Bb9|50% korting DBB59 il 0PDEcompletebril Een exclusief bezoekje aan de harlekijnorchidee tussen Dreischor en Sirjansland TilroeOptiek SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Wie velden vol bijzondere orchideeën wil zien, moet nü naar het Dijkwater. BETAALBARE BRILMODE goede kukoplossingen Voor de grazende koeien moet je met iets héél geks aan komen, willen ze hun hoofd heffen. Voor Louis Sauters daarentegen is een paars bloempje genoeg om jubelend op zijn buik te gaan liggen in het gras. „Een harlekijnorchidee. Gewel dig. Kijk nou toch hoe prachtig!" De Tholenaar is er speciaal voor naar Schouwen-Duiveland gere den. „Deze hebben we thuis niet. Sterker nog: dit bloemetje komt maar op een paar plaatsen in Ne derland voor. Laatst op Texel heb ik ze gezien. Maar lang niet zo massaal als hier." Het is waar, glundert Mieke Weber, gids bij Staatsbosbeheer. „Het is niet voor niets een beschermde bloemsoort. Ze zijn bijzonder. Straks komen ook nog de rietorchidee, de bijen orchidee en de moeraswespenor- chidee. De orchideeën doen het hier goed. Dat komt mede omdat wij het gras kort houden. Daar houden ze van." 'Felpaars, lila, donkerpaars, rozepaars. Paars is niet zomaar paars bij dit bloempje' Het Dijkwater is ontstaan in 1288 toen tijdens de Sint Aagten vloed Sirjansland werd afgezon derd van Dreischor. De Gouwe werd ingepolderd, het Dijkwater is gebleven. Staatsbosbeheer kocht het in 2954. Het gebied, honderd hectare groot, ligt er momenteel schitterend bij. Het fluitekruid schiet uit, de meidoorn staat op ontploffen, de boterbloempjes ge ven het gras een warme gloed. In het water dobbert een bootje van de enig overgebleven palingvisser in het gebied. Al trekken de zwa nen en de ganzen, niet zelden ge volgd door een hele reeks klein tjes, zich daar niets van aan. Je zou het niet zeggen, maar het gebied heeft een grote biodi versiteit, zegt Weber. „Er zitten veel verschillende vogeltjes en dus ook veel verschillende roofvo gels. Boomvalken, torenvalken, sperwers, bruine kiekendieven. En sinds een paar jaar ook oever- zwaluws." Weber kijkt door haar verrekijker, richting het water. „Daar in het riet zitten bruine kie kendieven te broeden. Als je hier even om je heen kijkt, zie je zo veel leven. Het Dijkwater is een echt fourageergebied. Het zit vol bessen en beestjes. Ideaal voor vo gels om even wat vet te kweken voor ze weer verder gaan." Die biodiversiteit wordt mede aangemoedigd door die bijzonde re harlekijnorchidee. Het bloem pje trekt veel insecten. Maar ook veel natuurliefhebbende mensen. Al zou Weber graag nog wat meer mensen meenemen door het Dijk water. „Het gebied is zo bijzonder mooi en tijdens onze excursies kom je op plekken waar je anders 'Deze hebben we thuis niet Sterker nog: dit bloemetje komt maar op een paar plaatsen in Nederland voor' niet mag komen. Met ons kun je achter de hekken om de harlekijn orchidee te bewonderen. Van dichtbij zie je pas hoe mooi de kleuren zijn. Felpaars, lila, donker paars, rozepaars. Paars is niet zo maar paars bij dit bloempje." H Sunny Days zonnebril op sterkte H VERAF OF DICHTBIJ 1 140,00 MULTIFOCAAL 1 245,00 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 WWW.TILROE.NL CIBC Register beroepen individuele gezond heidszorg (BIG-register) Bij de inschrijving van de heer A.M. Dorrestein te Bruinisse in het register van artsen onder nummer 89020700001 is per 26 april 2016 aangetekend dat de inschrijving van deze zorgverlener bij wijze van voorlopige voorziening is geschorst. Deze maatregel blijft van kracht totdat de beslissing tot doorhaling van de inschrijving onherroepelijk is geworden of in hoger beroep is vernietigd. Tegen deze beslissing tot doorhaling van de inschrijving kan een rechtsmiddel worden ingesteld. De schorsing is opgelegd vanwege onjuiste behandeling en/of verkeerde diagnose. Meer informatie: www.bigregister.nl. WOENSDAG 4 MEI 2016 Op j e buik voor een bloem door Wendy Wagenmakers Mieke Weber Staatsbosbeheer Louis Sauter bezoeker Staatsbosbeheer organiseert wandelin gen door het gebied op zondag 15 mei, zondag 26 mei, zondag 29 mei, donderdag 2 juni, zondag 12 juni en donderdag 16 juni. De tijden zijn ver schillend. Deelname kost vijf euro voor volwassenen en 2,50 per kind. Reserveren kan via de VVV: 0111-410940. 1- Ministerie van Volksgezondheid, HHH Welzijn en Sport Mieke Weber (I) en Wendy Janse van Staatsbosbeheer buigen zich over de harlekijnorchidee in Sirjansland. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60