Delta is een goede plek voor vogels, als ze komen -3 Bravis MEI 6 BEVELANDEN en THOLEN Radioactief is voor mij positief Kunstroute via Coese winkels VROUWIHPOIDcRSc Rommelmarkt bij Maartenskerk Als kolonievogels eenmaal het vogeleiland ontdekken, komen ze tegelijk met een grote groep Braderie Kinderkennis Fiets trial stunt shows Sirateshows Muziek Helicopter rondvlucht leder avond feest in de tent! Kww.rrouwenpn|(|er.nu In de regio Vogelexcursie Natuurmonumenten houdt zaterdag 7 mei een vogelexcur sie in de Zwaakse Weel bij Kwadendam- me. Mijn dorp, mijn stad door Joanne Karkdijk De verwachte visdiefjes en kokmeeuwen laten zich nog niet zien op het speciaal voor hen aangelegde vogeleiland in de in laag Oesterput tussen Wissenker- ke en Colijnsplaat, maar dat ver wachtte ecoloog Wannes Caste- lijns van Stichting het Zeeuwse Landschap ook nog niet. „Pioniers vogels trekken rond, ze hoppen graag van plek naar plek. Het is af wachten wanneer ze dit eiland ontdekken. Dit zijn kolonievogels, dus als dat gebeurt, komen ze ge lijk met een hele groep." De eco loog heeft duidelijk zin in dat mo ment. Al beschouwt Het Zeeuwse Landschap het project met het drijvende, verplaatstbare 'vogel- vlot' niet als mislukt wanneer er twee jaar geen vogels broeden; soms hebben ze veel tijd nodig om een nieuwe plek te ontdek ken. Het eiland is anderhalve maand geleden aangelegd. De plek is voornamelijk bedoeld voor pio niers- en kustvogels, zoals visdief jes en kokmeeuwen. Castelijns ver telt dat deze vogelsoorten houden van een omgeving met weinig be groeiing en veel wind: precies zo als het kunstmatige vogeleiland, dus. Op de andere, natuurlijke vo geleilanden rond Colijnsplaat kun nen moerasvogels zoals de bruine kiekendief terecht. „Het Deltage bied is belangrijk voor pioniersvo gels, in Europa zijn niet veel ande re plaatsen waar ze kunnen broe den. Ze willen dicht bij hun jon gen blijven en er moet ook voed sel in de buurt zijn. Dat kan niet met alleen duinen en een druk strand. De Delta is dus een uitgele zen plek." Wie nu bij de Oester put bij Colijnsplaat gaat kijken, ziet een leeg, kunstmatig eiland. Maar dat is juist mooi, vindt Caste lijns. „Dan zie je eerst bij dit ei land wat we doen en op de ande re, vaste eilanden in de buurt wat het resultaat daarvan is. Een meer waarde van deze plek is dat je al les goed vanaf de kant kunt zien. We doen dit voor de vogels, maar de natuur is er tenslotte ook voor om van te genieten." Advertentie Column mei 2016 Radioactiviteit staat vaak in een negatief daglicht. Dat vind ik onterecht. Dankzij radioactieve straling kunnen afwijkingen in het lichaam worden opgespoord en steeds vaker worden behan deld. Op de afdeling Nucleaire Genees kunde brengen we bij de patiënt een radioactief geneesmiddel in. Daardoor kunnen we op de scan zien waar een afwijking zit. De dosis is zo laag, dat er geen enkel gevaar is voor de patiënt. Die merkt niets van de straling. Wij ook niet. Uit voorzorg dragen we een badge die de straling meet. Voor de meeste onderzoeken wekken we de radioactiviteit zelf op met een generator. Voorde PET-scan wordt de stof twee keer per dag geleverd. Met deze scan kunnen we tumoren en eventuele uitzaaiingen opsporen. In de toekomst kunnen we moge lijk zelfs zien om welk type kanker het gaat. Niet alleen oncologische patiënten kunnen bij ons terecht, de helft van onze patiënten komt met hart- of gewrichtsproblemen. We kunnen patiënten ook behandelen met radioactiviteit. Het bekendste is de schildklier behandeling. Daarbij krijgen men sen een capsule met radioactief jodium om hun schildklier kleiner te maken. Sinds een jaar behande len we in het Bravis ziekenhuis ook bepaalde vormen van prostaat kanker met radioactiviteit. Alleen maar positieve ontwikkelingen. Stoffel Van Eeckhoudt Nucleair geneeskundige ziekenhuis GOES. Wie in de meimaand door de binnenstad van Goes wan delt, kan in totaal zestig kunst werken bekijken in verschillen de etalages. Acht kunstenaars exposeren deze maand tijdens de jaarlijkse kunstmanifestatie En-Passant hun werk achter de winkelrui ten, zoals beelden, keramiek, stil levens en wandpanelen. Bij de VVV, de bibliotheek en de deelnemende winkels zijn gratis routekaarten te krijgen met informatie over de kunst werken. Zo kunnen bezoekers van Goes hun eigen route langs de etalages samenstellen. In juni worden al deze kunstwerken sa mengebracht in een over zichtstentoonstelling in de Gro te Kerk van Goes. Meer informa tie is te vinden op de website goes-en-passant.nl DAGEN Kiji voor het volledige prn&raimna op onze website KWADENDAMME De excursie start om 06.00 uur vanaf het infopunt van Natuur monumenten aan Zwaaksedijk 5 in Kwadendamme. Bij terugkomst krijgen deelnemers een ont bijt, dat is om onge veer 8.30 uur afgelo pen. Meedoen kost vijf euro voor leden van Natuurmonumen ten, niet-leden beta len acht euro. Kinde ren die lid zijn beta len vier euro, wie geen lid is betaalt 2,50 meer. Opgeven is verplicht, dit kan via www.natuurmonu- menten.nl/agenda. Deelnemers wordt aangeraden om goe de wandelschoenen aan te trekken en een verrekijker mee te nemen. 'S-HEER ABTSKERKE Open dag biologische Angusfokkerij Biologische Angusfok kerij Poelzicht in 's-Heer Abtskerke houdt zaterdag 7 mei een open dag. Het veebedrijf is te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur. Bezoe kers krijgen een rond leiding met informa tie over het Black An- gusras en het runnen van een biologisch vleesveebedrijf. Ook staan er verschillen de kramen, is er een springkussen en een carrousel aangedre ven door een trek paard en kunnen kin deren zich laten schminken. De scou ting van Heinkens- zand is aanwezig met een kabelbaan. De biologische Angusfok kerij Poelzicht is te vinden aan Bimmels- weg 3 in 's-Heer Abtskerke. BAARLAND. Bij de Maartenskerk in Baarland wordt op zaterdag 7 mei een rommelmarkt gehouden. Om 9.30 begint de verkoop van spullen in de kramen in en rond de kerk. Ook is er een boeken-, planten- en bloemenkraam. Er zijn eni ge bijzondere stukken die per opbod verkocht worden. De op brengst komt geheel ten goede aan het onderhoud van de middel eeuwse Maartenskerk. Inmiddels is de beschildering van het houten schot tussen schip en koor schoongemaakt en gerestaureerd. Ook is er een ontbrekend deel van het Moreau-orgel opnieuw gemaakt en ingebouwd. Tijdens de rommelmarkt kan ook de toren van de Maar tenskerk beklommen worden. GOES Wijkcentrum De Spinne, 09.30-11.30 uur - Spreekuur Maatschappelijk werk; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87,13.30-15.30 uur - Open atelier schil dersgroep; Erasmus- park, vanaf 14.00 uur - Activiteiten voor senioren; Ge meentemuseum, Singelstraat 13,19.30 -21.30 uur - Lezing over Jan Toorop HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, 13.00-17.00 uur - Bingo 'S-HEER HENDRIK SKINDEREN Heer Hendrikhuis, 09.30-11.30 uur - Digitaal inloop- en adviespunt voor on dersteuning bij gebruik iPad, tablet, laptop of mobiele telefoon HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur - Gratis sporten on der professionele be geleiding in de Be- weegtuin 'S-GRAVENPOLDER Dorpshuis, 20.00 -22.00 uur - Bijeen komst Computer club over drones KRUININGEN 'Ons Dorpshuis', Berghoekstraat 3, 14.00-16.30 uur - 'Kom uit je huis middag', spelletjes middag voor senio ren; Zorgcentrum Hof Cruninghe, van af 14.00 uur - Wan delproject voor 55-plussers, 'elke stap telt' RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, Hoofdweg 45,13.45-17.00 uur - Koersbal en Biljart voor senioren WAARDE Dorpshuis, 10.00 uur - Wandelen in groepsverband WEMELDINGE De Wemel, Dorp splein 1,20.00 uur - Bingo WOLPHAARTSDIJK Gelachkamer, Pape- weg 10,11.00-15.00 uur - Zwerfboeken- markt Het vogeleilandje aan de Verlaetweg. foto Johan van der Heijden www.bravisziekenhuis.nl Samen word je beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66