Sportkamp vol helden Verbijsterde Kamerleden eisen opheldering NIEUWS 11 Ede verbiedt samenscholen D66 wil meer testlocaties xtc Borstprothese vaker vergoed 'Onze' toestellen zijn niet uitgerust met satellietcommunicatie, terwijl dat wél nodig is om sommige doelen te raken. VERGETEN KINDEREN Burgemeester Cees van der Knaap heeft voor de Edese wijk Veldhuizen met onmid dellijke ingang een samen scholingsverbod ingesteld. Aanleiding vormt de onrust van de afgelopen dagen waar bij auto's in brand werden ge stoken en de politie belaagd. Een groep van tientallen jon geren - meestal van Marok kaanse komaf- zorgt voor on geregeldheden in met name het leegstaande winkelcen trum De Lindenhorst. De on ruststokers zijn tussen de 12 en 23 jaar oud. Gebruikers van xtc moeten op meer plekken hun pilletje kunnen laten testen en voor lichting krijgen. Dat kan nu op twintig locaties. In de pro vincies Zeeland, Flevoland en Overijssel en in een stad als Rotterdam zijn er geen test mogelijkheden, zegt D66-Ka- merlid Vera Bergkamp. D66 gaat op 5 mei op Bevrijdings festivals actievoeren om te wijzen op het belang van het testen. Uit onderzoek blijkt dat 61 procent van frequente bezoekers van party's recent xtc gebruikte. Borstprotheses voor vrouwen die door een afwijking geen borsten hebben, moeten van af 2017 worden vergoed in het basispakket van de zorgverze keringen. Dat zou ook moe ten gelden voor bepaalde cor recties van het bovenooglid en medisch noodzakelijke be snijdenissen. Dat adviseert het Zorginstituut Nederland, aldus minister Schippers (Volksgezondheid). Ze wil in juni met een standpunt ko men. De prothesevergoeding kan ook gelden voor man vrouw transgenders. 'lïieosVsiBtl 'wanupiefrs] DEN HAAG. Het was een ontluiste rende boodschap die Tweede Ka merleden te horen kregen tijdens een werkbezoek aan de lucht machtbasis in Jordanië, waar de Nederlandse straaljagers staan. De F-16's, na veel politiek gesoe bat ook actief in Syrië, vliegen daar amper. Nederland beschikt dan wel over de op een na mo dernste versie van de F-16, maar die heeft echter geen satellietcom municatie aan boord. Dat geeft vooral problemen bij bombarde ren van bewegende doelen op de grond in Syrië. Als F-16-piloten de opdracht voor bombardemen ten krijgen, moeten zij vlak voor het vuren contact leggen met het hoofdkwartier van de internatio nale coalitie. Omdat het front in Syrië te ver weg ligt, kan dat niet via de radio, maar moet dat via een satelliet. In het vliegtuig naar huis be gonnen de Kamerleden direct deren van bewegende doelen. De radio kan daarvoor ook in Syrië worden gebruikt maar dan moe ten er hulpstations worden opge zet om de verbinding met het hoofdkwartier in stand te hou den, bijvoorbeeld met drones. „Maar waarom zou je dat doen als het eenvoudiger kan. Dan hoefje al die moeite niet te doen. De Amerikanen hebben wel satel lieten aan boord." De Rave vindt het evengoed nuttig dat Nederlanders boven Sy rië mogen bombarderen. „Om standigheden veranderen. Nu zijn er even geen gronddoelen te bombarderen, maar morgen kan de situatie weer heel anders zijn. Een commandant moet de vrij heid hebben om de toestellen in te zetten die hij wil." De opvolger van de F-16, de F-35, krijgt wel satellietcommunicatie. aan een brief waarin zij minister Hennis (WD, Defensie) om op heldering vragen. Ze begrijpen niet waarom dit bij de technische briefings en debatten over de in zet van Nederlandse F-16's in Sy rië nooit aan de orde is gekomen. „We hebben hier als Kamer maanden over gesproken. Als er technische beperkingen zouden zijn, dan zou je verwachten dat dat aan de orde was gekomen", vindt D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma, die 'onaangenaam ver rast' was. „Dat waren we alle maal; oppositie of coalitie." Dat bevestigt VVD'er Han ten Broeke. „Ik wist dit niet. Maar de technische beperking is maar een deel van de reden dat er minder F-16's in Syrië worden inge zet. Er is ook minder behoefte aan luchtaanvallen in Oost-Sy- rië." CDA-Kamerlid Raymond Knops had dit graag willen we ten voordat de Kamer besloot in te stemmen met het kabinetsbe sluit. „Dan hadden we uit puur praktische overwegingen kunnen besluiten alleen boven Irak actief te blijven." Daar werd Nederland eerder geroemd, omdat het bij de top-3 van meest actieve landen hoort. Volgens het ministerie van De fensie is de satellietcommunica tie in Syrië nodig als F-16's lucht steun verlenen aan grondtroepen. Nederland mag alleen vliegen bo ven het oosten van Syrië, waar volgens een woordvoerder geen grondtroepen actief zijn. „Om de ze reden worden vooral Ameri kaanse toestellen ingezet." Ze be nadrukt dat Nederland succesvol le aanvallen op aanvoerroutes in Oost-Syrië heeft uitgevoerd. Volgens strategisch analist en voormalig F-16-piloot Rob de Ra ve van het Haags Centrum voor Strategische Studies is de satelliet niet per se nodig bij het bombar- WOENSDAG 4 MEI 2016 ARNHEM. Zo'n driehonderd kinderen van tussen de 8 en 16 jaar zijn gisteren en vandaag te gast in Arnhem voor de eerste editie van sportkamp Heroes Cham pions. Het gaat om zogeheten 'vergeten kinderen', die om diverse redenen in opvanglocaties wonen. Zij heb ben daar niet altijd gelegenheid om (voldoende) te spor ten. De Stichting Het Vergeten Kind, waar Johnny de Mol ambassadeur voor is, nodigde daarom sporthelden uit. Zij bieden de kinderen een paar onvergetelijke da gen. foto Robin van lonkhuijsen/ANP F-16's bombarderen amper boven Syrië EDE Vera Bergkamp foto ANP DEN HAAG 3 Reddingswerkers in Kenia hebben gisteren een baby gered vanonder het puin van een gebouw dat meer dan drie dagen geleden instortte. Het meisje was uitgedroogd. DEN HAAG door Raymond Boere en Hanneke Keultjes Een Nederlandse F-16. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11