V HEMELVAART S SWISS'SENSE - HEMELVAARTSDAG OPEN - Dijkhofïi terugsturen naar land van eerste asielaanvraag heeft voorrang NIEU Nederland kan asielzoekers die zich al in een ander EU-land hadden gemeld, blijven uitzetten. Ook bij nieuwe regels. BRUSSEL. De nieuwe plannen die Brussel vandaag presenteert, moet asielprocedures sneller en simpe ler maken. Dat gaat de de komen de paar jaar wel 1,8 miljard euro kosten. Geld dat is bestemd voor overplaatsing van vluchtelingen naar andere landen en aan IT-sys- temen voor de registratie en op vang. Zonder die ingrepen bezwijkt het systeem, aldus eurocommissa ris Frans Timmermans en zijn col lega Dimitris Avramopoulos. Kern van hun voorstellen is dat het aloude Dublinsysteem blijft bestaan: het eerste land waar een asielzoeker zich meldt, blijft ver antwoordelijk. Het wordt aange vuld met wat Brussel een 'correc tief allocatie mechanisme' noemt: het herverdelen van asielzoekers over Europa als één land het niet meer aan kan. Dat moet worden gecoördineerd door het Europese Asielagentschap EASO. Als dat 'eerlijke' verdeelmechanisme eer der was toegepast had Nederland afgelopen jaar misschien geen 57.000, maar maar 40.000 asielzoe kers ontvangen, berekent asielad vocaat Maart je Terpstra. Het asielsysteem raakt nu ver stopt doordat landen als Grieken land en Italië de enorme toevloed niet aan kunnen, zij moeten gaan profiteren van het nieuwe sys teem. Het mechanisme hapert ook omdat bijna een kwart van de asielzoekers in meer lidstaten tege lijk een asielverzoek indient. De Europese commissie: „De enorme toestroom in Griekenland en Ita lië heeft fundamentele zwakhe den blootgelegd in onze asielre- gels, die nu hun effectiviteit on dermijnen." In maart meldde staatssecreta ris Klaas Dijkhoff (Immigratie, WD) de procedures van dergelij ke asielzoekers met voorrang te be handelen. Een vluchteling die in Nederland asiel aanvraagt maar zich eerder al in Duitsland heeft laten registreren, wordt terugge stuurd naar dat land. Door hen snel uit te kunnen zetten, hoopt Dijkhoff bedden in de overvolle azc's vrij te kunnen maken voor nieuwe vluchtelingen. Het minis terie van Justitie en Veiligheid kon gisteren niet melden hoeveel van dergelijke asielzoekers Neder land dit jaar heeft teruggestuurd. Afgesloten vrachtwagen Nederlandse asieladvocaten stel len dat Nederland dagelijks asiel zoekers uitwijst naar andere EU-landen omdat ze zich daar al eerder geregistreerd hebben. „Ook Syriërs die hier asiel aanvragen maar eerder al in Duitsland gere gistreerd staan, worden terugge stuurd naar Duitsland. Als je per se in Nederland asiel wilt aanvra gen, ben je dus nog steeds aange wezen op een reis in een afgeslo ten vrachtwagen", zegt asieladvo cate Maartje Terpstra, bestuurslid van de Vereniging van Asieladvo caten en Juristen Nederiand. Andersom stuurt Duitsland op haar beurt ook weer asielzoekers naar Nederland die zich hier heb ben laten registreren. „Het is men sen rondschuiven", stelt Susan Fratzke, onderzoekster bij het Mig ration Policy Centre in Washing ton. „Het lijkt het volgen van re gels voor de regels, zonder dat er een echt logische reden is. Want ook Duitsland is natuurlijk niet het land waar de asielzoekers Euro pa binnen zijn gekomen." Brussel concludeert nu zelf ook dat er in tijden van crisis een an der mechanisme in werking moet treden: de verplichte spreiding over Europa. Europarlementariër Judith Sargentini wijst cynisch op de tot nu toe rampzalige ervarin gen met de 'herplaatsing' van 160.000 asielzoekers uit Grieken land en Italië, waarover de Europe se leiders vorig najaar een besluit forceerden. Halverwege vorige maand waren er precies 1.145 her plaatst, waarvan 98 in Nederland. Acht landen namen nul asielzoe kers op, Bulgarije redde de eer van de Midden- en Oost-Europa door er welgeteld twee van Grieken land over te nemen. Dood paard Sargentini ziet niet hoe de Com missie zo'n boetesysteem erdoor krijgt bij de lidstaten en bij het parlement, en ze wil het ook niet: „Ik wil dat landen gewoon hun verantwoordelijkheid nemen." Een Tsjechische minister heeft het vasthouden aan de verplichte spreiding al betiteld als 'trekken aan een dood paard'. Vluchtelingenwerk Nederland ziet de verplichte spreiding juist als het beste alternatief. „Zolang rekening wordt gehouden met de wens van de vluchteling zelf." Guy Verhofstadt, leider van de Eu ropese liberalen, noemt de voor stellen 'een stap op de goede weg'. WOENSDAG 4 MEI 2016 Einde aan rondschuiven mensen door Frans Boogaard en Cyril Rosman Vluchtelingen, hier bij de grens tussen Griekenland en Macedonië, dienen nu vaak een asielverzoek in bij verschillende landen, foto Tobias Schwarz/AFP 90 dagen omruilgarantie* 60 winkels in Europa Persoonlijk advies Uitgebreid assortiment Prijs incl. bezorging en montage BOXSPRINGS S MATRASSEN SwissSense.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9