Er niet bij horen draagt bij aan radicalisering Gesprek met scholen nodig 'We hebben bijna geen afVal meer' PZC Eerste metingen van restafvalproject 100-100-100 Colofon 8 ZEELAND 088-0561510 088-0139910 Het Kapelse project om 100 dagen restafvalvrij te blijven is een maand bezig. De eerste resultaten zijn hoopgevend. vragen aan Luc Smit, HZ-docent Social Work. over de aanpak van radi calisering en Zeeland „Het antwoord is in elk geval niet: kijken naar de overheid en vragen wat die doet om onze veiligheid te garanderen. Eigenlijk zie je al leen maar re-actie. We re-ageren op acties zoals wat gebeurd is op Zaventem, in Parijs, noem al die aanslagen maar op." „We moeten radicalsering voorkó men. We weten het, en laatst was er weer een groot onderzoek waar uit het naar voren kwam: mensen radicaliseren onder meer als ze zich buitengesloten voelen. Als ze geen kans krijgen om mee te doen. Het gevoel hebben er niet bij te horen is een factor bij radica liseren." „We hebben een paar sprekers uit genodigd die er allemaal op hun manier bij betrokken zijn - mis schien niet eens met de intentie radicalisering te voorkomen, maar uiteindelijk leveren ze daar wel een bijdrage aan, door wat ze doen. Marco van Leeuwen laat van uit zijn werk als officier van Justi tie weten wat het Openbaar Minis terie op dat vlak doet. Said Karkach, jeugdreclasseerder bij Intervenz, vertelt over zijn sportschool in Vlissingen, waar muay Thai boxing wordt gegeven. Als jeugdreclasseerder weet hij veel van de criminele kant van de maatschappij. Hij ziet in zijn werk wat er gebeurt met jongens die buiten de boot vallen. En hij weet wat wij al jaren weten, dat straf mensen uiteindelijk niet in posi tieve zin verandert." „Dat gaat hij dus uitleggen. Heel veel jongeren hebben iets met sport. Het is een manier om jonge ren te bereiken en weer terug die maatschappij in te trekken. Dat hoor je ook van een andere spre ker in ons panel, Hicham Ben Hammoe, trainer van zaalvoetbal vereniging Groene Ster Vlissin gen." „Dat is een Zeeuwse ploeg waarin Marokkanen heel succesvol zijn. Zo succesvol, dat jongens van Groene Ster gevraagd worden voor het Nederlands zaalvoetbal elftal. Dat heeft een impact die verder gaat dan de sportieve pres taties. Het feit dat de tribune bij Groene Ster soms vol zit met zo wel Nederlandse als Marokkaanse mensen die samen het team aan moedigen: dat is integratie." Scheiden doet lijden. Maar in Kapelle even niet. Daar wordt al een maand heel fanatiek afVal gescheiden. In totaal 63 huishoudens probe ren 100 dagen lang zo weinig mo gelijk restafval te produceren. En niet zonder succes. De eerste metingen laten een stevige daling van de afvalproduc- tie zien. Het gemiddelde van alle Kapelse huishoudens stond voor de proef op 8,r kilo restafval per week. De deelnemers aan het roo-roo-ioo-project realiseerden in de eerste vier weken van de proef een gemiddelde van slechts 2 kilo per week. En dat terwijl het Kapelse gemiddelde al niet slecht is, want het landelijk ge middelde staat op 9,1 kilo per week. Deze krant volgt gedurende de proef twee Kapelse huishou dens. De familie Landegent, be staande uit vijf personen, en het echtpaar Slabbekoorn. Hoe heb ben zij die eerste maand ervaren en wat zijn hun resultaten? Onlangs schreven de besturen van de vier Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen een brandbrief. Daarin stel den ze dat als het Rijk geen geld geeft voor ver nieuwing van het voort gezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen, dan kan binnen een paar jaar geen goed on derwijs meer gegeven worden. De WD Kamerleden Karin Straus en André Bosman hebben staatsse cretaris Dekker ophelde- Scholen in krimpregio's moeten samenwerken ring gevraagd. Ze bena drukken dat het 'belang rijk is dat in elke regio een dekkend aanbod van schoolsoorten in het middelbaar onder wijs aanwezig is'. Ook vinden ze dat sa menwerking tussen scholen in krimpregio's zo veel mogelijk moet worden bevorderd. Ze vragen Dekker om met de besturen van de Zeeuws-Vlaamse scho len te zoeken naar een gepaste oplossing. KAPELLE. „Het is werkelijk ongelofelijk", spreekt Gijs- bert Landegent zijn ver wondering uit over de eer ste resultaten van het ioo-ioo-ioo-project. Zijn gezin, dat verder bestaat uit echtgenote Mirjam en dochters Bente, Fiene en Silke, heeft de hoeveelheid restafval tot een minimum doen slinken. „Het is bizar. We hebben nu bijna geen rest afval meer." De eerste twee metingen kwa men bij het Kapelse gezin uit op respectievelijk 300 gram en 500 gram restafval. „Mijn vrouw was altijd al actiever met afValscheiden dan ik. Maar nu zijn we allemaal fanatiek. Je vindt het nu bijna erg als je iets in het restafVal gooit." Wat Landegent betreft is de volgende stap om de grijze bak in te zetten als plasticcontainer. „Want plastic heeft het meeste vo lume. We hebben nu een aantal los slingerende tassen met plastic. Verder staan er drie kliko's. Eén voor restafval, één voor gft en één voor papier. Daarnaast hebben we nog een bak voor het blik." Landegent zegt de smaak van het afvalscheiden goed te pakken te hebben. „Om te beginnen is het onze le vensovertuiging om goed voor de aarde te zorgen. Maar daarnaast wordt het nu toch ook wel een spelletje. En de kinderen doen er aan mee. Die vinden het ook prachtig. Ik haal nu zelfs de plas- tic venstertjes uit de enveloppen." Volgens de Kapellenaar heeft de gemeente er goed aan gedaan met dit afValscheidingsproject te star ten. „Ik ben er zeer positief over. Je ziet er vooraf misschien tegenop, maar uiteindelijk kost het erg wei nig energie. En het is goed voor het milieu, voor de portemonnee van de gemeente Kapelle en van jezelf en ook voor het bewust zijn." 5 Op 2 juni stellen mensen 'uit het veld' zich bij de Hogeschool Zee land de vraag: hebben wij het ant woord op radicalisering? door Ondine van der Vleuten Even vooruitlopend op de bij- -®- eenkomst: wat denkt u? Heeft Zeeland het antwoord op radicalise ring? Wat kunnen we anders doen dan reageren op wat er ge beurt? 3 Wie gaat ons vertellen hoe we dat doen? 4 Hoe kun je met kickboxen radi calisering voorkomen? 5 Groene Ster? Is dat niet een Ma rokkaanse zaalvoetbalclub? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Afvalscheiden kan door Willem Adriaansens door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. De VVD in de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs in gesprek gaat met Zeeuws-Vlaamse middel bare scholen. door Willem Adriaansens De familie Landegent produceerde slechts 800 gram restafval in vier we ken. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36