Het schip waarmee zeevaarder James Cook Australië ontdekte, is vrijwel zeker gelokaliseerd bij Amerika. 14 NIEUWS GRATIS De inruiluctie geldt oii de complete collectie zitmeubelen en interieurs usicus en caba retier Diederik van Vleuten is zo gefascineerd door ontdek kingsreiziger Ja mes Cook dat hij thuis een replica van het schip HMS Endeavour heeft staan. „Het is een van de be roemdste schepen ter wereld. Ver gelijkbaar met de Beagle van Char les Darwin of de Santa Maria van Christopher Columbus. Als ze de Endeavour nu daadwerkelijk heb ben gevonden is dat te gek. Groots. Sensationeel." Archeologen in de Amerikaan se staat Rhode Island zeggen er 80 tot 100 procent zeker van te zijn de Endeavour te hebben gelo kaliseerd in wateren bij Newport. De Endeavour is beroemd van zijn reis naar Australië. Met kapi tein Cook aan het roer legde het schip tussen 1768 en 1771 een histo rische route af. Cook werd door de Britse regering op reis gestuurd naar de Stille Oceaan om in Tahiti de baan van de planeet Venus in kaart te brengen. De Brit voer daarna verder omdat hij vermoed de dat er een 'Terra Australis' be stond. Hij bleek gelijk te hebben. Na een stop in Nieuw Zeeland zet te Cook in 1770 voet aan wal in het oosten van het huidige Austra lië. Tijdens de verkenningstocht langs de kust liep de Endeavour vast op een koraalrif. Het schip moest worden gerepareerd. De Endeavour heeft daarna niet lang meer dienst gedaan als onderzoeksschip, zegt Van Vleu ten. „Het heeft nog wel een tijd doorgevaren voor particulieren en de Britse marine. Cook en zijn be manning gaan we in het wrak dus niet vinden." De Endeavour werd in 1778 omgedoopt tot 'Lord Sand wich'. Het vaartuig bracht Britse soldaten naar het Amerikaanse continent ten tijde van de onaf hankelijkheidsoorlog. Het werd uiteindelijk met nog twaalf sche pen tot zinken gebracht om zo de monding van Narragansett Bay te blokkeren. James Cook zelf werd een paar maanden daarna ver moord op Hawaï door de oor spronkelijke inwoners van de ei landengroep. Al in 2014 lokaliseerde de Ame rikaanse onderzoekster Kathy Ab bas de resten van de Endeavour. Ze deed jarenlang onderzoek, met een groep mariene archeologen. Vandaag komen zij met hun be vindingen. Van Vleuten wist naar eigen 'Cook bracht de Stille Zuidzee in kaart en deed van alles gedetailleerd verslag' zeggen 'weinig meer dan de ge middelde gymnasiumstudent' over Cook. „Maar toen ik in 1996 Australië bezocht leerde ik meer over hem en raakte totaal gefasci neerd. Hij heeft de Stille Zuidzee in kaart gebracht, antropologisch onderzoek gedaan. Cook had goe de wetenschappers om zich heen en deed van alles gedetailleerd ver slag. En, heel bijzonder in die tijd, hij werkte zonder politieke agen da." Het Australisch Nationaal Mari tiem Museum in Sydney stelt sinds 1993 een replica van de En deavour ten toon. Het schip is voor Australië van groot belang. De Britten zetten er voet aan land, stichtte een kolonie en brachten het land tot ontwikkeling. Van Vleuten verwacht het nodi ge getouwtrek om het wrak. „Mu sea en universiteiten over de hele wereld zullen proberen de restan ten van de Endeavour in handen te krijgen. Laten ze dat wrak eerst eens naar boven halen. Dat kost handenvol geld maar de Endea vour is een prestige-object dus er wil vast iemand de berging finan cieren, voor mijn part een rijke Chinees of Rus." /j .|M=N.'14^.TTTrn NANl'if'UU.M GEOPEND 9.30-18.00 uur voor bijv. deze interieur, nee om en op naar onze sh krijgf terug of betaal uw aankoop in 12 maandelijkse termijnen rent® HYBRIDEFIEÏS 'Wrak Endeavour gevonden? Groots!' door Cerben van 't Hof M Diederik van Vleuten cabaretier <41 2+Hoek+2+Longchair Horizon Super trendy hoekbank prachtig afgewerkt met geruite dubbele stiksels op de zitting in stofcategorie 1. Leverbaar in diverse kleuren, (uni)stoffen en opstellingen. Kan ook gespiegeld geleverd worden. Normaal2399T- Voor 1149,- Als 2+Hoek+2: woonl Leverbaar ir In Supreme uw oude Maak een fotr°ssoir stoe\, bank(stel), ompiete kast, de foto mee Normaal yzo/sr- En zelfs op deze actieprijs krijgt u nog He HOOGSTE INRUILKORTING! 3/2 zits Bruce Elegante relaxbank met Italiaanse allure en een geweldig zitcomfort in Categorie 1 Leder. Uitgevoerd met lendesteun. Leverbaar in diverse kleuren en bekledingen Met 2 Relaxsystemen per bank. 3+2 Zll Strakke zitc Normaal Let op! Geld lenen kost geld En zelfs op aeze actieprijs krijgt u nog tie HOOGSTE INRUILKORTING!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14