effeweg.nl 8 NIEUWS Bellen of appen achter het stuur kan levensgevaarlijk zijn. Toch controleert de politie er nauwelijks op. Beloning van 20.000 euro in Amsterdamse onthoofdingszaak Veel doden bij aanslagen Irak ff UI Busreizen Italië Vele reizen met vertrekgorantie DEN HAAG. Het is een grote erger nis van weggebruikers: automobi listen die achter het stuur met hun telefoons in de weer zijn. Ze rijden langzaam, gaan slingeren, letten niet op. De boete ervoor is 230 euro, maar de kans dat je wordt gepakt is klein. De politie controleert nauwelijks. De alcoholcontrole kennen we allemaal. Maar zijn er ook doelge richte controles voor bellen en ap pen achter het stuur? Weinig, blijkt uit een rondgang door deze krant. Van de tien regionale een heden van de politie geven er vier aan dat ze wel eens gerichte controles hebben gehouden. De andere eenheden controleren in cidenteel, of ze nemen de contro les mee in de reguliere surveillan ce op de weg. Dat is terug te zien in het aan tal boetes voor bellen of appen achter het stuur: slingerde de po litie in 2010 nog 140.000 automo bilisten op de bon, vorig jaar daal de het aantal tot 33.000. Hoewel de politie het afgelopen jaar min der bekeuringen uitdeelde vanwe ge cao-acties, zet de dalende trend al jaren door. „De pakkans is bijna nul", zegt Koos Spee, oud-verkeersoffi- cier van justitie. „Kijk om je heen. Op de weg zie je voortdu rend mensen bellen en sms'en. Vooral dat laatste is levensgevaar lijk, omdat je ogen niet meer op de weg zijn gericht." Van de tien regionale eenheden geven er slechts vier aan dat ze wel eens gerichte controles hebben gehouden Als de politie wél een keer een doelgerichte controle houdt, is het meteen raak. Zo speurde de politie Zeeland-West-Brabant eind januari met twee onopval lende wagens naar bestuurders die met hun telefoon in de weer waren. In totaal gingen 35 men sen op de bon: 28 voor mobiel bel len en 7 voor het vasthouden van een telefoon, bijvoorbeeld om te sms'en of te whatsappen. „Een fors aantal, in twee dagen tijd", zegt Pierre-Ine Mattheussens, po litiewoordvoerder in Zee- land-West-Brabant. Het Openbaar Ministerie (OM) wil dat de politie vaker gaat handhaven op niet-hands- free bellen. Het is zelfs tot 'lande lijke prioriteit' gebombardeerd. „Onderzoek laat zien dat het ge bruik van een mobieltje achter het stuur tot ernstige ongevallen kan leiden", zegt OM-woordvoer- der Ernst Koelman. „Het gevaar is groot en wordt nog te veel on derschat." Dat roept oud-ver keersofficier Spee al jaren. „Hartstikke mooi dat het nu eindelijk prioriteit krijgt", zegt hij. „Maar ik ben pessimistisch. De verkeerspolitie is de laatste ja ren uitgekleed en krijgt nauwe lijks tijd om te handhaven. Dus wie gaat die extra boetes voor bel lers uitdelen? Ik heb er een hard hoofd in." Volgens politievakbond ACP mag het niet alleen gaan om 'meer boetes'. „Met waarschu wen kun je vaak hetzelfde effect bereiken", zegt ACP-woordvoer- der Erik Thijssen. „Het is belang rijk dat een agent iemand aan spreekt op zijn of haar gedrag. Daarmee dwing je gezag af én wordt het veiliger op de weg." In de zaak van de man die in maart een hoofd neerlegde op de Amstelveenseweg in Amster dam, looft de politie een belo ning uit van 20.000 euro. In het televisieprogramma Opsporing Verzocht zijn vanavond nieuwe beelden te zien rond de moord op de 23-jarige Nabil Amzieb, zo liet de politie gisteren weten. Het hoofd van Amzieb werd 9 maart neergelegd bij waterpijpca fé Fayrouz Lounge, dat inmid dels is gesloten op last van de ge meente. Van de man die dat In en rond de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren drie aansla gen gepleegd. Zeker 25 mensen kwamen daarbij om, meldden bronnen bij de politie en medi sche diensten. De grootste explo sie vond plaats in Saydiya, een district in het zuiden van Bag dad. Een autobom maakte hier 22 dodelijke slachtoffers. Zeker dertig mensen raakten gewond. Onder de slachtoffers zijn sjiiti- sche pelgrims die op bedevaart waren naar het heiligdom van imam Moussa al-Kadhim, een achterkleinzoon van de profeet Mohammed. deed zijn opnamen gemaakt. Daarop is te zien hoe hij met een gevulde vuilniszak langs een par ticuliere bewakingscamera loopt. Zijn gezicht is moeilijk te zien, omdat hij een capuchon droeg. De politie kreeg in de we ken daarna tientallen tips bin nen, maar de zaak werd niet op gelost. Het lichaam van Amzieb werd 8 maart gevonden in een uitgebrande auto in Amster dam-Zuidoost. Een dag later lag zijn hoofd voor het waterpijpca fé aan de Amstelveenseweg. Vossenjacht houdt zestien agenten bezig Een vos heeft gister morgen vier bewo ners uit de Rotter damse wijk Hillegers- berg gebeten. Maar liefst zestien politie agenten moesten er aan te pas komen om het dier te van gen, dat daarna is in geslapen. Het beest komt waarschijnlijk uit het Lage Bergse Bos, waar een grote vossenpopulatie te vinden is. De vos werd al sinds zater dag in de wijk ge zien, maar gedroeg zich tot gistermor gen allesbehalve agressief. VS maakt zich sterk voor nieuw bestand De Verenigde Staten bewegen hemel en aarde voor een nieuw, nationaal be stand in Syrië. Minis ter John Kerry van Buitenlandse Zaken sprak gisteren met Rusland, Saudi-Ara- bië en de VN-gezant voor Syrië, Staffan de Mistura, om tot sluitende afspraken te komen. Met 'ver schillende voorstel len' hoopt Kerry vooral een einde te maken aan de aanval len op Aleppo. „Ik hoop dat we met alle partijen snel afspra ken kunnen maken." Trouwen en begraven voor even verboden Huwelijken en uit vaarten zijn in Noord-Korea verbo den in de aanloop naar een groot con gres dat in het land wordt gehouden. De heersende Arbeiders partij, onder aanvoe ring van staatshoofd Kim Jong-un, houdt voor de eerste keer in 36 jaar een con gres. De hoofdstad Pyongyang is voor de gelegenheid her metisch vergrendeld. Vrij verkeer in en uit de stad is verboden en bewoners en pan den worden vaker ge controleerd. NU VANAF - f [f'n 13 a1 n fc» 1l i 'I Nü ■"gij... II OU Rimini va. €299 Italiaanse Bloemenrivièra va. €309 Rome, Florence en Venetië va. €379 Trentino en de Dolomieten va. €409 Singlereis Toscane va.€499 Toscane, Pisa, Florence en Elba va. €559 Sorrento, va. €599 baai van Napels en Pompeï Sorrento, va. €699 Napels, Capri en de Vesuvius Sicilië en Zuid-ltalië va. €859 Grand Tour Bella Italia va.€1099 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Als de politie wél een keer controleert, is het meteen raak. foto Rob Engelaar/Novum Automobilist met mobiel vaak vrijuit door Peter Winterman en Kees Graafland AMSTERDAM BAGDAD 5.987 Een Australische vrouw is bevallen van een baby van maar liefst zes kilo (5.987 gram). De 18-jarige moeder Breanna Sykes werd in de veertigste week van haar zwangerschap onderzocht, toen de dokter constateerde dat het kind nooit door haar bekken zou passen. De jonge moeder onderging daarop een keizersnede, waarmee zoon Ziad Kadic ter wereld kwam. ROTTERDAM GENEVE PYONGYANG «M- mm iJL lUUJI JfllJ 8/10 daagse busreis Diverse vertrekdata 8/10 daagse busreis Diverse vertrekdata 8 daagse busreis Diverse vertrekdata 8 daagse busreis Vertrek: 17 jun, 16 sep 10 daagse busreis Vertrek: 20 jun, 18,25 jul, 1,15 aug, 15 okt 11 daagse busreis Vertrek: 17 jun, 15, 29 jul, 9 sep, 14 okt 10 daagse busreis Vertrek: 20 jun, 25 jul, 29 aug 15 daagse busreis Vertrek: 27 jun, 5 sep, 24 okt 15 daagse busreis Vertrek: 16 mei, 26 sep, 24 okt 22 daagse busreis Vertrek: 30 mei, 19 sep, 17 okt Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. res. kosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8