Tweedehandszaak in Broechem (B) heeft een eigenaardig gat in de markt ontdekt FZC ZEELAND 11 Diverse keren kregen de uitbaters van Out Nief de vraag of ze ook een doodskist hadden staan. Toen zijn ze die maar gaan verkopen. 'Ach ja, waarom niet?' Staatshoofd ADRZ Scherpslijpers ATTRACTIE- VAKANTIEPARK SLAGHAREN Citroen DS. Daar ga ik mee naar bijeenkomsten, ook wel in Neder land. Ik heb daarnaast nog twee ambulances, ook Citroen DS. Al les voor het liggend vervoer. Ha ha! Nu heb ik voor beide corbil- lards een kist." Eddy wil nog wel kwijt dat hij 'geen exentriekeling' is. „Als ik straks thuiskom ga ik me echt niet in het zwart kleden en een potje zitten bidden of zo." Het moet gezegd: daar ziet hij ook niet naar uit. Toch benieuwd waar die ande re kisten voor gebruikt worden. Kenny Van Tuyn licht toe. „Eén komt er in een tatoo-shop terecht als kast met glazen schabbekes voor piercings en oorbellen. Ande re mensen doen er vier wielen on der en gebruiken de kist als salon tafel. En één kist is verkocht om 'Sommige mensen vinden het luguber. Maar ja, je kunt het nooit voor iedereen goed doen' echt iemand in te begraven." Zijn er nog Nederlanders langs- geweest om een kist op de kop te tikken? Nee, dat niet. Maar Van Tuyn haast zich te zeggen dat Ne derlanders wel tot hun betere klanten behoren. „Nederlanders hebben een andere visie op oude spullen dan Belgen. Zij vinden juist dat het charme heeft als iets gebruikt is." Zaakvoerder Gerry Van Laer vult aan: „Belgen heb ben het liefst iets van honderd jaar oud dat eruit ziet alsof het gis teren uit de fabriek gekomen is." Het is niet de bedoeling dat Out Nief zich exclusief op de handel in doodskisten gaat rich ten. Maar als er weer eens een par tij wordt aangeboden, wie weet... Niet alle klanten zullen daar geluk kig mee zijn. „Er was een vrouw die hier elke week wel iets kocht", zegt Van Tuyn. „Toen hier de eer ste kist kwam te staan zei ze: Ik zet hier geen voet meer binnen, ik vind dit niet kunnen. Ze is ook nooit meer langsgeweest. Het is zo'n onderwerp dat, nou ja... Niet iedereen vindt dat het kan. Som mige mensen vinden het ook lugu ber. Maar ja, je kunt het nooit voor iedereen goed doen." ste exemplaren wachten in de ruimte van Out Nief om opge haald te worden. De kisten kostten tussen de 250 en 400 euro. Tien procent van de nieuwwaarde. Voor de goede or de, ze zijn allemaal ongebruikt. Nou ja, bijna allemaal. Een exem plaar heeft dienst gedaan om een overledene vanuit Zuid-Amerika te repatriëren naar België. Laat dat nu de kist zijn die Eddy Wuyts heeft gekocht. Hij komt net de zaak binnenlopen om zijn nieuwe aanwinst op te halen. Een goede gelegenheid om die ene prangen de vraag te stellen: Waarom koop je in hemelsnaam een doodskist? „Ik gebruik hem voor mijn cor- billard", zegt Eddy. Dat vraagt om enige uitleg. „Jullie zouden het in Nederland een lijkwagen noe men. Ik heb er twee, oldtimers, Broechem, gemeente Ranst. Een klein plaatsje onder de rook van Antwer pen. Aan de door gaande weg zit een tweedehandszaak zoals je die wel vaker ziet. Hoewel... Even trok de ze winkel met de naam Out Nief (dialect voor 'nieuw') de aan dacht van zo'n beetje alle Bel gische media. Niet zo verwonder lijk wanneer je als handelaren in gebruikte waar besluit het assorti ment uit te breiden met doodskis ten. Twaalf stuks; binnen een dag waren ze allemaal verkocht. „We kregen eerder al eens de vraag of we een doodskist hadden staan. Dat was voor een cafébaas die hem wilde gebruiken om een pop uit te laten komen", zegt zaak voerder Kenny Van Tuyn. „On langs kregen we deze partij aange boden van een begrafenisonderne mer die ermee ophield. Wij dach ten: Ja, waarom niet? Ik ben ze dinsdag gaan halen, woensdag wa ren ze allemaal verkocht." De laat- Brieven De berichten volgen elkaar op. Leerlingen worden agressiever, misbruik op scholen neemt toe, advocaten worden met geweld be dreigd en het laatste nieuws is dat nu ook het staatshoofd beledigd (16 april) mag worden. Onge hoord! Maatregelen om misbruik in te dammen, geweld te beteuge len lijken niet meer te helpen. Hoe kan het toch dat de moraal afglijdt? Voor mij is het helder als glas: slecht voorbeeld doet slecht volgen! Een waarheid als een koe waar wetenschappers natuurlijk niet aan willen. Er zou eens flink op die mensen bezuinigd moeten worden want de wereld is niet maakbaar, hoogstens aan de op pervlakte. Met het vrijkomende geld kunnen dan de politie, de vrijwillige brandweer en al die zorgverleners geholpen worden die aan de kant zijn geschoven. Enige tijd geleden verkondigde het ADRZ dat er een centraal af sprakensysteem (22 april) komt ter meerdere service aan de pa tiënten. Het is niet heel moeilijk in te zien dat dit in de praktijk een achteruitgang van dienstverle ning is. Persoonlijk contact met de afdeling is niet meer mogelijk. Ergerlijk is dit verkopen van ach teruitgang als vooruitgang. Nu geeft het ADRZ toe dat het een ordinaire bezuinigingsmaatregel was. Kan het ADRZ ook eens uitleg gen hoe het kan dat het zieken huis Goes voor de fusie altijd ver lies maakte en Vlissingen winst en waarom Goes vasthoudt aan deze gewoonte. Piet Louwerse op pad met de drukspuit (13 april). Hij vreest de scherpslijpers, terwijl hij het hard nekkige gras doodspuit op een perceel in Serooskerke. Straks wordt er venkel op ver bouwd. Zouden we ook zonder vrees van die venkel kunnen eten? Het lijkt erop van wel, Piet draagt geen beschermkapje tij dens het gif spuiten. Scherpslij pers zullen er wel anders over denken. Maar Piet ziet er nog ge zond uit en is nog steeds actief als boer op leeftijd. Ik als 'scherpslij per' eet liever zo veel mogelijk on bespoten producten. Ik wens hem toch een goede oogst toe, ie der zijn meug! Van 27^9 voor 13,75 Antwerpen DINSDAG 3 MEI 2016 'Verkoopt u ook doodskisten?' Tuyn bij hun laatste exemplaar, foto's Peter van den Assem Gerry Van Laer (links) en Kenny Van Eddy Wuyts (rechts) heeft zojuist een kist gekocht. Die zal een plaats krij gen in zijn 'corbillard', een oldtimer begrafenisauto. door Peter van den Assem Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 lezersredacteur@pzc.nl Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge J. A. Gelders Verdilaan 64 Vlissingen Nel Ton Vlasstraat 11, Serooskerke Bent u klaar voor het avontuur? Ga over de kop in de Thunder Loop of beleef de spectaculaire Expedition Nautilus. Kom genieten van de NIEUWE Show Dream Horses, de Circusshow en de spannende 4D-film. Tip: Waterpark Aqua Mexicana! GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39