Depardieu heerst over Marseille Grimmige familiedans rond het nagelaten fortuin van Prince 24 CULTUUR SHOW Omroep MAX maakt serie over Menten 'Hamilton' boekt Tony-record Media Entertainment Onder de titel De Zaak Menten komt om roep MAX in het najaar met een driedelige serie over de Blaricumse oorlogsmisdadi ger Pieter Menten. Aus Greidanus speelt de titelrol. De serie is gebaseerd op het gelijk namige boek van journalist Hans Knoop. De hiphopmusical Hamilton heeft maar liefst zestien nominaties op zak voor de Tony Awards 2016. Dat aantal is een record in de 70-jarige historie van de belangrij ke Amerikaanse theaterprijzen. In bepaalde opzichten klopt de vergelijking wel, hoewel de makers van de achtdelige reeks Marseille zich beperken tot de Franse havenstad en niet een wereldmacht als po dium hebben zoals de schrij vers van House of Cards. Maar ook in Marseille wor den gevaarlijke machtsspel letjes gespeeld. Saillant detail is de hoofd rol van Gérard Depardieu als de burgemeester Robert Taro: een man met geen al te slechte inborst, maar wel iemand die verslaafd is aan de macht. Dat de acteur een dergelijke rol mag spelen, staat haaks op de werkelijk heid. Onder meer om het belastingklimaat van zijn land keerde Depardieu Frankrijk enkele jaren gele den de rug toe om te verkas sen naar het Rusland van zijn grote vriend Poetin. Die beslissing heeft geen nadelige gevolgen gehad voor zijn carrière als de meest gevraagde filmacteur van Frankrijk. Zoals ook de dragende rol in Marseille maar weer eens bewijst. Depardieu speelt op nieuw een personage dat bijna larger than life is, geen halve maatregelen neemt en niet bang is voor confronta ties. Dat is een rol die hem op het lijfis geschreven. De pardieu heeft vaker autori teiten gespeeld, zoals recent nog Dominique Strauss- Kahn in Welcome To New York. Burgemeester Taro zit al twintig jaar op het fluweel, maar wil voor zijn vertrek nog een laatste kunstje doen: de bouw van een groot casino en de aanleg van een nieuwe haven. Beide projecten trekken de verkeerde individuen aan, zoals de maffia. Boven dien moet Taro opboksen te gen een jonge rivaal (ge speeld door Benoit Magi mel, ooit zijn bescherme ling) die het niet alleen op zijn zetel, maar ook op de mooie vrouwen van Marseil le heeft voorzien. De serie krijgt gaandeweg steeds meer de contouren van een persoonlijk duel tussen de beide mannen. De scenaristen van Mar seille, die moesten samen- Robert Taro is geen man met een slechte inborst, maar wel iemand die verslaafd is aan de macht werken met Amerikaanse opdrachtgevers, benadruk ken dat zij in alle vrijheid hun serie zoveel mogelijk een Frans karakter konden geven. De cultuur van eten, mode en erotiek sijpelt door de hele reeks heen. Ook met de keuze van de Zuid-Franse havenplaats willen de makers beklemto nen dat niet alleen in Parijs, vaak het decor van groot schalige producties, span nende en meeslepende ver halen te vertellen zijn. Het is een belangrij ke dag voor Moni que van de Ven en haar familie. De 63-jarige actri ce vervult van avond een prominente rol in de medische EO-serie Zij Houden Ne derland in Leven, zoon Sammie be leeft zijn acteerdebuut op de plan ken in een theatervoorstelling van echtgenoot Edwin de Vries. „Hij speelt de sterren van de hemel", vertelt Van de Ven trots. Sammie kruipt voor Westerbork Serenade in de huid van zijn eigen opa (en Edwins vader) Rob de Vries. De voorstelling, die na de Dodenherdenking wordt opge voerd in theater Singer in Laren, gaat over De Vries' verzetsdaden in de oorlog toen hij 22 jaar was. Sammie heeft nu dezelfde leeftijd. Van de Ven: „Ik geloof niet dat hij als psychologiestudent hier zijn beroep van wil maken, maar hij kan het wél. Ik zie een onge looflijk enthousiasme als hij op het toneel staat. Hij groeide na tuurlijk op in een gezin waar het altijd ging over theater, film en te levisie. Het zit in zijn DNA." Sammie de Vries was de afgelo pen maanden veelvuldig negatief in het nieuws. Justitie legde hem in februari een voorwaardelijke taakstraf op nadat hij zich had mis dragen onder invloed van drugs. Zijn moeder hoopt dat de media storm nu eindelijk gaat liggen. „We hebben het er niet meer over. Het was een storm in een glas water", is alles wat ze er nog over kwijt wil. De actrice zelf verzorgde de voi ce-over van Zij Houden Nederland in Leven, vanaf vanavond tot en met 8 juni te zien op NPO 1. De EO volgde hiervoor 24 uur lang met verschillende cameraploegen overal in Nederland patiënten en 'Ik geloof niet dat Sammie van toneelspelen zijn beroep wil maken' hun zorgverleners bij vaak levens reddende operaties of behandelin gen. „Ik vind het belangrijk om te zien met hoeveel liefde zorgverle ners hun werk doen en hoe hard we deze 'cowboys' nodig hebben. „Over de zorg wordt soms cy nisch gedaan, maar het is goed om eens stil te staan bij hoe goed we het hebben in Nederland. Als ik bijvoorbeeld terugdenk aan hoe in drukwekkend mijn moeder ver zorgd werd, springen de tranen weer in mijn ogen." Van de Ven is waarschijnlijk binnenkort ook weer te zien op te levisie. Een nieuw seizoen van de hitserie Dokter Deen heeft nog geen groen licht gekregen, maar de actrice is hoopvol. „Ik heb er al le vertrouwen in dat het doorgaat. Ik ben ook met een nieuwe serie bezig voor de publieke omroep waar ik nog weinig over kan zeg gen." Tyka Nelson, de enige volle zus van Prince, zou al bij de eerste bijeenkomst met ande re erfgenamen woest de ka mer uit zijn gestormd. Zij vindt dat ze meer recht heeft op het geld van Prince, omdat de andere erfgenamen halfbroers en halfzussen zijn. Halfbroer Alfred Jackson voelt zich achtergesteld door zijn familiele den. Hij was niet uitgenodigd voor een herdenkingsdienst en door de fa milie als vermist opgegeven. Alfred moest naar het politiebureau om te bewijzen dat alles goed met hem gaat. Volgens Amerikaanse media ver moedt Alfred dat het een bewuste ac tie was, zodat hij mentaal instabiel kan worden verklaard en niet kan meedingen naar de buit. Ook aanspraak op het fortuin ma ken halfbroers en -zussen John Nelson, Norrine Nelson, Sharon Nelson en Omarr Baker. Omdat Prin ce voor zover bekend geen testament naliet, krijgen ze allemaal een evenre dig deel van het geld. Hoeveel dat is, moet nog worden vastgesteld. Niet al leen wordt gekeken naar Princes hui dige bezit (naar schatting tussen de 130 en 260 miljoen euro) maar ook naar het geld dat in de toekomst nog binnenkomt aan muziekrechten. En toen kwam er ineens nóg een familielid om de hoek kijken: Darcell Johnston claimt dat ze óók een zus is van de overleden popster. Zelfde moe der, andere vader. De familie zou pas enkele dagen op de hoogte zijn van haar bestaan. Darcell heeft papier werk ingediend bij de rechtbank, waarmee ze wil aantonen rechtheb bende te zijn. Hoe dan ook is de Amerikaanse be lastingdienst spekkoper. Die kan na melijk rekenen op 40 procent van de postume verdiensten van Prince. Cultuur Gérard Depardieu (r) met zijn voormalige protégé Benoit Magimel in de tv-serie Marseille, foto Netflix door Ab Zagt Is de politieke tv-serie Mar seille, waarmee Netflix mor gen begint, de Franse versie van House of Cards? Onder deze slogan wordt de reeks door de abonneezender aan de man gebracht. Netflix begint morgen met de eerste reeks van Marseille. door Gudo Tienhooven Monique van de Ven actrice Zij Houden Nederland in Leven, vanavond, NPO 1, 20.55 uur. Apetrots door Chantal Blommers en Marlies van Leeuwen Nog geen twee weken na het overlij den van Prince is de strijd om zijn erfe nis in volle hevigheid losgebarsten. De popster liet geen testament na, dus vechten (half-)broers en zussen van His Royal Badness om de miljoenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24