Beter contact door helder taalgebruik -20% -10% mi »r res Rosada Fashion Outlet anderhalf keer zo groot Zeeuwen klagen niet over vuurtjes Vee fiezkf 4 ZEELAND WOOrt Onder brieven van haar collega's staat niet lan ger 'hoogachtend', maar 'met vriendelijke groet'. En de woorden als 'gaarne' en 'thans' zijn uit den boze. Femke van Damme (32), gebo ren in Hulst en opgegroeid in Nieuw-Namen, is maandag be noemd tot landelijk 'Ambassadeur voor Heldere Taal voor de Over heid'. De oud-leerling van het Reynaertcollege in Hulst werkt als communicatieadviseur bij de Re gio West-Brabant, een netwerkor ganisatie van Brabantse gemeen ten. De prijs is een initiatief van bureau Loo Van Eek. Ambtenaren kunnen collega's nomineren. Fem ke was één van de drie finalisten. Helder taalgebruik is Femkes missie. „Als overheidsinstantie moeten we helder en begrijpelijk communiceren met burgers, maar ook met andere ambtenaren. Le- zers haken snel af als een uitnodi ging begint met twee A/ftjes inlei dende tekst. Een briefis geen de tective, waarin de spanning opge- 'Mensen hebben geen tijd om hele lappen tekst te lezen' bouwd moet worden. Bovendien hebben mensen geen tijd om hele lappen tekst te lezen. Je moet daar om beginnen met de kernbood schap, anders komt hij niet over bij de lezer. Brieven met ingewik kelde zinnen zorgen ervoor dat le zers de inhoud niet begrijpen en een negatief beeld krijgen van de schrijver." Femke zorgde ervoor dat alle collega's - 'van secretaresse tot di recteur' - een schrijftraining volg den. „Daarna heb ik negen colle ga's opgeleid tot schrijfcoaches. Zij helpen anderen helder te schrijven." In een schrijfwijzer legde ze af spraken vast, die in de hele organi satie toegepast worden. „We on dertekenen niet meer met hoog achtend, omdat dat een afstand schept. Een brief begint niet met 'geachte heer', maar met 'beste me neer'. Ook nodigen we lezers als afsluiting van de brief uit om vra gen te stellen. Zo zorgen we dat er ruimte is voor contact." Het is niet makkelijk om ambte naren te doordringen van het nut van helder taalgebruik. „Iedereen heeft z'n persoonlijke stijl. En veel mensen vinden die ouderwetse woorden ook gewoon mooi. Dat is lastig om te veranderen. Sommige collega's begonnen het schrijven weer leuk te vinden na de trai ning. Ze dachten dat ze ingewik kelde zinnen móesten maken, en zagen daardoor op tegen het schrij ven. Makkelijk mag. Het geeft energie als je resultaat ziet van je werk." Femkes gouden tips? „Zet eens wat vaker een punt en schrijf in ac tieve zinnen. Het is heel belang rijk om je te verplaatsen in de le zer. Schrijf niet te veel informatie op die je zelf kwijt wilt. En: blijf oefenen!" ROOSENDAAL. Niet minder dan 45 nieuwe winkels komen erbij. Een kleine 8000 vierkante meter, waar mee Rosada Fashion Outlet in Roosendaal in één klap anderhalf keer zo groot wordt. De modemerken GUESS, Adi das, Vingino (kinderkleding) en de herenlabels Van Gils, Gentiluo- mo en Chasin moeten de trekkers De 45 nieuwe winkels gaan op donderdag 12 mei open. Het outletdorp telt dan ruim 100 merken worden van de uitbreiding. De 45 nieuwe winkels gaan op donder dag 12 mei open. Het outletdorp telt straks ruim 100 nationale en internationale merken. De uitbrei ding gaat ook gepaard met investe ringen in drie nieuwe horecaza ken: Trattoria Rosa, Frites Cuisine en The Kitchen. De officiële opening is een dag later, op vrijdag 13 mei, door burge meester Jacques Niederer. Stylist Fred van Leer is die dag uitgeno digd om in de middag stijladvies te geven aan bezoekers. De uitbreidingswerkzaamhe den hebben tien maanden ge duurd. Niet alleen is Rosada uitge breid, ook is een groene buffer aangelegd tussen de winkels en de Wouwbaan (de doorgaande weg). Terwijl de detailhandel in de Roosendaalse binnenstad moeilij ke tijden beleeft, boert Rosada juist goed, beweert Gerben Boom- sma van Stable International, ont wikkelaar en manager van Rosada. Volgens hem trekt het outletdorp niet alleen publiek uit de regio Roosendaal, maar ook uit Zeeland en België. Eén van de oorzaken achter het succes zou zijn dat de ondernemers van Rosada altijd als een collectief optrekken. TERNEUZEN. Cees Freeke, fractie voorzitter van 55Terneuzen, richt zijn pijlen op vuurkorven en open haarden. Die moeten verboden worden omdat ze te veel schadelijke stoffen uitsto ten, aldus Freeke. Eerder kwam hij in het geweer tegen drugshan del, onrechtmatige staatsteun van de gemeente Terneuzen, ont- poldering, UMTS-masten op risi covolle plekken, winkeldiefstal len en de overtreding van de Ar- bo-wet. Nu dus de vuurkorven. Freeke is zelf niet bereikbaar voor com mentaar (op vakantie, laat hij per mail weten). Maar zijn ver zoek aan B W van Terneuzen om onderzoek te doen naar een totaalverbod op vuurkorven, gaat vergezeld van een uittreksel van een Volkskrant-artikel. Daar in staat onder meer te lezen dat veel mensen last hebben van de houtkachel van hun buren. Toch iets anders dan vuurkorven en open haarden op terrassen en balkons. Vraag aan de gemeente Ter neuzen: komen er zoveel klach ten binnen over vuurkorven? Woordvoerder Hans Dullaert: „Niet zo veel hoor. Hoogstens tien per jaar." Dullaert is toeval lig eveneens woordvoerder van de RUD (Omgevingsdienst voor een schoon en veilig Zeeland), die ook een milieumeldpunt heeft. Maar daar komen geen klachten over vuurkorven en ter rashaarden binnen. „Dat soort dingen valt onder de APV, onder gemeentelijke verordeningen. Daarvoor moet je bij de gemeen te zijn", verklaart Dullaert. De gemeente Middelburg heeft over vuurkorven en terras kachels nul klachten ontvangen. In oktober zijn er traditiege trouw ongeveer vijf klachten over houtkachels, laat woordvoer der Christine Reule weten. Goes heeft het afgelopen jaar welgeteld één klacht gehad, zegt woordvoerder Joke Boel. „Mis schien zelfs al over een langere periode." Op de website van Milieucen- traal wordt aangeraden even tueel een meting te laten uitvoe ren als de situatie niet verbetert na een 'goed gesprek' met de bu ren. 1 OP DE VOLLEDIGE MORRES COLLECTIE' OPEN OP HEMELVAARTSDAG KIJK OOK EENS OP MORRES.COM door Cornelleke Blok Femke van Damme Wollige taal: Heldere taal: Mededeling doen van -> Laten weten Met betrekking tot -> Over/voor Ten aanzien van -> Voor/over/op Ten behoeve van d Voor Retourneren -> Terugsturen Gaarne d Graag Aangezien -> Omdat Aanwenden d Gebruiken Betreffende Over/voor Bewerkstelligend Ervoor zorgen Thansd Nu Rosada Fashion Outlet in Roosendaal is flink uitgebreid, foto Rosada door Ondine van der Vleuten Cadeau bij aankopen vanaf €500,- Cadeau bij aankopen vanaf €1500,- Cadeau bij aankopen vanaf €2000,- Cadeau bij aankopen vanaf Stapelvoordeel ELKE ZONDAG OPEN - Industrieweg 2, Hulst *Vraag naar de voorwaarden. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32