2016 ÉÊb Angst in EU voor Koerdische toeristen' met problemen Middellandse Zee cruises Costa NIEUWS 7 2012 1999 Extra tijd voor huiswerk 579 899 999 TP Vision KeyTec Lighting Elke dag staan ze in de rij voor de Europese consulaten in de Istiklal Caddesi, de drukste winkelstraat van Istanboel. Turkse onderne mers, studenten, mensen die met vakantie willen naar Frankrijk of op familiebezoek in Duitsland en Nederland. De koffers staan klaar maar zonder visum komen ze er niet in. Met stapels documenten mel den de reizigers zich, want elk EU-land stelt zo zijn eigen eisen: een retourticket, hotelreservering, bewijs ergens in dienst te zijn of een eigen bedrijf te hebben, rijbe wijs, verzekeringspapieren, bank rekeningnummer en afschrift van de eigen bankrekening, want wie komt moet bewijzen dat hij of zij in eigen onderhoud kan voorzien. Europeanen die naar Turkije willen, hebben het veel makkelij ker. Die kunnen hun visum onli ne voor minder dan 20 euro rege len. Langer dan vijf minuten ach ter de computer duurt dat niet, waar de Turken in de Istiklal Cad desi meestal uren moeten wach ten voor een eerste gesprek. Min stens twee weken moeten ze dan nog wachten op hun visum. Profiteren van een last minute reisje naar Amsterdam is voor veel jonge Turken niet weggelegd. De gang naar de consulaten voelen ze vaak als vernederend. Vooral Turk se ondernemers die vaak in Neder land moeten zijn klagen er over bij Nederlandse diplomaten. Slechts tien miljoen van de in to taal tachtig miljoen Turken (waar onder ongeveer veertien miljoen Koerden) hebben een paspoort. Slechts een miljoen bezocht het af gelopen jaar, juist door de visum restricties, een van de Schengen- landen. Dat meer Türken straks deze kant op zullen komen voor een weekendje Amsterdam staat wel vast. De retourvlucht is nu vaak goedkoper dan de visumkosten. Over vakantiegangers maakt nie mand zich zorgen, maar wel - met name in Duitsland leeft die vrees - over hoeveel Koerden hierheen zullen komen. Of hoeveel actieve leden van de vervolgde beweging van imam Fethullah Gülen, de aartsrivaal van president Erdogan. Andersdenkenden voelen zich in Turkije al lang niet meer veilig en hebben goede argumenten om hier een asielaanvraag te doen. Met de voortgaande militaire operaties van het Turkse leger in hun gebieden zijn er inmiddels 400.000 Koerdische ontheemden. Koerdische organisaties voorspel len al een uitreis van vele duizen den Koerden die niet na drie maanden zullen terugreizen. Be zorgde Duitse politici waarschuw den al dat 'het Koerdische pro bleem' wordt geïmporteerd. Naar schatting 350.000 Koerden zijn dakloos en vaak ook hun bestaans middelen kwijt door de oorlog en de voortdurende strijd tussen het Turkse leger en de Koerdische PKK. Velen daarvan kunnen straks het vliegtuig pakken. Nu al wor den veel Koerdische asielaanvra gen in Europa toegekend. Formeel voldoet Tur kije nog steeds niet aan alle 72 voorwaar den die Europa aan het vrij reizen ver bindt, maar omdat de visumplicht pas eind juni echt verdwijnt hebben de Turken nog een week of zes om ook de rest van hun huiswerk te doen, aldus bronnen in Brussel. In die tus sentijd kunnen het Europese Parlement en de 28 lidstaten de visumkwestie behan delen. Vervroeging van het visumvrij reizen met drie maanden (juni in plaats van oktober) maakt deel uit van het vluchtelingenak- koord dat de 28 rege ringsleiders op 18 maart sloten met hun Turkse collega Davu- toglu. Het belang van de Turkse stap om de vi sumplicht voor alle 28 EU landen af te schaffen zit hem in het feit dat de Turkse regering daarmee im pliciet ook eindelijk het gedeelde eiland Cyprus erkent. Door het akkoord met Turkije is de vluchtelingenstroom via de Egeïsche Zee naar Europa geslon ken tot enkele tiental len per dag. Volgens veel Europese leiders was een beheersing van de vluchtelingen stroom zonder mede werking van Turkije onmogelijk geweest. De wereld is Kras Zeecruises Incl. vliegreis en transfers! 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/costacruises of bel 0900-96977ocPg WOENSDAG 4 MEI 2016 peertjes Amsterdam Consumenten- eletronica Omzet: 2 mld Werknemers: 2000 Eindhoven Precisiecomponenten Omzet: 1 mld Werknemers: 1000 Eindhoven Lichtdivisie naar de beurs 2016 Omzet: 7,3 mld Werknemers: 2240 l?97 Hilssboro, VS Microscopen Omzet: 950 min werknemers: 3000 foto Hollandse Hoogte door Mare Guillet en Frans Boogaard ISTANBOEL/BRUSSEL. Turkije krijgt vandaag voorwaardelijk groen licht voor vrij reizen naar Europa. De weg daarvoor is vrij nu Turkije zelf de visumplicht voor alle 28 Europe se landen heeft afgeschaft. De vraag is vooral hoeveel Koerden straks deze kant op komen. Cruise met Costa Cruises over de Middellandse Zee! Bij Kras compleet verzorgd, inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord! Westelijke Middellandse Zee Vanuit Palma de Mallorca naar o.a. Sicilië, Na- I pels, Savona, Barcelona en Valencia of Ibiza. Per Costa Fascinosa**** Verlenging strandhotel op Mallorca mogelijk Vertrek: mei t/m okt. Zie: Kras.nl/topdeal I Griekenland, Sicilië Frankrijk Vanuit Savona naar o.a. Napels, Kalamata, Nauplion, Volos, Athene, Trapani en Marseille. Per Costa neoClassica**** Bezoek optioneel Pompei'en Korinthe Vertrek: sep. t/m nov. Zie: Kras.nl/37382 Spanje, Marokko Portugal Vanuit Savona naar o.a. Malaga, Casablanca, I Cadiz, Lissabon, Valencia en Barcelona. Per Costa Favolosa**"* Nérgens voordeliger! Vertrek: sep. en okt. Zie: Kras.nl/37470 8 dagen v.a. 13 dagen v.a. 10 dagen v.a. Wachten op een visum, zoals hier in de Duitse ambassade in Ankara, hoeft straks niet meer. foto Thomas Trutschei Costa Fascinosa ifftt (^1 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds KRAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7