23 Band B-Brave maakt titelsong 'De Ludwigs' Boze fans ruilen tickets AC/DC in KOMT DAT ZIEN, KOMT DAT ZIEN De uitvinding van de luchtballon inspireerde wetenschappers en kunstenaars. Teylers Museum blikt terug. Media Entertainment De Nederlandse boyband B-Brave heeft de titelsong opgenomen van de nieuwe tv- serie De Ludwigs. Het nummer Team is al te beluisteren via het YouTube-kanaal van Nickelodeon. De serie zelf begint komende maandag. Belgische AC/DC-fans zitten niet te wachten op Axl Rose als nieu we frontman van hun favoriete band. Zo'n zevenduizend tickets voor het concert op 16 mei in Werchter kwamen terug. Er was op de ochtend van 19 september 1783 veel langzaam rij dend en stilstaand verkeer op de wegen naar Versailles. Van heinde en verre kwamen rijtuigen naar het paleis om het aangekon digde wonder te aanschouwen. Op die dag zouden de broers Jo seph en Jacques Montgolfier er hun luchtballon demonstreren, in aanwezigheid van koning Lode- wijk XVI. Meer dan 130.000 mensen stroomden toe om er getuige van te zijn hoe een heteluchtballon het luchtruim koos. Niemand wist nog of er hoog in de wolken voldoende zuurstof zou zijn, dus men koos voor drie onwetende passagiers: een schaap, een haan en een eend. Het drietal overleefde de vlucht en het schaap kreeg een nieuw on derkomen in de koninklijke die rentuin. De tentoonstelling De Luchtbal lon over luchtballonnen in Teylers Museum in Haarlem begint bij de ze vlucht en een aantal andere vroege vliegexperimenten met bal lonnen. Vanaf het begin ontspon zich ook een wedloop tussen de heteluchtballon zoals gebruikt door de Montgolfiers en de gasbal- lon van concurrerend uitvinder Jacques Charles. Ondergang De eerste luchtvaarders leerden al snel dat hun reismethode niet zon der gevaar was. Avonturiers zoch- ten de grenzen op: hoger, verder, groter. Al snel ging het mis. In een aangrijpende prent wordt de on dergang verbeeld van de eerste mens die vloog, Jean-Francois Pilatre de Rozier. Hij wilde het Ka naal oversteken met een kruising van een hetelucht- en een gasbal- lon. Maar het waterstofgas vatte vlam en de ballon stortte neer. Ve le rampen volgden, zoals de mis lukte expeditie naar de Noordpool in 1897, waarbij alle inzittenden van een gasballon omkwamen. Aanvankelijk was de luchtbal lon vooral een wetenschappelijk experiment. Praktische toepassin gen bleken beperkt, voornamelijk doordat een luchtballon onbe stuurbaar is. In de Frans-Pruisi sche oorlog werden luchtballon nen met postduiven ingezet om te communiceren vanuit het beleger de Parijs, maar echt handig kan dat niet geweest zijn. Dat de bal lon overleefde, dankt hij aan zijn amusementswaarde. In Haarlem is te zien hoe de bal lonnengekte doordrong in het da gelijks leven. Er kwamen klokken, stoelen en speltafels met luchtbal lonnen. Spotprenten uit de tijd la ten mannen en vrouwen zien met modieuze hoofddeksels in de vorm van luchtballonnen en lucht- ballonkleding, voorzien van man chetten en pofmouwen. Voor de echte liefhebber was er zelfs behang met een luchtballon- nenpatroon. Daarop valt ook de beroemde anekdote uit 1783 te zien, toen een onbemande gasbal lon van Jacques Charles na de lan ding in een weiland werd ver scheurd door boeren met hooivor ken. Zij dachten dat het een mon ster was. In Nederland had Den Haag de primeur. De Franse ballonvaarder Jean Pierre Francois Blanchard ver trok er in 1785. Hij bereikte een weiland bij Zevenhuizen, waar de ballon na de zachte landing ook al werd gesloopt door boze boeren. In 1865 kwam de meest legenda rische ballon aller tijden naar Am sterdam. Dat was de gigantische Le Géant van de Franse ballonvaar der en fotograaf Félix Nadar. Er hing geen mand onder, maar een rieten huisje met twee verdiepin gen. Dat is in Haarlem levens groot nagebouwd. Voordat Le Géant zou opstij gen, werd deze, half gevuld, ten toongesteld in het Paleis voor Volksvlijt. Erg ver kwam de mega- ballon niet. Men hoopte op Schot land of ver in Duitsland, maar het werd Badhoevedorp. Verboden In het begin van de twintigste eeuw werd de luchtballon letter lijk en figuurlijk ingehaald, zowel door de zeppelin als het vliegtuig. De heteluchtballonnen die we nu nog kennen, zijn louter recreatief. Aan het eind van de tentoon stelling blijkt dat dit type eigen lijk nog niet zo lang weer actief is in Nederland, omdat heteluchtbal lonnen tot 1970 verboden waren. Achterin de tentoonstelling liggen twee echte manden met bijbeho rende ballonnen: een gasballon en een heteluchtballon. Ook aardig: bezoekers kunnen aan het einde een virtual reality- bril opzetten waardoor ze als het ware plaatsnemen in een vliegen de heteluchtballon. Langzaam glijdt het virtuele landschap on der de passagiers voorbij. WOENSDAG 4 MEI 2016 Cultuur Ballonnengekte! door Kees Keijer Een experiment met de bevestiging van het mandje aan een luchtballon werd de luchtreiziger La Mountain fataal op 4 juli 1873. De illustratie uit 1875 is van Charles Laplante. Tentoonstelling De Luchtballon. Te zien: t/m 28 augustus, Teylers Mu seum, Haarlem. Info: www.teylersmuseum.nl bowl on den luchtreiziger l-> V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23