Teruggevonden correspondentie is 'fraaie aanwinst' NIEUWS 3 De Australische Anne Finlayson onderhield een jarenlange briefwisseling met Otto Frank. Hun vriendschap werd zo hecht dat hij haar 'de andere Anne' noemde. luZ J este meneer Frank, w u zult zich wel af- vragen waarom een vreemde u zomaar I JP een brief schrijft..." Na het lezen van Anne Franks dagboek besluit de Au stralische Anne Finlayson om Otto Frank te schrijven. Het is de start van een jarenlange briefwisseling en er ontstaat een innige vriendschap tus sen de twee. De band is zo hecht dat Otto haar 'de andere Anne' noemt. Otto Frank ontvangt tijdens zijn leven duizenden brieven van men sen die het dagboek hebben gelezen. Hij slaat alle brieven op in zijn ar chief en beantwoordt ze stuk voor stuk. Omdat hij geen kopieën maakt, is onbekend wat hij precies terug schrijft. Op zoek naar de verloren brieven van Otto zijn in Australië twee 'meisjes' gevonden die destijds met Otto schreven en zijn antwoor den al die tijd hebben bewaard. Dertig brieven Anne Finlayson is inmiddels hoogbe jaard. De frêle blondine woont in een voorstad van Sydney. Tussen de foto lijstjes in haar woonkamer staat een foto van Otto Frank die met zijn tweede vrouw Fritzi op een Amster damse gracht poseert. Daarnaast een kleurenfoto van Anne samen met Fritzi in een tuin. Ongeveer dertig brieven heeft Anne bewaard, bijna al lemaal keurig getypt op flinterdun luchtpostpapier en met pen onderte kend. De twee schrijven over 'van alles en nog wat'. Het gaat over Annes gro te passie, muziek, over politiek, poë zie en soms ook over Anne Frank zelf. „Dat leek me de beste manier om de pijn enigszins te verlichten." Op sommige brieven staat alleen de handtekening van Otto Frank, later staat er vaak ook een krabbel bij van Fritzi. De brieven zijn overgedragen aan de Anne Frank Stichting. Volgens Le- vien Rouw, die ze in Sydney in ont vangst nam, vormen ze een fraaie aanwinst. „Zonder Otto Frank was het dagboek nooit gepubliceerd, dus er is de laatste jaren steeds meer aan dacht voor hem. De brieven comple teren het beeld dat we al van hem hadden." De verloren brieven van Ot to worden toegevoegd aan het archief van de Anne Frank Stichting en een selectie is te zien op de reizende ten toonstelling over Anne Frank, die mo menteel in het Joods museum in Syd ney staat. Voornaam Volgens Rouw had de corresponden tie met Anne voor Otto Frank een extra dimensie omdat ze dezelfde voornaam heeft als zijn dochter. „Hij had maar al te graag een dochter ge had in de leeftijd van Finlayson en mede daardoor ging hij erg in op haar persoonlijke omstandigheden en probeerde hij advies te geven op allerlei gebied." Finlayson zelf wijst desgevraagd resoluut de suggestie van de hand dat ze op enige manier fungeerde als vervanging voor de verloren dochter. „Absoluut niet, er is echt maar één Anne", zegt ze verontwaardigd. Ze jv ^7 4 jr< -• v f"* i7 ,,.y. weigerde een interview aan een Brit se krant omdat ze het gevoel kreeg dat ze zou worden geportretteerd als surrogaatdochter. „Dat ik dezelfde voornaam heb, stelde hem misschien op zijn gemak, maar we werden uit eindelijk vrienden omdat we elkaar gewoon aardig vonden." Speurtocht De speurtocht naar de verloren brie ven werd geleid door Anne Slade. De Australische werkt als vrijwilligster bij het Joods museum in Sydney en kreeg van de Anne Frank Stichting namen door van Australische vrou wen die met Frank hebben gecorres pondeerd. Die vrouwen bleken vaak lastig op te sporen, omdat ze door hun huwelijk een andere naam had den aangenomen. Toen Slade ontdekte dat een van de vrouwen arts was geworden en naar Nieuw-Zeeland was verhuisd, belde ze alle ziekenhuizen af tot ze Diana Munro aan de lijn kreeg. Die bleek mede dankzij de briefwisseling met Frank te hebben gekozen voor een medische carrière. Anne Finlayson, inmiddels Anne Skurray, kwam ze op het spoor na een artikel in de krant. Via via kreeg ze daarop een telefoonnummer door gespeeld. De schoenendoos met brie ven die Finlayson haar overhandigde, overtrof haar grootste verwachtin gen. „Ik sprong een gat in de lucht." Anne en Otto schrijven al twintig jaar met elkaar voor ze elkaar daad werkelijk ontmoeten. Frank nodigt haar uit om bij hem thuis langs te ko men als Anne op vakantie is in Euro pa. Hij haalt haar af bij het hotel en als ze even later op de tram staan te wachten zegt hij opeens: „Ken je dat gevoel dat je iemand al je hele leven kent, terwijl je die persoon pas 5 mi nuten geleden hebt ontmoet? Dat heb ik nu." Arm in arm lopen ze later die dag naar het restaurant. Otto, Fritzi en Anne ontmoeten el kaar in de jaren daarna verschillende malen. Ook blijven ze schrijven, tot dat in t98o eerst Otto overlijdt, en achttien jaar later Fritzi. DINSDAG 3 MEI 2016 Brieven Otto Frank opgedoken door Robert Portier Boven: Anne Fin layson met Fritzi, Otto's tweede vrouw. In de bo venhoek: Annes eerste brief aan Otto. Linkson der: Otto Frank in 1979. Rechtsonder: Finlayson woont in een voorstad van Sydney. Ze heeft ongeveer dertig brieven overgedragen aan de Anne Frank Stichting, foto's Robert Portier/ANP <.SJJ tfritvy O) />s z /j. t je My,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3