Een aandeeltj'e licht als het nieuwe volksaandeel? 20 Hugo Boss gaat afslanken VERLICHTINGSCONCERN NAAR DE BEURS Philips en Eindhoven blijven één. Dit geldt voor nog minstens tien en mogelijk zelfs twintig jaar. Het Duitse modehuis Hugo Boss heeft een slecht kwartaal achter de rug en overweegt winkels te sluiten om de kos ten te drukken. Het bedrijf maakte gisteren bekend 50 mil joen euro te willen besparen. at bijna op de kop af 125 jaar ge leden in Eindhoven begon als een eenvoudige lampenfabriek krijgt nu een nieuwe start als licht- concern. Ook weer in Eindhoven, voorlopig onder de naam Philips Lighting. Ontdaan van gezond heidstechnologie die in de loop der tijd van de lampentechniek werd afgeleid. Dat onderdeel gaat verder als Philips Healthtech. Het nieuwe Philips Lighting kan zich helemaal concentreren op ontwik keling en verkoop van verlichtings oplossingen. Tien jaar lang mag Lighting pro ducten blijven verkopen onder de naam Philips, met de optie dat nog eens met tien jaar te verlen gen. Topman Eric Rondolat is daar blij mee. „Het is een ijzersterk merk dat wereldwijd heel goed be kendstaat. Dat biedt goede kansen bij onze vier groepen klanten: winkels, kantoren, steden en thuis." Voor het gebruik van de merk naam wordt wel een vergoeding betaald, is vastgelegd in een licen tieovereenkomst met Koninklijke Philips. Topman Frans van Houten van Koninklijke Philips sprak gisteren over een 'historische stap'. „Deze beursgang is het startpunt van twee leidende bedrijven. Een be sluit dat ik in de spirit zie van An ton en Gerard Philips, die het be drijf een eeuw geleden groot maakten. We hebben bij Philips Lighting een uitstekend funda ment gelegd voor groei. Met een afnemende afzet van conventione- Ie verlichting, maar een afzet van ledlampen die dat verlies ruim schoots goedmaakt. Dat hebben we de afgelopen zes kwartalen be wezen." Als nieuw beursgenoteerd be drijf moet Philips Lighting vol gens zijn topman Rondolat 'kan sen gaan grijpen'. „Ik denk dat we op een heel sterk moment zitten met goede cijfers voor het be drijf." In eerste instantie, mogelijk nog voor de zomer, zal 25 procent van de aandelen van Philips Ligh ting op de beurs van Euronext in Amsterdam te koop worden aange boden. Van Houten wilde overi gens niet helemaal uitsluiten dat de beursgang nog kan worden af geblazen als er op korte termijn alsnog een zogeheten knock-out bod komt; een zeer groot, aantrek kelijk overnamebod. Philips Lighting is actiefin r8o landen over de hele wereld. Het bedrijf heeft fabrieken in 22 lan den met zo'n 36.000 werknemers en zo'n 70 verkoopkantoren. Het besteedde vorig jaar 4,9 procent van zijn omzet van 7,5 miljard eu ro aan onderzoek en ontwikke ling. Over de vestiging van het hoofdkantoor van Philips Lighting was gisteren enige onduidelijk heid. Dit omdat in Amsterdam vol gens Rondolat 'een satelliet van het hoofdkantoor' komt. „Maar ik wil duidelijk zijn: het hoofdkan toor is in Eindhoven. Het meren deel van het management zal in Eindhoven kantoor houden." EINDHOVEN. Wie aan Philips denkt, denkt aan licht. En binnen een paar we ken kan een aan deel worden ge kocht. De vraag is of het een echt 'volksaan deel' kan worden. Zoals dat van DAF in 1989. Hoewel dat avontuur voor veel beleggers niet lek ker afliep investeer den veel particulie ren in DAF-waarde- papieren. Zal dat bij Philips Lighting ook zo gaan? „Het zal veel beleggers aanspreken", denkt Simon Koppes (67) uit Helmond, na 33 jaar Philips al 13 jaar met pensioen. Zelf moet hij er niets van hebben. „Philips heeft Ligh ting eerst zelf probe ren te verkopen. Nu dat niet gelukt is, zou ik met dit nood scenario aandelen moeten kopen?" Hoe dan ook: Phi lips Lighting staat binnenkort tussen Heineken, Unilever, Shell, ING én na tuurlijk Philips. Met een jaaromzet van 7,4 miljard euro en een geschatte waar de van ruim vijf mil jard één van de gro tere beursbedrij- ven. „De consument zal deze beursgang om armen", denkt Ha- rald Kleverwal van vermogensbeheer der Wealtheon. Dat wordt ingezet op ledverlichting is een boodschap die beleggers snappen. Toch laat Weal theon het aandeel links liggen. „Veel beheerders hebben daar in het verleden te vaak de neus aan gestoten. Denk aan WorldOn- line." Toch is Philips Ligh ting andere koek, daarvan is Jan Post - oud-directeur Phi lips Nederland - overtuigd. „Het is het grootste bedrijf ter wereld op dit ge bied. Een gezond be drijf. Philips heeft de centen van Ligh ting nodig voor de gezondheidsactivi teiten", aldus Post, die denkt dat de ge schiedenis beleg gers zal aanspreken. Gepensioneerde Koppes ziet een meevaller. „De kans is dan gro ter dat Lighting bij het Philips Pen sioenfonds blijft. Met een verkoop was die kans een stuk kleiner. Dan zouden we opeens terugvallen van 13.500 pensioen op bouwende deelne mers naar 7.000." Economie 488,5 Woningcorporatie Vestia boekte vorig jaar een winst van 488,5 miljoen euro. Het herstel verloopt voorspoedig, na het schandaal met de rentederivaten. Philipstopman Frans van Houten (links) en voorman Eric Rondolat van Philips Lighting gisteren tijdens hun persconferentie over de beursgang van de lichtdivi- sie. foto Jerry Lampen/ANP Eindhoven blij ft lichtstad door Harrie Verrijt W 25 In eerste instantie wordt 25 procent van de aandelen van Philips Lighting naar de beurs gebracht. De rest zal de komende jaren door de Koninklijke Philips op Euronext worden verkocht. door Bart-Jan van Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20