8? 3 rvs DIEKSTRA Él Hot lege nest was voor onze moeders een spookbeeld: je leven was afgelopen. Wat moet dat vreselijk zijn geweest Zo hebben de bazen van meerdere banken jarenlang de Griekse regering ONTSPANNEND PRIJS KWALTET EIND OORDEEL over de Gambia rivier en bezochten schooltjes en ziekenhuizen. Wat waren we flexibel, wat kwamen de besluiten snel tot stand en als we weg wilden, waren we ook meteen wég. Dit was een hoopvol begin van onze toekomst met z'n tweetjes. Twee jaar later vertrok onze mid delste dochter en een halfjaar gele den verhuisde de jongste dochter om te studeren in Groningen. Het empty nest was een feit. Toen ik als 18-jarig meisje het huis verliet om 160 kilometer verderop te studeren, kwam ik niet vaak meer thuis. Mijn ouders woonden te ver weg om de was te brengen en ik vond een treinkaartje erg begro telijk. Bellen deed ik ook liever niet. Er hing een tikker naast de te lefoon in ons studentenhuis; als je had gebeld moest je het aantal tik ken noteren. Damn, dat waren drie biertjes, dacht ik steevast na een te lefoongesprek met mijn moeder. Het viel niet mee voor moeders uit die tijd: je was je kinderen kwijt. De moeder van mijn middelbare schoolvriendin raakte depressief nadat haar kinderen het huis uit waren. Toen ook nog eens haar baarmoeder werd verwijderd, dat was mode in die tijd, stortte ze in. Tot opname in een kliniek aan toe. Het lege nest was voor onze moe ders een spookbeeld: je leven was afgelopen. Je man was niet meer in je geïnteresseerd, van je kinderen hoorde je weinig tot niks en werk had je niet. Wat moet dat vreselijk zijn geweest. Het is ook een officiële aandoening: het empty nest syndrome. In het woordenboek staat achter het lege- nestsyndroom: 'vrouwen die de pressief worden als de kinderen het huis uitgaan'. Maar het empty nest bestaat niet meer. Ten eerste hebben we werk dat ons niet alleen voldoening en zelfvertrouwen geeft, maar ook fi nanciële onafhankelijkheid. Sinds mijn kinderen het huis uit zijn, ga ik om de haverklap met vriendin nen op vakantie. De andere vrije dagen zijn voor korte vakanties en weekendjes weg met mijn man. Want waarom zouden we in de zomer drie weken achter elkaar weggaan? Het hele jaar door vakan tie! Vroeger zat ik op de fiets uit mijn werk naar huis en dacht: die moet straks naar gitaarles, die moet leren voor een proefwerk en die moet vanavond oppassen. Hoe laat kunnen we eten, wat gaan we eten, moet ik nog iemand overhoren? De logistieken van hun levens zaten al tijd in mijn hoofd. Nu fiets ik naar huis en bel mijn man: 'Zullen we uit eten gaan, naar de bioscoop of op de bank ploffen?' WhatsApp Van grote invloed op het verdwij nen van het empty nest is ook de communicatie met de kinderen. WhatsApp is het toverwoord. Dat gaat de hele dag door. We hebben een WhatsAppgroep met het gezin plus aanhang. Ik heb een Whats Appgroep met de drie dochters. En we whatsappen er ook bilateraal lustig op los. Alles, van cijfers voor tentamens tot nachtelijke avonturen, wordt via de WhatsApp meegedeeld. De kinde ren zijn voortdurend in mijn leven, al wonen ze niet meer thuis. Als ik 's avonds met mijn man op de bank zit, lees ik alle berichtjes hardop voor. Er is nog een verschil met vroeger: de relatie tussen ouders en kinde ren. De generatiekloof is als sneeuw voor de zon verdwenen. Hoewel wij overduidelijk de ouders zijn en zij de kinderen, die hiërar chie is heilig, gaan we vriendschap pelijk met elkaar om. De kinderen vinden het leuk om ons te zien en ze vinden het leuk om elkaar te zien. Ze gaan regelma tig samen uit, maar het ouderlijk huis blijft hun favoriete ontmoe tingsplek. Millennials Ook hun vriendjes, vriendinnen en vrienden blijven ze meenemen. Wij genieten ons suf als de tafel op zaterdagavond gevuld is met een club Millennials. Ze zijn leuk, wel bespraakt en geïnteresseerd. Ze stellen vragen en luisteren ook naar het antwoord. Dat was in hun puberteit wel anders. Maar als we ze aan het eind van de avond uitzwaaien en danken voor alle meegebrachte gezelligheid, schenken we saampjes nog één glaasje rode wijn in en toosten op ons heerlijke emtpy nest. René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Do bazen van bedrijven die fraude plegen hebben veel weg van psychopaten, vindt René Diekstra. Hij steltvoor ze aan een persoonlijkheidstest te onderwerpen. door een onderzoekscommissie in ver band met de kredietcrisis. Toen de voor zitter hem vroeg wat hij vond van het feit dat zijn bank rotzooihypotheken verkocht aan Europese banken, ant woordde hij met een stalen gezicht dat hij niks onwettigs deed. Typisch de hou ding van een psychopaat, zoals mijn col lega Kevin Dutton van de Universiteit van Oxford het noemt in een onderzoek met de veelzeggende titel The great Bri tish psychopath survey Het grote Britse psy- chopatenonder- zoek). Uit dat onderzoek blijkt dat het beroep waarin het hoogste percen tage psychopa ten wordt aangetroffen in derdaad dat van geholpen baas vaneen o r" onderneming is. Psychopaten zijn uiterlijk charmante, maar onoprechte mensen. Egocentrisch, manipulatief, sterk zelfoverschattend, weinig of niet empathisch, anderen uit buitend, perfectionistisch, moeilijk beïn vloedbaar, koppig en dictatoriaal. emotionele en morele oprisping en uit sluitend vanwege eigen financieel en maatschappelijk gewin dingen die voor anderen uiterst schadelijk zijn. Zoals ook de bazen van een aantal farmaceuti sche industrieën dat doen. Die veror donneren dat negatieve onderzoeks uitkomsten over bepaalde medicijnen (zoals antidepressiva) niet gepubliceerd mogen worden, omdat daardoor de winstgevendheid van het bedrijf vermin dert of de bedrijfsreputatie wordt aange tast. Bedrog dat inmiddels talloze malen is en nog steeds wordt gepleegd. Maar het kan nog brutaler. Zo hebben de bazen van diverse banken, inclusief Goldman Sachs, jarenlang de Griekse re gering geholpen aangegane schulden uit de boeken te houden zodat gemakkelij ker extra leningen vanuit Europa kon den worden verkregen. Leningen die nooit terugbetaald worden en waarvoor wij, de belastingbetalers in andere lan den, opdraaien. Inmiddels hebben die bazen voor hun frauduleuze adviezen al lang gigantische honoraria opgestreken. Ik deel Duttons eindoordeel: deze psy- chopatenepidemie moet worden gestopt. Iemand mag pas een bedrijf leiden na een grondig persoonlijkheidsonderzoek. Om te voorkomen dat leiden lijden wordt. Voor anderen wel te verstaan. dinsdag 3 mei 2016 GO Jaaaaa, hier kom je in ieder geval uitgerust van thuis. Niet geschikt voor wie niet tegen naalden kan. De zorgverzekeraar vergoedt, voor wie alternatieve genees wijzen in het pakket heeft. Als de resultaten onduidelijk zijn, is ook niet duidelijk waar je je geld nou precies aan hebt uitgegeven. Voordeel van de twijfel. Heerlijk ontspannend, maar of het helpt? fotoshutterstock Epidemie De baas van Goldman Sachs, een grote Amerikaanse bank, werd onlangs verhoord Bij psychopaten als de Goldman Sachs baas gaat het veel verder. Hij doet zonder enige Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47