vededeunc. O Definitief uit beeld Achttien fabriekswoningen Helder taalgebru is Femkes missie Archief van jarig Smerdiekzitvol met schatten Aan de Finlandstraat komen 'betoncascohuizen'. Die komen compleet op de bestemming aan. OOSTBURG. Het zal even wennen zijn: nieuwbouwhuizen die bijna compleet op de 'bouwplaats' aan komen en een paar dagen later al bewoonbaar zijn. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen past dat con cept na de zomer voor het eerst toe aan de Finlandstraat in Oost burg. Woongoed sloopte anderhalf jaar geleden 24 woningen in die straat. Ze waren verouderd. Er ko men na de bouwvakvakantie acht tien prefab huizen voor terug. De keuze voor dat soort woningen 'Het behang zou in de fabriek al aan de muren kunnen, en de gordijnen voor de ramen' komt in eerste instantie voort uit financiële overwegingen, vertelt projectmanager Pol van de Vijver van Woongoed „Bij de traditione le manier van bouwen doen we hetzelfde kunstje steeds opnieuw. Daardoor hebben we veel ontwik kelingskosten, terwijl onze wonin gen niet erg ingewikkeld zijn om te bouwen. We denken dat dit goedkoper kan." De achttien woningen worden geproduceerd bij Cascototaal, on derdeel van De Hoop in Terneu- zen. Dat bedrijf zorgde eerder dit jaar al voor de productie van acht van dergelijke huizen in Kwaden- damme, voor R&B Wonen. „Het gaat om betonnen casco's, met steenstrips ertegenaan", legt Van de Vijver uit. De huizen kunnen tot op detail niveau worden voorgefabriceerd, vertelt hij. „Het behang zou in de fabriek al aan de muren kun nen en de gordijnen voor de ra men." In Oostburg gaat Woon goed niet zo ver. Daar eist de ge meente Sluis een bijzondere kapconstructie als dak, als on derdeel van de wederopbouwar chitectuur die in Oostburg ge wenst is. „Dat dak moeten we er ter plekke opzetten. Daar door duurt het daar ruim een maand voor we helemaal klaar zijn." Op andere plekken, waar der gelijke aanvullende eisen niet worden gesteld, kunnen de hui zen binnen een paar dagen na het transport bewoond wor den. Van de Vijver: „Er moeten dan alleen nog wat kleine din gen worden afgewerkt, en de nutsvoorzieningen moeten aan gesloten worden." Woongoed wil het concept later ook toepassen op andere plekken. „Aan de Banckertlaan in Breskens komen zes nieuwe woningen. We kijken daar ook naar een dergelijk concept, al zitten we niet vast aan Cascoto- Woongoed bekijkt nog of aan de Banckertlaan in Breskens op dezelfde manier huizen geplaatst kunnen worden taal. Er zijn meer bedrijven die dit soort producten aanbie den." Woongoed gaat uit van een levensduur van vijftig jaar. Dat is net zoveel als bij 'gewone' woningen. „En voor bewoners biedt het minstens hetzelfde comfort", belooft Van de Vij ver. SLUISKIL. Het panorama aan de oostkant van het Kanaal bij Sluiskil zal nooit meer hetzelfde zijn. De twee groene los- en laadkranen van de vroe gere Cokesfabriek die sinds 1972 de horizon be palen, verdwijnen definitief uit beeld. Mammoet is deze week met de sloop begonnen in opdracht van recyclingbedrijf Heros. Een contragewicht hing gisterochtend in de takels. Martin Stouten van Heros schat dat het werk zo'n twee weken in beslag zal nemen. De kranen draaien allang niet meer en staan Heros in de weg op de kade. foto Camile Schelstraete ZEELAND 4 www.pzc.ni zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 4 mei 2016 Zeeland ZEELAND 12 13 Te huur: prefabhuis Woongoed door Martijn de Koning Pol van de Vijver Woongoed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71