UIT THUIS 5 THUISBIOS T~ 'Luther' is afgelopen en 007 nog niet in de pocket. Gelukkig hebben we Brits acteur Idris Elba in Bastille Day' vast even terug als ongepolijste agent. „Ik houd van vechten.'' 'Of wacht eens even- was datspingen soms omdat ik niet kan zingen?' Rauwe Soep: minifestival met muziek en spijzen Jonge artiesten delen hun liefde voor muziek Zes vocale pareltjes van circa tien minuten ij zal je maar op de hielen zitten, een agent in de vorm van Idris El- ba. Eén boze bonk spieren van 1,90 meter, getraind in martial arts en vastberaden om jou hardhandig - de uitdrukking 'vol gens het boekje' zegt hem niks - van je criminele padje te trappen. Wat dat betreft lijkt Bastille Day, een ter- rorismethriller die zich afspeelt in Pa rijs, op de detectiveserie Luther waar veel mensen de Britse acteur van ken nen. „Ik kan me goed vinden in dit soort karakters, van die stoïcijnse no-nonsense types. CIA-agent Sean Briar is er ook zo eentje. Oud-mili tair, een man die zijn geld verdient met geheime missies. Het is niet sexy, het is gewoon zijn baan waar mee hij zijn boodschappen betaalt. Dat realisme lees je niet in het script, het is iets wat ikzelf in mijn karak ters probeer te stoppen." De vechtscènes waren vooral wat El- ba aantrok in Bastille Day. „Ik houd van vechten", vertelt de acteur ter wijl hij achterover leunt en zijn stoel laat balanceren op twee poten. Met zijn goud beringde pink houdt hij de tafel vast. „Balans is waar het om draait. Ik had privé al een beschei den martial arts-achtergrond dus ik zat er snel helemaal in. Heerlijk." Een hommage aan actiefilms uit de jaren 70 moest het worden. Beetje Sidney Lumet, op straat en vanuit de hand gefilmd. „Tegenwoordig wordt film gedomineerd door computerani matie en digitale trucs. James Wat- kins (de regisseur, red.) wilde iets an ders. Hij wilde ons de stunts zien doen in real-time." Niks stuntmannen, niks het nu zo po pulaire groene scherm waarmee ach teraf de wildste special effects kun nen worden toegvoegd. „We begon nen zes weken voor de opnames met DOOR TISHA EETGERINK trainen." Elba genoot ervan. „Ik moest verplicht ouwe actiefilms kij ken zoals Point Blank, zelf de hele dag vechten en achteraf stond er een heet bad voor me klaar. Zo moet het paradijs eruitzien." Elba en zijn tegenspeler Richard Madden (Robb Stark uit Game of Thrones) zijn twee Engelse acteurs die Amerikanen spelen in Parijs. „Het is als twee tennissers die de baan op komen met vissen in plaats van rackets. Je moet extra hard wer ken." Het is niet de eerste keer dat Elba een overtuigend Amerikaans accent etaleert. Niemand had aanvankelijk door dat de wieg van de acteur die Stringer Bell speelde in The Wire in Oost-Londen stond. Toch moet ook hij aan zijn accent blijven werken. „Het is net als met spieren: als je het verwaarloost zakt de onherroepelijk boel in. Hier ging ik voor een vlak ac cent. Agenten, militairen, etcetera, zo valt mij vaak op, die praten alle maal met eenzelfde monotone ca dans." Bij de aftiteling is het weer een heel andere Idris Elba die je kunt horen. Niet veel mensen weten het, maar de acteur die de bulderstem insprak van Jungle Book-tijger Shere-Khan en wordt genoemd als mogelijk nieu we James Bond, klust al jaren bij als zanger en DJ. Driis noemt hij zich dan, zoek maar op YouTube. Bij het woord muziek licht Elba op. „De soundtrack was belangrijk dus ik ben op Fatboy Slim afgestapt. Die is gek op films, dat wist ik. Hier is een mooie kans om samen te werken, zei ik. Hij moedigde me aan om zelf te spingen, van speak-singen. Een cool woord nietwaar?" En dan ineens is daar van de overkant van de tafel weer die donkere, intimiderende stem. „Of wacht eens even...was dat spingen soms omdat ik niet kan zin gen?!" Snoopy en Charlie Brown: De Peanuls Film ANIMATIE knight of Cups DRAMA DE SPOT EN KAFFEE T HOF KAMERMUZIEKFESTIVAL SINT BAAFSKERK Woensdag 4 mei 2016 Idris Elba moest ver plicht oude actiefilms kijken en zelf de hele dag vechten. Achteraf stond er een heet bad voor hem klaar. „Zo moet het paradijs eruit zien." FOTO DFW EEN BONK SPIEREN GETRAIND IN MARTIAL ARTS nu op dvd, blu-ray en vod De animatie van Charles M. Schulz is gemoderni seerd, maar wie goed kijkt, ziet nog handgete- kende details die het zo kenmerkten. Het lieflijke verhaaltje over Charlie die in de smaak probeert te vallen bij een roodharig meisje, houdt de nalaten schap van Schulz in ere. nu op dvd, blu-ray en vod Het werk van Terrence Malick wordt steeds zwe veriger. Met oorlogsfilm The Thin Red Line en de adembenemende Pocahon- tas-kloon The New World wist de kunstfilmer nog een coherent verhaal te vertellen, maar met zijn nieuwere creaties is het plot ver te zoeken. De brei van zweverig camerawerk, existentiële voice-overs en lyrische beeldtaal no digt uit tot zelfinterpreta tie. Voor velen wordt Knight of Cups dan net zo'n filosofische zoek tocht als die van hoofdper sonage Christian Bale. Rauwe Soep is een mini- festival dat poppodium De Spot en Kaffee 't Hof in Middelburg op poten heb ben gezet. Op de twee lo caties vinden optredens plaats van de bands Small Time Crooks, The Canon- ball Johnsons en Revel In Dimes. Met een pas se-partout krijg je naast toegang tot de concerten ook een daghap bij Kaffee 't Hof (zolang de voorraad strekt). Om 20.00 uur begint in De Spot het gecombineer de optreden van Small Ti me Crooks (boogie, jazz, rhythm blues, tin-pan al ley en western swing) en The Canonball Johnsons (van Bluegrass tot groo- vende Southern rock). Om 23.00 speelt in 't Hof de vierkoppige New York- se band Revel In Dimes. De band brengt een unie ke mix van blues en rock, aangevuld met een flinke portie soul. Het minifestival wordt af gesloten met een dj-after- party in Kaffe 't Hof. Elf jonge musici (twinti gers) van Europees ni veau willen het publiek hun liefde voor laten zien en horen tijdens het Scal- dis Kamermuziekfestival. Zij spelen woensdag II mei om 19.30 uur in Café Het Verdronken Land in Emmadorp (uitverkocht) en donderdag 12 mei om 20.00 uur in het sfeervol le kunstcafé Het Koe koeksnest in Nieuwvliet. In Nieuwvliet wordt gemu siceerd tussen de beelden de kunst in een meer dan 100 jaar oude schuur. De muzikanten die de con certen verzorgen, wonnen allemaal belangrijke prij zen, geven nu les aan con servatoria, zijn concert meester van bekende or kesten of treden op als so list, met orkest of zijn lid van bekende ensembles als het Van Baerle Trio of The Busch Trio. Nieuw dit jaar is de jonge celliste Ella van Poucke (foto), die nu al tot de toonaangevende cellisten behoort. Bart Naessens en het ensem ble BachPlus zingen nu eens geen cantates, maar motet ten. Het motet is de kerkelij ke vorm van het wereldlijke madrigaal. De teksten zijn meestal ontleend aan de Bij bel. De werken worden door een klein koor a capella ge zongen of begeleidt door en kele instrumenten (bijvoor beeld cello, orgel en/of klave cimbel). Zondag 8 mei wor den vanaf 16.00 uur in de Sint Baafskerk in Aarden burg de motetten BWV 225 tot en met 230 gezongen. Zes vocale pareltjes, die cir ca tien minuten duren. Zo is 'Singet dem Herrn ein neues Lied' een motet voor dubbel vierstemmig koor met een prachtige fuga in het Hallelu ja. Het werk 'Der Geist hilft unsrer Schwachtheit auf' werd gezongen op de begra fenis van de rector van de Thomasschule waar Bach werkte. De andere motetten die vertolkt worden zijn: 'Je- su, meine Freude, Fürchte dich nicht, ich bin bei dir', 'Komm, Jesu, komm' en Lo- bet den Herrn, alle Heiden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50