Politiek bezorgd over gebrek aan training reservist De brief van Mattie Vader en zoon dood gevonden in huis Nijmegen NIEUWS 5 er herkenning in", zei Mattie daarover in het tv- programma Koffietijd. Dat Mattie - die het van de da ken schreeuwde dat hij vader werd - nu ook dit verdrietige nieuws bekendmaakt, wordt ge waardeerd. „Verdrietig verhaal van Mattie. Knap dat je dat durft te delen", vindt collega-dj Ruud de Wild. „Wat een klasse en wijsheid, zo'n brief. Diepe bui ging en veel sterkte", schrijft ca baretduo Veldhuis en Kemper op Twitter. Op internet circule ren ook nare verwensingen naar Matties ex-vriendin Kirsten. Maar van die berichten wil Mat tie niets weten. „Ik wil iedereen vragen niet primaire verwijten te maken of te veroordelen. Dat doe ik zelf ook niet", schrijft hij. „Deze situatie kent alleen maar verliezers en van alle emoties brengt boos zijn je altijd het minst ver." Wijze woorden, vindt ex-topten- nisser Raemon Sluiter. „Mattie leert ons in zijn eigen drama een krachtige levensles. Niet veroor delen. Boosheid brengt je het minst." Beste allemaal, Zoals jullie merken heb ik even wat tijd voor mezelf genomen. Mijn leven staat op dit moment bol van emoties waardoor ik me zelf moet terugvinden en herpak ken. Dit kost meer tijd dan ik ge hoopt had. De kwetsbaarheid van twee pasge boren kinderen brengt me naar plekken van mezelf die ik nog niet kende. Er is in de meest extreme vormen angst, geluk, verdriet. Maar de afgelopen periode heeft vooral ongeloof de boventoon ge voerd toen bleek dat ik niet de bio logische vader ben van de twee vechtertjes. Iets wat ik op het moment van schrijven nog steeds niet lijk te be seffen. Ik ben in de war. Het liefst had ik ervoor gekozen om dit op mijn eigen tijd, onder de radar, met alle betrokkenen vorm te geven. Echter de situatie bleek onhoudbaar. Ik en mijn familie kunnen niet langer het enorme me deleven rondom de kinderen op de juiste manier ontvangen. Wel wil ik iedereen vragen niet pri mair verwijten te maken of te ver oordelen. Dat doe ik zelf ook niet. Deze situatie kent alleen maar ver liezers, en van alle emoties brengt boos zijn je altijd het minst ver. Dit met Kirsten op een vredige ma nier en als volwassen mensen op lossen geeft me nu de meeste kracht en houvast. De komende periode zullen we gaan gebruiken om ons verhaal af te sluiten, en daarna los van el kaar opnieuw te beginnen. Bedankt voor al jullie liefde, en tot binnenkort. Mattie In de politiek wordt ver ontrust gereageerd. D66 pleit voor een reservistengene- raal, die op het hoogste niveau zorgt dat er genoeg budget is. Daarvoor is geen Kamermeerder heid. Raymond de Roon van de PW heeft 'al langer het vermoe den dat reservisten in plaats van De vakbond voor burger en mili tair defensiepersoneel (VBM) ziet dat bij de reservisten het absolute dieptepunt is bereikt. „De bezuini gingen zijn zo ernstig, je kunt on derhand twijfelen aan de paraat heid van de hele krijgsmacht", zegt Henri Lansink van VBM. Bij de Nationale Reserve (Na- tres) lukt het zelfs niet het absolu te minimum te handhaven. Lan sink: „Er zijn mensen die op eigen kosten, vrijwillig, oefenen met schieten, omdat ze daar niet ge noeg tijd voor krijgen." Er is meer: voertuigen zijn vooral op papier beschikbaar en communicatiemid delen zijn niet geïntegreerd met de rest van de krijgsmacht. Reservist Jaap van Dijk klapte gisteren in deze krant uit de school over het effect van de be zuinigingen bij zijn compagnie in Den Haag. De reservisten, die hij de rug toekeerde, oefenen zo wei nig dat ze amper inzetbaar zijn. Een woordvoerder van Defen sie stelde dat de reservisten in 'pe- lotonsverband' (niveau 3) kunnen opereren. Maar uit een stuk in handen van deze krant staat dat het belangrijk is dat 'niveau 1 ge handhaafd wordt'. Niveau 1 is het absolute minimum, waarbij indivi dueel opereren centraal staat. De woordvoerder kon hier gisteren geen reactie op geven. hoofdzaak bijzaak zijn geworden'. Elbert Dijkgraaf (SGP) maakt zich zorgen over het grote gebrek aan training. „Dat is een ramp als zoiets gebeurt als in Brussel of Pa rijs. De minister houdt vol dat het budget voldoende is. Als dat zo is, gaat er iets mis tussen de minister en de reservisten. Dan schuift er iemand met geld." Dat het niet zo kan, daarover is eensgezindheid in de Kamer. De WD wil de nieuwe defensiebegro ting afwachten, nadat minister Hennis beterschap beloofde. Fred Teeven noemt het 'teleurstellend' dat het aantal trainingsuren niet op peil kan worden gehouden. 'Ik heb al langer het vermoeden dat reservisten in plaats van hoofdzaak bijzaak zijn' Ondertussen is volgens meerdere bronnen een leegloop onder reser visten begonnen. Zo namen bij de staf van één compagnie vier man nen ontslag, meer dan een derde van het totaal. Volgens Henri Lan sink van de vakbond was de uit stroom in de eerste twee maan den van dit jaar 6 procent, terwijl in een jaar normaal gesproken 10 procent van de 3.000 reservisten er de brui aan geeft. De woord voerder van Defensie ontkent dat er sprake is van écht verhoogde uitstroom. „Er zijn in totaal vijf a zes mensen meer vertrokken." De rolluiken van de woning wa ren gisteren de hele dag gesloten. Maar verdacht is dat niet. „De va der en zoon leidden een best wel teruggetrokken bestaan. De rollui ken waren veel vaker dicht de afge lopen jaren", vertelt een buurtbe woonster. De ontzetting is groot. Veel mensen zijn op straat in ge sprek met elkaar. Twee lichamen zijn aangetroffen, zo werd giste ren in de loop van de middag door de politie bekendgemaakt. Een familielid belde rond 13.00 uur aan. Toen niemand de deur opende, werd alarm geslagen. Is er sprake van moord? Zelfdo ding? Of misschien een ongeval, een noodlottige koolmonoxidever giftiging bijvoorbeeld? Omstan ders op straat kunnen alleen maar gissen. De jongere Benjamin woont sinds een aantal jaren in bij zijn vader, weet een 78-jarige straatbewoonster. „Hij is geschei den. Zijn vader was ziekelijk en had steeds meer hulp nodig. Hij is bij hem ingetrokken om voor hem te zorgen." Misschien leefden ze wat terug getrokken, maar niemand in de buurt omschrijft het duo als zon derling. De vader zou de 70 gepas seerd zijn en diverse hersenbloe dingen achter de rug hebben. Daardoor zou hij niet meer de straat op kunnen. „Bij straatfees ten waren ze er nog wel bij, maar ze praatten weinig met mensen. Hij werd een beetje een kluize naar, ik denk door zijn ziekte", ver telt Ria Meijers. De leeftijd van de zoon moet rond de 38 hebben gelegen. „Hij is ongeveer zo oud als mijn dochter. Is er sprake van moord? Zelfdoding? Of misschien een ongeval, een noodlottige koolmonoxidevergiftiging? Die heeft bij hem in de klas geze ten op de lagere school", zegt de 78-jarige straatbewoonster. Óf er zich verdachte zaken in of rond het huis afspeelden? „Hele maal niet", zegt Ria Meijers. Ze vertrouwde de familie, vooral ook door het goede contact dat ze heeft gehad met de vroegere echt genote van Ben. „Marleen is al jaren dood, maar ze is een bekende in de buurt. Ze is erg actief geweest op basis school De Sterrendans. Óok was ze jaren opvangmoeder. Ik heb mijn zoontje vaker bij haar thuis ondergebracht." Benjamin had zelf ook een zoontje, weten buurt bewoners. Die was vaker bij hem thuis, maar zou niet aanwezig zijn geweest toen het noodlot gisteren toesloeg. DINSDAG 3 MEI 2016 hele leven' door Hanneke Keultjes en Carla van der Wal DEN HAAG. De noodkreet van reser vist Jaap van Dijk, gisteren in deze krant, staat niet op zich. Binnen de hele Nationale Reserve is er een groot gebrek aan training en trek ken bezuinigingen diepe sporen, blijkt uit een rondgang. Dit is in te genspraak met uitleg van Defensie. Raymond de Roon PVV foto Hollandse Hoogte Politie voor de woning in Nijme gen. foto Tom Hessels door Frank Hermans NIJMEGEN. In een huis aan de Berg en Dalseweg in Nijmegen zijn gis termiddag twee doden gevonden. Hoewel de politie de identiteit tot gisteravond laat niet wilde bevesti gen, betreft het vermoedelijk de bejaarde Ben Koster en zijn zoon van middelbare leeftijd Benjamin. Het is nog een mysterie wat er met hen gebeurd is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5