Mildere straf voor agent die pistool trekt 1918 CcB 6 NIEUWS Merknaam blijft nog zeker tien jaar op lampen staan Philips zet verlichting, oorsprong van de onderneming, overboord. Het blijft een bron van innovatie. Philips spin-offs 2006 1984 2008 1913 2001 AMSTERDAM. De verzelfstandiging van Philips Lighting via de beurs die het bedrijf gisteren bekend maakte, is een beproefd recept ge bleken in de geschiedenis van het elektronicaconcern. Zowel de spin-offs als het moederconcern profiteren er doorgaans van. Het genereert werk, net als vrijwel alle activiteiten die Philips sinds zijn oprichting ontplooit. Tegenwoordig in heel Neder land en wereldwijd, in de begin tijd vooral lokaal. Neem drogiste rijketen Etos, in 1919 opgericht als 'Philips Coöperatieve Verbruiks- vereeniging en Broodbakkerij'. Omdat de Eindhovense midden stand na elke loonsverhoging van het Philipspersoneel zonder par don de prijzen omhoog gooide, be gonnen Gerard en Anton Philips hun eigen bakker en drogist. In 1931 werd dit Etos: 'Eendracht, toe wijding, overleg en samenwer king'. Het Industrieel Assurantie Kan toor dat Philipspersoneel verzeker de is een ander voorbeeld. „Neder land kende geen fatsoenlijk so ciaal vangnet, Philips nam die taak op zich", vertelt Marcel Met- ze, Philipskenner en biograaf. Dat ging van woningbouwverenigin gen, ziektekostenverzekeringen tot een studiefonds voor kinderen van het personeel. En PSV. Toen Nederland na de oorlog de verzor gingsstaat inrichtte, stopte Philips met al deze activiteiten. De groei van loten aan de Philipsstam ein digde daarmee niet. „Er werkten veel knappe koppen bij Philips, al leen was er voor veel goede ideeën geen plek. Dan begonnen mensen voor zichzelf. Of een be paalde activiteit paste gewoon niet in de strategie van de directie en werd afgesplitst." Het was de tijd dat Philips uit groeide tot een wereldwijd conglo meraat en belangrijke uitvindin gen deed zoals de audiocassette en later de compact disc en de blu-ray. Meest succesvolle verzelf standiging is het in 1984 afge splitste ASML, de chipmachinema ker die nu een omzet heeft van dik 6 miljard. Goede tweede is NXP Semiconductors, de chipdivi sie die ruim twintig jaar later werd verzelfstandigd. Minder roemrucht is de verkoop van Poly gram: de platenmaatschappij en filmstudio wordt in 1998 verkocht aan het Canadese Seagram Compa ny, dat nu weer is opgegaan in Universal. IT-dochter Origin ein digde in 2000 bij het Franse Atos, kaartenmaker Navteq bij Nokia. In 2011 werd de noodlijdende televi sietak ondergebracht in het Am sterdam gevestigde TP Vision. Inmiddels telt het concern 117.000 medewerkers, vier keer minder dan in de hoogtijdagen. Op het terrein waar sinds de jaren '60 het Philips oude NatLab geves tigd was - de roemruchte research afdeling - borrelt echter nog steeds de creativiteit. De High Tech Campus telt 140 bedrijfjes en instituten, is goed voor 40 pro cent van alle patentaanvragen in ons land en biedt werk aan tien duizend mensen. „Macro-economisch heeft Ne derland veel aan Philips te dan ken", concludeert Metze. „De be drijvigheid die uit het concern voortkomt is groot." Tegelijk noemt hij het een zwaktebod dat Philips al die nazaten niet binnen boord wist te houden. „Philips had zich, zoals Samsung of Gene ral Electric kunnen omvormen tot een meer financiële holding met belangen in diverse takken." Overigens blijft ondanks de beursgang de naam Philips ge woon op de lampen staan. Philips Lighting houdt het recht om die tien jaar te blijven gebruiken. Als Philips niet langer de meerder heid van de aandelen van de voor malige dochter bezit, moet bin nen 1,5 jaar een nieuwe naam wor den gekozen. Politiemensen vallen nu nog on der hetzelfde strafrecht als bur gers, waardoor ze hoge celstraffen kunnen krijgen als ze - ten on rechte - een verdachte neerschie ten. Daar wil Van der Steur een einde aan maken. „In situaties waarin een ander kan terugtreden om te voorkomen dat hij geweld moet gebruiken om zichzelf te ver dedigen, wordt van een politie agent juist verwacht dat hij in die situatie optreedt en actie onder neemt", vindt de minister. Daar om komt op schending van de ge- weldsinstructie van agenten een maximale celstraf van drie jaar te staan of een boete van maximaal 20.000 euro. Die straf kan alleen worden opgelegd als er een dode is gevallen. Het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door agen ten leidt hooguit tot twee jaar cel, is het voorstel. „Onzinnig", vindt strafrechtad vocaat Richard Korver. „Het ge vaar bestaat dat politiemensen door deze wet minder terughou dend zullen worden met geweld." Korver staat de nabestaanden bij van Mitch Henriquez, die vorig jaar in Den Haag stierf na een nek klem van agenten. „Juist de politie moet heel zorgvuldig omgaan met haar geweldsmonopolie", vindt Korver. Als agenten zich netjes aan de geweldsinstructie houden, mogen ze van Van der Steur niet meer voor de rechter worden gesleept. Het duurt soms jaren voordat de rechter tot een vonnis komt in der gelijke zaken. „Die onzekerheid is 'Het gevaar bestaat dat politiemensen door deze wet minder terughoudend zullen worden met geweld' slopend", zegt Albert Springer, be stuurder van de Nederlandse Poli tiebond (NPB). Ali Ouaalit, die in 2012 zelf slachtoffer werd van politiekogels, is woedend over het wetsvoorstel. „Agenten krijgen een vrijbrief om in het rond te schieten", zegt hij. Ouaalit raakte verlamd nadat een agent in Rotterdam hem in zijn rug schoot. De politieman kreeg een maand cel. „Het probleem is dat agenten in Nederland onvol doende getraind zijn", vindt Ouaalit. „In plaats van de wet te versoepelen, kan de minister agen ten beter meer laten oefenen. Ik weet zeker dat dit tot Amerikaan se toestanden leidt en dat er nóg meer slachtoffers gaan vallen." Agenten moeten zich houden aan de geweldsinstructie. Zo kan worden geschoten op een verdach te die vuurwapengevaarlijk is, bij een levensbedreigende situatie of als iemand probeert te vluchten na een ernstig misdrijf. Voormalig korpschef Gerard Bouman van de Nationale Politie pleitte er eerder al voor dat agen ten die geweld gebruiken juri disch anders worden beoordeeld dan burgers. „Verantwoording af leggen voor gehanteerd geweld blijft voor de politie een vanzelf sprekende zaak. Daarbij dient het niet te gaan om de vraag of wij een gewoon misdrijf pleegden, zo als doodslag of mishandeling", vond Bouman. De WD is enthousiast over het wetsvoorstel. ETOS ASML PSV GenKey Civolution Philips kan goed zonder z'n door David Bremmer Philips stoot zijn lichtdivisie af, maar veel onderdelen die uit het bedrijf voort kwamen zijn nu zeer succesvol. Omzet Philips: 24,2 mld en 117.000 werknemers door Peter Winterman en Edwin van der Aa DEN HAAG. Agenten die volgens het boekje geweld gebruiken, zijn straks niet meer strafbaar. Dat wil WD-minister Ard van der Steur re gelen. Gaan ze wél over de schreef, dan volgt een relatief milde cel straf of geldboete. Richard Korver strafrechtadvocaat Eindhoven Zaandam Drogisterijen ontstaan uit Philipswinkels Omzet: 500 min Werknemers: 5000 Halfgeleiders Omzet: 6,1 mld werknemers: 45.000 Veldhoven Machines voor PC-chips Omzet: 6,3 mld werknemers: 11.300 Eindhoven Voetbalclub Omzet: 64,2 min Werknemers: 195 Eindhoven/New York Biometrische technologie Omzet: 60 min Werknemers: 133 Eindhoven Digitale watermerken muziek/filmpiraterij Omzet: €21 min Werknemers: 75

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6