Voors en tegens van het verdrag Weer ophef over het TTIP-verdrag. Zeven vragen over Europa's milieu- en voedselveiligheid. 6 NIEUWS VRIJHANDELSVERDRAG TUSSEN EUROPA EN VS Niet echt. Greenpeace heeft de hand gelegd op liefst 250 pagi na's aan 'geconsolideerde teksten' rond de TTIP-onderhandelingen. Kort samengevat zijn dat de exac te standpunten van Europa en Amerika over tal van issues waar over al een kleine drie jaar achter gesloten deuren gepraat wordt. De teksten dateren van afgelopen maand en zijn dus actueel. In totaal zijn dertien van de zeventien aanwezige hoofdstuk ken gelekt. Dat is driekwart van de teksten die er nu zijn. De on derhandelingen over TTIP zijn in volle gang: het verdrag moet nog uitgebreider worden en zal uitein delijk circa 25 tot 30 hoofdstuk ken tellen. De standpunten van de Ameri kaanse regering waren tot nu toe strikt 'classified'. Doordat ze open baar zijn, is voor het eerst zicht baar waar Europa en de VS het eens zijn en waar ze van mening verschillen. Wat vooral opvalt is dat Euro pa en de VS het vaak oneens zijn, bijvoorbeeld over het bescher men van Europese wijnnamen of het toegang geven van EU-bedrij- ven bij Amerikaanse overheids aanbestedingen. Verder legt de VS meer nadruk op het belang van onbelemmerde markttoegang en lage heffingen, Europa stelt vei ligheid en consumentenbescher ming juist meer centraal. Volgens Greenpeace blijkt uit de teksten onomstotelijk dat gro te Amerikaanse multinationals Tegenover alle zorgen staat dat vrijhandelsverdragen goed voor de economie zijn veel meer invloed krijgen op Euro pees beleid en het milieu en kli maatafspraken nauwelijks aan dacht krijgen in TTIP. Ook het EU-principe dat slechts stoffen die bewezen veilig zijn op de markt mogen, wordt ondergra ven, claimt Greenpeace-campaig ner Faizah Oulahsen. Verantwoordelijk eurocommissa ris Cecilia Malmström en vi- ce-voorzitter Frans Timmermans noemen alle ophef een storm in een glas water. De gelekte stuk ken betreffen slechts onderhande lingsposities, geen uitkomsten. „Er staat helemaal niets nieuws De onderhandelingen begonnen in juni 2013. Sindsdien zijn er der tien gespreksrondes geweest, af wisselend in Brussel en verschil lende steden in de VS. De volgen de is in juli. Het is de bedoeling de onderhandelingen dit jaar af te ronden, voordat het president schap van Obama afloopt. Als de laatste punt is gezet, komt de tekst online en kan iedereen hem lezen. Dat is ook het mo ment waarop de 28 EU-regerin- gen en het Europees parlement hun goedkeuring moeten geven. Ons kabinet heeft al besloten het akkoord ook aan de Tweede Ka mer voor te leggen. Dat maakt ook een referendum mogelijk. WIJ ZIJN VOOR Het enthousiasme leeft vooral in regeringskringen en het bedrijfs leven. De onderhandelingen be gonnen in 2013 met het idee dat het grote, nieuwe handelsblok VS-EU sneller de weg uit de eco nomische crisis zou vinden. We hebben het al zo moeilijk, dus waarom zou je elkaar dwars zit ten met allerlei regeltjes en heffin gen? Als het zakendoen makkelij ker wordt gemaakt, worden er meer zaken gedaan en dus meer geld verdiend. En meer handel be tekent meer economische groei, meer welvaart en meer werkgele genheid. Tel uit je winst. Een aantrekkelijk argument van de voorstanders is dat ook de con sument er op vooruit gaat. Onze eigen overheid geeft op haar site het 'schoenenvoorbeeld': 'Op Amerikaanse schoenen zit nu een importtarief van 8 procent. Wordt dit tarief afgeschaft, dan gaat de prijs van Amerikaanse schoenen in Nederland omlaag.' Een TTIP-akkoord maakt de EU en de VS ook politiek een stuk sterker, zo klinkt het in Brussel en Washington. En dat is in deze roerige tijden met het opstomen- de China en het almaar dwarsere Rusland ook een belangrijk punt. Met TTIP bepalen Europa en de VS samen de toekomstige we reldstandaard qua handel. Hoe langer de onderhandelingen duren, hoe luider de 'nee'-stem wordt. Een jaar geleden wist in Nederland nog helemaal niemand wat TTIP betekende. Mede dank zij cabaretier Arjan Lubach, die 'TeaTipp' veelvuldig in zijn zon dagavondshow op de korrel nam, dreigt nu zelfs een referendum. Een petitie van Foodwatch, Meer Democratie, Milieudefensie en het Transnational Institute heeft al bijna 130.000 handtekeningen opgeleverd. Als dat er 300.000 zijn, mogen we weer naar de stembus, net als bij het associatie verdrag met Oekraïne. Omdat het beoogde verdrag zo veelomvattend is, komt de tegen stand ook van verschillende kan ten. Consumentenorganisaties maken zich bijvoorbeeld zorgen over de kwaliteit van ons voedsel, omdat de regels in de VS minder streng zijn dan hier. De 'chloor- kip' is hiervan het symbool ge worden: in Amerika dompelen ze kippenvlees in een chloorbad om bacteriën te doden, terwijl dat in Europa verboden is. De grote vraag is nu wie er gaat inbinden. Volgend punt van zorg is de zogenaamde 'investe ringsbescherming'. Stel dat een product van een Amerikaans bedrijf wordt geweigerd in Nederland, dan kan dat bedrijf de staat voor mogelijk miljar den aanklagen. De claim komt vervolgens op het bordje van een speciaal arbitragehof, en niet van een rechter. De Socialis tische Partij, een TTIP-tegenstan- der: „De rechtsstaat wordt gepas seerd, de democratie uitgehold." Een andere belangrijke steen des aanstoots is alle geheimzinnig heid. Het meeste vindt plaats ach ter gesloten deuren, en als er al iets naar buiten komt, is er gelekt (zoals gisteren via Greenpeace). De democratische controle komt pas op het eind, als het verdrag er ligt, en de nationale parlementen alleen maar 'ja' of'nee' kunnen zeggen. in over de Europese positie", al dus Timmermans gisteren. Regels en standaarden rond voed selveiligheid, gevaarlijkse stoffen, consumentenbescherming zijn hier doorgaans strenger dan in de VS. Als wij en Amerika het eens worden over TTIP bestaat de kans dat het strengste systeem - Euro pa dus - water bij de wijn moet doen. Minister Ploumen (Buiten landse Handel) betwist dit. „Eén van de randvoorwaarden die het kabinet meegaf aan de onderhan delaars is dat onze standaarden op bijvoorbeeld het gebied van voedselveiligheid niet aangetast zullen worden", zei ze gisteren. Tegenover alle zorgen staat dat vrijhandelsverdragen goed voor de economie zijn. De Europe se Unie is het beste bewijs daar van. Volgens voorstanders kan TTIP jaarlijks voor 120 miljard eu ro groei zorgen, 545 euro voor ie der Europees gezin. De vraag is wat zwaarder moet wegen: de voordelen of de zorgen van Green peace, consumentenclubs en bon den als de FNV. De Europese Commissie beseft dat ze met een fatsoenlijk akkoord móet terugkomen. In veel EU-landen is het verzet groot (Duitsland) of groeiend (Neder land). De kans stijgt dat TTIP het zelfde lot onder gaat als het controver siële ACTA-verdrag. Het Europarlement stemde dat internationale akkoord tegen namaakarti- kelen en piraterij in 2012 weg. T TIP: Europa en VS zijn er door Mark van Assen en David Bremmer IHet TTIP-verdrag ligt op straat? 2 Hoe omvangrijk is het lek? 3 Als het onderhandelingsinzet- ten zijn, wat is het belang dan? 4 Wat staat er in de documenten? 5 Hoe reageert de Europese Commissie? WIJ ZIJN TEGEN 6 Is de bezorgdheid van Greenpeace terecht? 7 Wel of niet sluiten dus, TTIP?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6