'Moedermelk beste voor te vroeg geboren baby' Heijn-telg hangt vijftien jaar cel boven het hoofd in Indonesië Situatie extra pijnlijk omdat veel mensen via radio wisten van blijdschap Mattie 4 NIEUWS Toch niet de vader van je kind? Twee op de honderd mannen overkomt het, net als Qmusic-dj Mattie Valk. Veel respect voor openheid In zijn ochtendshow, begin dit jaar, herhaalde Mattie Valk (31) de onverwachte boodschap van de arts vlak na een echo. „Ik zie toch le ven, dat is een klein won der." De dj en zijn vriendin Kir- sten hadden geen rekening gehou den met een zwangerschap, ver klaarde hij zielsblij. Het stel was verteld dat ze niet op de natuurlij ke wijze kinderen konden krijgen. Gisteren bracht de dj in een emotionele brief naar buiten dat hij niet de vader blijkt van de meisjes Vesper en Bo, die eind maart veel te vroeg werden gebo ren. „Ik ben in de war", schrijft hij. Pas na de geboorte van de meisjes deed hij deze ontdekking. Volgens psycholoog en relatie therapeut Martine Delfos uit Utrecht staat mannen in deze si tuatie een lang verwerkingsproces te wachten. „Zij moeten meer ver werken dan het nieuws 'dit zijn mijn kinderen niet'. Maar ook: 'er is geen wonder gebeurd. Ik kan dus inderdaad geen kinderen krij gen'. In dit specifieke geval is het extra pijnlijk dat iedereen op de hoogte was van hun verhaal." In de westerse wereld komt 1 tot 2 procent van de kinderen uit een buitenechtelijke relatie. „In elk geval in België, Italië, Spanje en Zuid-Afrika", zegt de Leuvense geneticus Maarten Larmuseau die aan de hand van stambomen en DNA onderzoek doet. Er zijn vol gens hem geen concrete cijfers over Nederland, maar de eerste ge gevens tonen aan dat dit percenta ge niet heel afwijkend zal zijn. Lang werd gedacht dat maar liefst één op de tien kinderen een 'bastaard' was. „Deze hardnekkige mythe is ontstaan doordat de aller eerste genetische onderzoeken ge beurd zijn op basis van mannen die onzeker waren over hun vader schap, uiteraard geen representa tieve groep voor de gehele bevol king", zegt Larmuseau. Tijdens de zwangerschap van Kirsten raakte de dj niet uitge praat over zijn aanstaande vader schap. Na de geboorte leeft de jon ge vader tussen hoop en vrees. Gaan zijn dochters het redden? Het hechtingsproces is dan al in volle gang, zegt Delfos. „Zeker bij baby's die prematuur zijn, gaat dit proces heel snel. Of je nu de biolo gische vader bent of niet: wie goed voor zijn kinderen zorgt, gaat van ze houden." Wat moet je dan als je zo'n ontdekking doet? „Als je weggaat bij je vrouw, ga je ook weg bij de kinderen. Dat is een duivels dilemma." Op de vraag hoe mannen dit te boven moeten komen, zegt Delfos: „Dat moeten ze op hun ei- 'Als je weggaat bij je vrouw, ga je ook weg bij de kinderen. Dat is een duivels dilemma' gen manier doen. Maar het is een traumatische gebeurtenis, die je niet zomaar wegwuift met een therapietje. In elke levensfase zal een man met de gebeurtenis ge confronteerd worden. Wanneer vrienden kinderen krijgen bijvoor beeld. Dan ga je bedenken hoe je leven had kunnen zijn." De leugen is volgens Delfos pijnlijker dan niet de biologische vader zijn. „Wanneer partners sa men kiezen voor een zaaddonor, omdat de man onvruchtbaar blijkt, is dit een complexe situatie. Wanneer het een bewuste daad is om de ander niet in te lichten, maar hem wel de hoop te geven dat hij tóch kinderen kan krijgen, is dat buitengewoon moeilijk te verwerken." HILVERSUM. Dj Mattie Valk (31) wordt overstelpt met meeleven de reacties, nadat hij gisteren be kendmaakte dat zijn relatie voor bij is omdat hij niet de biologi sche vader blijkt te zijn van de vorige maand geboren tweeling Bo en Vesper. In een openhartige brief, giste ren voorgelezen door zijn radio collega Wietze de Jager, vertelde Mattie waarom hij al weken niet op de radio te horen is. Matties vriendin Kirsten beviel vorige maand veel te vroeg van een tweeling. „De afgelopen pe riode heeft vooral ongeloof de bo ventoon gevoerd toen bleek dat ik niet de biologische vader ben van de twee vechtertjes." Valks sociale media-accounts worden sindsdien overspoeld door berichtjes waarin hem een hart onder de riem wordt gesto ken. Daarbij is er veel respect voor de openheid van de dj van Qmusic. Radioduo Mattie en Wietze de len alles op de radio - van wat ze die ochtend hebben ontbeten tot een aanstaand huwelijk of vader schap - en dat levert ze veel luis teraars op. Na Edwin Evers wor den de twee in de ochtend het best beluisterd. „We waren 22 toen we op de ra dio kwamen. Kinderen krijgen, trouwen, een eerste huis kopen. De grote thema's in het leven de len we op de radio met onze luis teraars. Wellicht vinden mensen AMSTERDAM. Gepasteuriseerde do- normelk blijkt niet beter dan kunstvoeding voor te vroeg gebo ren baby's in de eerste tien dagen van hun leven. Het allerbeste is de eigen moedermelk. Dat blijkt uit onderzoek van het VU me disch centrum en AMC onder pre mature baby's. Volgens de onderzoekers hebben baby's die worden gevoed met ei gen moedermelk een veel kleine re kans op dodelijke infecties en de gevaarlijke darmziekte NEC, dan kleintjes die kunstvoeding krijgen. De onderzoekers presen teren deze conclusies vandaag op een groot kindergeneeskundig congres in Baltimore (VS). Probleem is dat moeders van pre mature baby's vaak niet direct na de geboorte genoeg melk produce ren. Daardoor zijn ze aangewezen op donormelk of kunstmelk. Ongeveer 10 procent van de ba by's wordt te vroeg geboren (voor 37 weken) en ongeveer 15 procent hiervan weegt minder dan 1.500 gram. Er is dan sprake van een ex treem laag geboortegewicht. Bij deze premature baby's speelt va ker bloedvergiftiging, hersenvlies ontsteking, NEC en overlijden. Mogelijk heeft langer gebruik van donormelk wel voordelen, niet al leen op infecties maar ook op IQ. Voor de studie werden 373 baby's onderzocht. Hij stond gisteren op het Indone- sche eiland Bali voor de rechter. Heijn (25) werd begin dit jaar op gepakt vanwege drugsbezit. Heijn ontloopt de zwaarste straf, de doodstraf, waarschijnlijk omdat hij niet heeft gedeald in niet-plantaardige drugs, of meer dan een kilogram marihuana in zijn bezit had. Heijn wordt ver dacht van het produceren, impor teren en gebruiken van marihua na. De zaak gaat op 9 mei verder. Dan worden ook getuigen ge hoord. De Indonesische autoriteiten kregen Heijn in het vizier omdat per post 224 gram marihuana naar hem was opgestuurd, een 'kerstcadeautje' van een vriend uit Spanje. Dat pakketje heeft hij overigens nooit opgehaald. Wie die vriend is, is onduidelijk. Heijn zou ook 42 gram van de drug dimethyltryptamine (ook wel bekend als DMT), en 492 gram methamfetamine (crystal meth) hebben gehad. Djaï Heijn woont sinds 2013 in Indonesië, waar hij onder meer spirituele trainingen gaf. Zijn va der zette ooit spiritueel centrum Oibibio in Amsterdam op, wat een financieel debacle werd. Djaïs familie gelooft in zijn on schuld. „Djaï heeft niks met drugs te maken", zei oma Hank in januari al tegen deze krant. „Djaï was juist zo lekker bezig in Indonesië. Zijn onschuld zal blij ken." Djaïs moeder, Marjolein Praaning, liet gisteren weten dat 'de zaak niet gebaat is bij publici teit'. „Dus we geven geen com mentaar." Heijns (Indonesische) advo caat heeft ook al verklaard dat Djaï niets wist van de drugs die hem werden toegezonden. 'Vaderdrama trauma voor door Hanneke van Houwelingen Martine Delfos psycholoog door Chantal Blommers DENPASAR. Djaï Heijn, kleinzoon van de in 1987 vermoorde Ahold- topman Gerrit Jan Heijn en zoon van oud-tophockeyer Ronald Jan Heijn, hangt een gevangenisstraf van vijftien jaar boven het hoofd. Dj Mattie was dolblij met het nieuws dat hij een tweeling zou krijgen, zoals te zien is op de echo die collega Wietze vasthoudt. foto Instagram

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4