Voor opa en de dode soldaten Miljoenen compensatie voor oorlogsleed 'Museumprijs is erkenning voor belang Kamp Vughf NIEUWS 5 Doden bij val uit hoogwerker Eten stelen bij honger geen misdrijf Samen sporten Steekproeven op Zaventem V redesvreugde. Ze heeft het woord zelfbe dacht. Mooier dan vrij heidsvreugde, wat ze eerst in haar gedicht had staan. En dus werd de zin: 'Vredes- vreugde komt niet in ons op'. Imane Belkhrouf, bijna 12 en leerling van groep 8 op de Am sterdamse Frankendaelschool, be sloot een gedicht te schrijven toen ze haar leraar hoorde vertel len over 4 en 5 mei. Dat gedicht draagt ze vanavond voor tij dens een stille tocht die voorafgaat aan de Nationa le Herdenking op de Dam. Met de tocht lopen onder anderen de burgemees ter van Amsterdam en tientallen kinde ren mee. Onder weg worden op verschillende plaatsen gedichten voorgedragen. Imane heeft de tekst al een paar keer op haar kamer geoefend. Een re gel als 'Te lang zijn we geknecht' spreek je niet dagelijks uit. „Dat heb ik van de meester ge hoord. Ik weet niet meer precies wat het betekent." Als ze het goed in haar hoofd heeft zitten, mogen haar ouders, zusje en twee grote zussen als publiek fungeren. „Mijn zusje van 7 jaar begrijpt het niet helemaal." Van zenuwen heeft ze wel een beetje last, maar ze is ook trots dat ze mag meedoen aan de dodenherdenking. Haar zwart witte jurk ligt al klaar. Ze wil er mooi uitzien. „Het is de eerste keer dat ik erbij ben. Ik weet dat er heel veel mensen komen. En we moeten achter de burgemees ter aan lopen." Gelukkig is de meester er ook bij. Imane zou zelf niet weten wie Eberhard van der Laan is. Als het 2 minuten stil is op l het plein, denkt Imane aan 'de doden van vroeger'. „Aan C mijn opa die nog niet zo lang geleden in Marokko is overleden. En ik heb in de klas gehoord dat er een paar solda ten dood zijn ge gaan in de oor log. Daar kan ik ook aan den ken." De staat betaalde vorig jaar in to taal 164,5 miljoen euro. Dat geld ging onder meer naar verzets strijders uit Europa en Neder- lands-Indië, mensen die zijn ver volgd, burgerslachtoffers van bij voorbeeld bombardementen en zeelieden die blijvende schade hebben opgelopen in de oorlog, blijkt uit gegevens die de data- specialisten van LocalFocus heb ben opgevraagd bij de Sociale Verzekeringsbank. Verreweg het meeste geld is de staat verschuldigd aan slacht offers van vervolging, bijvoor beeld Joden. Aan 11.000 van hen is ruim 93 miljoen euro overge maakt. Verzetsstrijders krijgen gemiddeld per persoon het hoog ste bedrag uitgekeerd, bijna 19.000 euro. De hoogste uitke ring is 40.000 euro voor een Indi sche verzetstrijder die nu in IJs- selstein woont. In de meeste regelingen kun nen directe oorlogsslachtoffers, hun partners of minderjarige kin deren aanspraak maken op finan ciële compensatie. De oudste re geling stamt al uit 1947 en is vol gens het NIOD, instituut voor oorlogs-, holocaust- en genocide studies, op verzoek van verzets strijders in het leven geroepen. Pas in 1973 werden ook slacht offers van de Jodenvervolging ge compenseerd. Het duurde tot de jaren 80 voordat ook slachtoffers van bijvoorbeeld bombardemen ten werden gecompenseerd. „Slachtoffers wilden graag een vorm van erkenning dat ze zorg nodig hadden", zegt historica Hinke Piersma. Verzetsstrijders krijgen gemiddeld per persoon het hoogste bedrag uitgekeerd, bijna 19.000 euro Vooral bij de vervolgings slachtoffers en burgerslachtof fers is volgens het NIOD veel dis cussie geweest. De regering was destijds niet happig op deze uit keringen omdat de bedragen nog jaren op de begroting zouden drukken. De verwachting is dat het uit te keren bedrag de ko mende jaren snel minder wordt. Veel directe oorlogsslachtoffers hebben al een hoge leeftijd. Bij de verbouwing van het Van der Valk Hotel aan de Hogeweg in Zaltbommel zijn gistermiddag twee mannen (61 en 53 jaar) om gekomen na een val uit een hoog werker. Een derde man (24) raak te gewond en is naar een zieken huis gebracht. Alle slachtoffers ko men uit Someren. De werkers wa ren bezig een spandoek op te han gen van het bedrijf Wijnen Bouw uit Someren, toen het ongeluk ge beurde. Twee traumahelikopters en meerdere hulpdiensten kwa men ter plaatse. Wijnen Bouw laat weten dat de politie en ar beidsinspectie de toedracht van het ongeluk onderzoeken. Een dakloze man die in Italië kaas en worst meenam uit een winkel omdat hij honger had, heeft geen misdrijf begaan. Dat heeft het hoogste hof van beroep van Italië geoordeeld. Roman Ostriakov had in 2011 twee stukken kaas en een pakje worst in zijn zak gestopt ter waarde van 4,07 euro. Vier jaar la ter werd hij schuldig bevonden aan diefstal en veroordeeld tot zes maanden cel en een boete van 100 euro. Het Hoogste Hof van Cassatie heeft dat vonnis van tafel geveegd. „De toestand van de be klaagde en de omstandigheden waarin hij de koopwaar vergaar de, tonen aan dat hij alleen maar het kleine beetje eten meenam dat nodig was om zijn onmiddel lijke en essentiële behoefte te ver vullen", aldus het hof. De controle van reizigers op de Brusselse luchthaven Zaventem gebeurt in het vervolg steekproefs gewijs. Dat zijn de vakbonden overeengekomen met de directie van het vliegveld en met minister van Binnenlandse Zaken Jan Jam bon. Het vliegveld wordt sinds de aanslagen van 22 maart streng be waakt en passagiers worden stuk voor stuk gecontroleerd. De wachtrijen in de tenten voor de zondag weer grotendeels openge stelde vertrekhal groeiden daar door flink. De wachttijd liep maandag op tot twee uur en de rij gisteren deed daarvoor nauwe lijks onder. Volgens de vakjury is het Natio naal Monument Kamp Vught er op uitstekende wijze in geslaagd de dramatiek van dit voormalige SS-concentratiekamp uit de Twee de Wereldoorlog om te zetten in een 'reële beleving'. Kamp Vught was tijdens de Tweede Wereldoorlog het enige SS-concentratiekamp buiten Duitsland en het door Duitsland geannexeerde gebied. In 1942 werd begonnen met de bouw van het kamp. De categorie voor de Museum prijs van dit jaar was oorlogs- en verzetsmusea. Van de bijna 80.000 mensen die de afgelopen weken stemden, kreeg het mu seum op het voormalige terrein van Konzentrationslager Herzo- genbusch in de bossen bij de IJze ren Man ruim 37 procent (29.518) van de stemmen. Ook het Verzetsmuseum Amster dam (26.240 stemmen) en het Na tionaal Militair Museum in Soest (23.810 stemmen) waren genomi neerd. De Museumprijs is een initia tief van het Prins Bernhard Cul tuurfonds en de BankGiro Loterij, in samenwerking met de Museum vereniging. In het verleden won nen onder meer het Fries Mu seum in Leeuwarden (2015), het Joods Historisch Museum in Am sterdam (2013) en Museum Boij- mans Van Beuningen in Rotter dam (2010). In 1986 werd de stichting Natio naal Monument Kamp Vught op gericht. Door de stichting kon op een klein gedeelte van het voorma lige kampterrein een Nationaal Monument worden gebouwd. Na tionaal Monument Kamp Vught werd op 18 april 1990 geopend door koningin Beatrix. In 2002 is Kamp Vught vernieuwd en gere noveerd en heropend door prins Bernhard. WOENSDAG 4 MEI 2016 door Heieen Boex Imane Belkhrouf draagt een ge dicht voor tijdens dodenherden king. Ze is trots, én zenuwachtig. foto Dingena Mol Zet je mobiele telefoon tijdens de dodenherdenking om 20.00 uur twee minuten uit. Deze oproep doen het Nationaal Comité 4 en 5 mei en de telecomproviders. „In die stilte denken we aan de oorlog en onvrijheid. Een krachtiger signaal dan het uitzetten van je tele foon kun je niet geven", zegt comité-directeur Jan van Kooten. door Raymond Boere AMSTERDAM Bijna 24.000 slacht offers krijgen 71 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog nog altijd financiële compensatie van de staat. De mensen hebben blij vende lichamelijke of geestelijke schade opgelopen als gevolg van de verschrikkingen van de oorlog. ZALTBOMMEL ROME ÏOO Ruim honderd bewaard gebleven radiouitzendingen uit de oorlog zijn online te beluisteren op de website van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Het gaat om de volledige archieven van Radio De Brandaris en Radio Herrijzend Nederland. Radio De Brandaris was een zender voor Nederlandse zeevarenden. Hier waren in 1941 en 1942 naast Radio Oranje nieuwsberichten, toespraken en liedjes te horen. Radio Herrijzend Nederland zond voor het eerst uit op 3 oktober 1944. BRUSSEL ZAHRANI Mark Rutte doet gezellig mee tijdens een sportproject voor Li banese, Palestijnse en Syrische kinderen. De minister-president was giste ren samen met Lilianne Ploumen, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, op werkbezoek in Libanon. Zij lieten zich informeren over de gevolgen die dat land ondervindt door de problemen in buurland Syrië, foto Koen van Weel/ANP door Jos van de Ven VUGHT. Een erkenning van het be lang van de plek en de vele verha len die hier te vertellen zijn. Met die woorden nam directeur Jeroen van den Eijnde van het Nationaal Monument Kamp Vught gistermid dag de Museumprijs 2016 in ont vangst. Aan de prijs is een bedrag van 100.000 euro verbonden. Het kindermonument in Nationaal Monument Kamp Vught. foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5