Slecht slapen in vreemd bed Behandel je familie en vrienden als een slaplantje 8 HARTOfZII WIJSHEDEN h Dierenarts Yolande Paling (63) wierp het anker uit in Zierikzee om een nieuw leven te beginnen. Binnenkort geeft ze workshops edelsmeden. Een periode van rusten bezinning brak aan, waarin oud verdriet een plaats kreeg Slecht geslapen in een vreemd bed? Dat is niet gek. Om de wacht te houden, is onze linkerhersenhelft actiever dan gewoonlijk. Onderzoekers van de Amerikaanse Brown Universiteit bestudeer den de hersenactiviteit van 35 proefpersonen gedurende twee nach ten in het slaaplabora- torium. De proefpersonen lagen in een hersenscan en droegen een muts met elektroden om gedrag in de eerste helft van de nachtrust te analy seren. Volgens hoofd onderzoeker Masako Tamaki vertoonde de linkerhersenhelft van de slapers meer activi teit in de eerste nacht in een vreemd bed. De onderzoekers vermoe den dat dit gedeelte dan functioneert als een soort nachtwacht. Nieuw Tijdens de tweede nacht was de kwaliteit van de slaap al flink verbeterd; de omge ving was niet meer nieuw voor de proef persoon. In de rechter helft van het brein werd geen verschil waargenomen. Meer onderzoek is nodig om hardere con clusies te trekken. Zo is niet onderzocht wat tijdens het tweede deel van de nachtrust gebeurt, mrnoudkluiters Yoga- en medita tiedocenten strooien graag met de wijsheden van de Vietna mese monnik Thich Nhat Hanh. Wat kunnen we van hem leren? Kort nadat ik een re latie kreeg met mijn eer ste man - we woon den in Utrecht en ik werkte als dierenarts - kreeg hij een epileptische aanval. De oorzaak: een hersentumor. Hij werd geopereerd. De prognose was goed en we besloten te trouwen en een gezin te stichten. We kregen een dochter en vierden het leven. Maar de tumor kwam terug. Een operatie en bestralingen mochten niet baten." MEKST PAULA KOSTER Rouwen „Hoewel mijn man de laatste fase van zijn leven doormaakte, koos ik toch voor een tweede kind. Ik wilde niet dat onze dochter enig kind zou blijven met één ouder. Mijn man overleed toen onze doch ters 1 en 5 jaar waren. Met twee kleintjes en een onregelmatige baan kwam ik nauwelijks aan rou wen toe. Om in de vakanties bij de kinderen te kunnen zijn, ging ik het onderwijs in. Op een agrarische school gaf ik het vak dierverzorging en zette ik een opleiding tot dieren artsassistent op. Intensieve, maar vruchtbare jaren waren het. Op een dag zei mijn jongste doch ter kordaat: 'Mama, je moet niet al leen blijven'. Samen vonden we op een datingsite de man met wie ik nu getrouwd ben. Na een poosje kreeg ik de rekening voor mijn jarenlange gejakker ge presenteerd. Een periode van rust en bezinning brak aan, waarin oud verdriet een plaats kreeg. Ik stopte met lesgeven, volgde een opleiding tot goudsmid en ging aan de slag als waarnemend dierenarts. Toen mijn man aankondigde te wil len stoppen met zijn bedrijf, gingen we op zoek naar een plek in Neder land waar we een nieuwe start kon den maken. Tijdens een bezoek aan Zeeland ontdekten we het ideale huis, een monumentaal pand aan het Haven park in Zierikzee. En zo streken we twee maanden geleden neer in Schouwen-Duiveland, waar ik als kind zo genoot tijdens vakanties met mijn ouders. Als kleuter ban jerde ik de strandopgang bij de Kop van Schouwen al op en nu loop ik er weer. Na de zomer ga ik workshops edelsmeden geven, in een speciaal ingerichte kamer in ons huis. Ik kijk nu al uit naar de blije ge zichten van cursisten als ze aan het eind van de dag met een zelf gemaakt sieraad naar huis gaan. Dat contact heb ik nodig, want ik ben een gezelschapsdier. Ik kom thuis. De cirkel is rond." dinsdag 3 mei 2016 'Ik kom thuis de cirkel is rond IHet is belangrijk om je lichaam gezond te houden. Je lichaam gezond hou den is niet alleen belang rijk voor jezelf, vindt Thich Nhat Hanh. Je drukt zo ook dankbaarheid uit naar de kosmos. Je toont dankbaarheid aan de bomen, aan de wolken, aan alles. 2 Wijs niet met een beschuldigende vinger. Plantje een slaplantje dat niet goed groeit, dan wijs je ook niet met een beschuldigende vinger naar dat plantje. Je bekijkt hoe het komt dat het niet groeit. Heeft het meer water of zon nodig? Ga net zo om met vrien den en familie. 3 Je bent veel meer dan je zorgen. Het leven is verschrik kelijk en prachtig tegelijk. Je vraagt je misschien af hoe je kunt lachen als je vervuld bent van verdriet? Probeer dan juist te la chen naar je verdriet, want je bent meer dan dat. Je bent veel meer dan je ver driet. 4 Het hier en nu is alles watje hebt. Blijf daarom niet hangen in spijt over vroe ger en zorgen over de toe komst. Het verleden is voorbij en de toekomst is er nog niet. Leer van het verleden, heb hoop voor de toekomst, maar wees geworteld in het hier en nu. 5 Als jij onder iemand lijdt, lijdt hij of zij eigenlijk zelf. Het lijden van deze per soon stroomt over en raakt jou. Wat dit bete kent? Hij of zij heeft geen baat bij straf, maar bij hulp. Dat is de onderlig gende boodschap die deze man en vrouw over brengt. ^CHARLOTTE VAN GENDEREN Thich Nhat Hanh. foto shutterstock Yolande Paling richtte thuis een kamer in voor cursussen edel smeden. FOTO DIRK JAN GJELTEMA 44 YOLANDE PALING Was dierenarts en docent in Utrecht Is nu edelsmit in Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52