Schouwen-Duiveland herdenkt Afgekeurde dijken worden aangepakt Fotografen PZC Tweede herdenking in Burgh-Haamstede I ■M: sssxe-4 SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Burgh en Haamstede moesten na de oorlog niet 35, maar 38 inwoners missen, ontdekte Wim de Vrieze. Een paar namen en wat spannende verhalen van de straat, meer was eigenljk niet be kend van de oorlogs slachtoffers in Burgh-Haamstede. Amateurhistoricus Wim de Vrie ze bracht daar verandering in. Op zijn initiatief werd vorig jaar op het pleintje in de West straat een plaquette met 35 na men onthuld. Daar zijn onlangs drie extra namen bij gegraveerd. Want dat er nóg iemand uit Burgh-Haamstede op de gebom bardeerde PSD-boot van Zierik- zee naar Katseveer zat, dat heeft De Vrieze pas ontdekt. Net als het verhaal van Wil lem-Jan Zijta, die vanuit de Arbei- tseinsatz even naar huis ging om zijn pasgeboren kind te zien en toen besloot om niet meer terug te keren naar Duitsland. „Hij werd gepakt en naar een straf kamp gestuurd", vertelt De Vrie ze. „Daar is hij uitgeteerd." En dan was er nog Adriaan Langejan, die op de vrachtwagen reed voor de Duitsers. „Daar kon je nog goed aan verdienen. Maar Langejan zat ook in de zwarte handel. Hij is gepakt toen hij de wielen van een Duitse auto haal de op het vliegveld van Haamste de. Vijf kampen heeft hij vervol gens gezien. Hij overleefde, maar was halfdood. Na de oorlog is hij in een ziekenhuis overleden." Opvallend veel jongens die hun durf met de dood moesten bekopen. Zoals ook Marinus Cor nells Zijta, de neef van Willem- Jan, die was tewerkgesteld in een wapenfabriek in Leipzig en daar een spotprent van Adolf Hitier maakte. „Ze hebben hem uitge hongerd", vertelt De Vrieze. „De Zijta's hadden wel lef. Maar dat hadden de Bakkers ook, vertelde mij een dame. Haar oom Adrie was tewerkgesteld in Duitsland en gaf daar een bevelhebbende Duitser een klap. Het strafkamp waar hij naartoe moest, overleef de hij. Maar hij was zo verzwakt dat hij na de oorlog in het zieken huis belandde. Daar stierf hij, op zijn vijfentwintigste verjaardag. Vlak na de bevrijding." Maar de oorlog bracht vooral ellende, zeker met dat grote bom bardement op Haamstede op 5 ja- 'De Zijta's hadden wel lef. Maar dat hadden de Bakkers ook' nuari 1945. Toen de rest van Zee land al bevrijd was. De Princes die hun zoontjes moesten mis sen, de Jonkers die zo veel fami lieleden waren verloren. De Vrie ze is tevreden dat hij de 38 oor logsslachtoffers uit Burgh en Haamstede helpt te herdenken. „We mogen ze nooit vergeten." Burgh-Haamstede. Aan het pleintje aan de West straat begint om 17.00 uur de her denking bij het oorlogsmonu ment. Corstiaan Prince geeft een lezing en nabestaanden van slachtoffers leggen een krans en bloemen. Amber Bontekoe en Joy Schroevers lezen gedichten, Harmonie De Witte van Haem- stede speelt muziek. Om 18.00 uur luiden de klokken en speelt de Harmonie een afslui tende hymne. Bruinisse. Belangstellenden voor de plech tigheid in Bruinisse kunnen zich om 19.20 uur verzamelen in de hal van De Vanger. Om 19.30 uur vertrekt de stoet vanuit het dorpshuis richting begraafplaats waar de herdenking zal plaats vinden. Na de ceremonie is er in het dorpshuis nog gelegenheid tot een kort samenzijn. Renesse. De gemeentelijke herdenking op Schouwen-Duiveland is in Ren esse en begint om 19.00 uur in het dorpshuis met toespraken en wordt gehouden met medewer king van schoolkinderen. Daarna worden kransen gelegd bij het oorlogsmonument naast de be graafplaats en is er koraalmu- ziek. Na de twee minuten stilte en het Wilhelmus volgt een rondgang langs de oorlogsgra ven. Omstreeks 20.15 uur is er een informeel samenzijn in het dorpshuis. LOCATIES KUSTVERSTERKINCEN SCHOUWEN-DUIVELAND De stabiliteit aan de binnenkant van deze dijkvakken is volgens het Waterschap Scheldestromen onvoldoende. De dijken hebben te lijden van kwelwater dat onder door sijpelt en zo de grond uit spoelt. Als oplossing voor dit zoge heten piping wordt een filterdoek (geotextiel) aangebracht, onder- langs de slootbedding. Het doek voorkomt het uitspoelen van de gronddeeltjes. De textielbekleding en het boventalud worden verder verzwaard met breuksteen. Voor de stukken bij Zierikzee en Bruinisse gaat het om een aan vulling van het eerder uitgevoerde herstel van de steenbekleding. Bij boerderij de Ruyter en de Flaau wershaven wordt de dijk aan de landzijde breder gemaakt, zodat de stabiliteit gelijk ook voldoet aan de nieuwe veiligheidsnorm die op 1 januari van kracht wordt. Met de werkzaamheden is een investering gemoeid van ruim drie miljoen euro. Omdat het her stel aan de binnenkant plaats vindt, kan ongeacht het stormsei zoen het hele najaar worden door gewerkt, laat het waterschap we ten. De kustversterking wordt uit gevoerd en gesubsidieerd vanuit het hoogwater beschermingspro gramma met Rijkswaterstaat. DE PERSGROEP NEDERLAND i IMBfeawIiiiiMMB v S! DINSDAG 3 MEI 2016 De verhalen blijven komen door Wendy Wagenmakers Wim de Vrieze amateurhistoricus Wim de Vrieze bij het monument in Burgh Haamstede, foto Marieke Mandemaker Boerderij de Ruyter Flauwershaven Burghsluis Schelphoek Zierikzee- Bruinisse door Marcel Modde ZIERIKZEE. Vier dijkvakken op Schouwen-Duiveland die in 2010 werden afgekeurd, worden na de zomervakantie versterkt. Het gaat om een 600 meter lang stuk bij de Flaauwershaven en boerderij de Ruyter ter hoogte van Kerkwerve, een dijkvak bij het havenkanaal van Zierikzee en de visserhaven van Bruinisse en een strook van in totaal 1200 meter tussen Burgh sluis en de Schelphoek. freelance De Persgroep Nederland is een toonaangevende uitgever op het gebied van nieuws, opinie, cultuur, inspiratie en ontspanning; een moderne, professionele uitgever met passie voor media, zowel print als online, voor lezers, website bezoekers en adverteerders. Dagelijks bereiken de print en digitale uitgaven van De Persgroep Nederland miljoenen consumenten. Ons portfolio bestaat onder meer uit elf dagbladen, ruim 200 huis-aan-huiskranten, diverse online en mobiele websites. De redactie van de PZC zoekt voor het editiegebied Schouwen- Duiveland freelance fotografen. Het gaat om nieuwsfotografie in opdracht van onze redactie of uit eigen waarneming. Een freelance fotograaf heeft een scherpe neus voor nieuws en weet de mens en zijn emoties op een kundige manier centraal te stellen. Telkens weer gaat hij in overleg met de redactie over originele invalshoeken voor actuele onderwerpen. De PZC is een dynamisch bedrijf, waarin een flexibele inzet (ook buiten kantoortijden) niet meer dan logisch is. Technische vaardigheden om beelden te maken en verzenden, zorgvuldig heid bij het doorgeven van informatie voor fotobijschriften en mobiliteit vinden wij vanzelfsprekend. Inlichtingen bij hoofdredacteur Arie Leen Kroon of regiocoördi nator Raymond de Frel: tel. 0880130210 die tijdens T rT de 38 inw°"«' V ™Cedt Wereldooi omgekomen SIP w' ff ÓS-hl--ManaToKiujni Braam 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59