Agent gaat vrijuit als hij volgens regels schiet Waar staan deze r Uitgelekt plan Brussel: landen moeten verplicht meewerken Brussel dreigt de landen die zich niet houden aan nieuwe asielregels met een 'boete' van 250.000 euro per asielzoeker. Schip ontdekkingsreiziger James Cook gevonden p Vermiste oorlogsvlieger zat veilig inKats HEMELVAARTSDAG OPEN In Binnen&Buiten Meteen klein budget een groene tuin BRUSSEL Europese landen die wor den overspoeld door asielzoekers, moeten automatisch én verplicht worden geholpen door andere EU-lidstaten. Wie niet meedoet, betaalt 250.000 euro per geweiger de asielzoeker. Dat staat in de uit gelekte plannen die Brussel van daag presenteert en die in handen zijn van deze krant. Ondanks de crisissituatie in Griekenland en Italië vorig jaar weigert Brussel het huidige asiel beleid volledig overhoop te gooien, zo blijkt uit de plannen die Eurocommissaris Frans Tim mermans en zijn Griekse collega Pas als in een land te veel vluchtelingen binnenkomen, gaat het crisissysteem gelden Avramopoulos vandaag openbaar maken. Elk land blijft in eerste in stantie verantwoordelijk voor de asielzoekers die in dat land aanko men: het Dublinsysteem. Pas als er in een land 1,5 keer zo veel vluchtelingen binnenkomen als eerlijk wordt geacht, treedt het crisissysteem in werking: een au tomatische spreiding of herverde ling over de rest van Europa. De aantallen per land worden vastge steld aan de hand van het aantal inwoners en welvaart van een land. Exacte aantallen per land worden nog niet genoemd. Die (verplichte) herverdeling is omstreden, omdat Brussel er wei nig positieve ervaringen mee heeft opgedaan, met name de Mid den- en Oost-Europese landen willen er niet aan meewerken. In het voorstel wordt het dan ook ver huld een 'correctief allocatie me chanisme' genoemd. Maar wie er niet aan meedoet, moet wel een boete ('solidariteitsbijdrage') van 250.000 euro per geweigerde asiel zoeker betalen. Een land mag dat maar voor één jaar doen. Ook her Dublinsysteem ligt al tijden onder vuur. Griekenland en Italië registreerden vorig jaar nau welijks vluchtelingen, ze stuurden ze direct door naar Noord- en West-Europa: het 'doorwuifsys- teem'. Experts stellen dat het vaak neerkomt op het rondschuiven van mensen: her volgen van regels alleen om politieke doeleinden. Aangevuld met zo'n crisisme chanisme moet 'Dublin' wel kun nen werken, meent de Europese Commissie. Asielwoordvoerster van de Europese Groenen Judith Sargentini betwijfelt dat: „Je houdt toch in stand wat we al een paar jaar hebben: dat landen van aankomst geen moeite doen om asielzoekers te registreren en ze la ten doorstromen naar waar ze heen willen." Guy Verhofstadt, ex-premier van België en leider van de Liberalen in het Europees parlement, noemt de voorstellen 'een stap op de goede weg'. „Maar dit moet hand in hand gaan met een sterke Europese kustwacht, zodat we niet langer afhankelijk zijn van de Turkse president Erdo- gan." DEN HAAG. Een agent die een verdachte ten onrechte neer schiet, moet vrijuit gaan als hij volgens het boekje heeft gehan deld. Met dat voorstel komt mi nister van Veiligheid en Justitie Ard van der Steur. Nu vallen agenten nog onder hetzelfde strafrecht als burgers, waardoor ze hoge gevangenisstraffen kun nen krijgen indien ze iemand doodschieten. Dat moet veran deren vindt Van der Steur. Als een agent de zogeheten 'geweld- sinstructie' volgt, moet hij vrijuit gaan. Als hij die naast zich neerlegt, moet de gevange nisstraf hooguit 3 jaar zijn of een geldboete van 20.000 euro. SüedheM'& 2aandcm Amir Vahidi Vier Zeeuwse talenten joegen hun droom na via een TV-show. Ze vielen vlak voor de eindstreep af. Wat heeft het hen gebracht? www.pzc.nl Editie WALCHEREN m o Veel zon, WOENSDAG 4 mei 2016 258e jaargang nr. 105 Los nummer 2,00 weinig wind ZEELAND 2 3 LOODS Asielzoekers eerlijker verspreid door Frans Boogaard en Cyril Rosman Pagina 9: Einde aan rondschui ven mensen Pagina 6: Mildere straf voor agent die pistool trekt 7 116! 5 5 5 5 30 ZEELAND 8 &9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1