) - Ferrer (Spa/9) 7-6 (8) 7-5, Nishikori (Jap/6) - Gas- quet (Fra/10) 6-4 7-5. Vrouwen. Kwartfinales: Chirico (VSt) - Gavri- lova (Aus) 7-6 (1) 6-2, Cibulkova (Slw) - Cir- stea (Roe) 4-6 6-3 6-3, Halep (Roe/6) - Begu (Roe) 6-3 0-6 6-1. VOETBAL Champions League, halve finales Real Madrid - Manchester City 1-0 (1-0). 20. Fernando 1-0 (eigen doelpunt). Scheids rechter: Skomina (Slo). Toeschouwers: 78.300. Eerste duel: 0-0. geplaatst voor finale in Mil aan, op 28 mei tegen At/ético Madrid. Europa League, halve finales Sevilla - Sjachtar Donetsk 3-1 (1-1). 9. Ga- meiro 1-0, 44. Da Silva 1-1, 47. Gameiro 2-1, 59. Mariano 3-1. Scheidsrechter: Kuipers (Ned). Toeschouwers: 35.000. Eerste duel: 2-2. Liverpool - Villarreal 3-0 (1-0). 7. Soriano 1-0 (eigen doelpunt), 63. Sturridge 2-0, 81. Lal- lana 3-0. Scheidsrechter: Kassai (Hon). Toe schouwers: 43.000. Rode kaart: 71. Victor Ruiz (Vilarreal, 2 x geel). Eerste duel: 0-1. geplaatst voor finale, op 18 mei in Basel. WIELRENNEN Vierdaagse van Duinkerke. Eerste etappe (191,4 km): 1. Coquard (Fra) 4.28.53, 2. Raymond Kreder (Ned), 3. Bouhan- ni (Fra), 4. Van Lerberghe (Bel). Tweede etappe (188,3 km): 1. Coquard 4.34.18, 2. Bouhanni, 3. Jans (Bel), 7. Raymond Kreder, 24. Asselman (Ned) allen z.t. Klassement: 1. Coquard 9.02.51, 2. Bouhanni op 0.10, 3. Bagdonas (Lit) 0.12, 5. Raymond Kreder 0.14, 6. Reus (Ned) z.t. Met promotie zet Verstappen stap naar top door Daan de Geus Max Verstappen Helmut Marko door Daan Hakkenberg APELDOORN. Nog geen jaar na het Grand Départ in Utrecht staat Tom Dumoulin vandaag opnieuw aan de start van een grote ronde in eigen land, de Giro. Dit keer ligt een roze trui in het verschiet. Tom Dumoulin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18