J m Walcheren herdenkt DTVwil inzicht in rechtszaken gemeente Muziek en verhalen naast de traditionele kranslegging MEI PEHF WALCHEREN 7 Vlissingers die willen gedenken, moeten morgen kiezen: verhalen op de Oude Markt of traditie op de begraafplaats. 1 «I Ik wil weten wat de juridische procedures de gemeente Veere gekost hebben' VROUWENPOLDERS!: Braderie Kinderkennis leder avond feest in de tent! ij trekt een ande re groep mensen dan de circa twee honderd bezoe kers van de kranslegging op de Noorderbegraafplaats, denkt Cultuurwerfdirecteur Onno Bak ker. „Vorig jaar zijn we begonnen de herdenking op andere manier vorm te geven met een concert dat om half negen begon. Maar het was om kwart voor acht al hartstikke druk." Vandaar dat in Vlissingen een alternatieve her denking is gegroeid: op de Oude Markt, met muziek van Inter Scal- dis Pipes Drums (19.30 en 20.20 u), beelden over de Slag om de Schelde op grote schermen, een expositie over het Vrije Heden van Rooseveltstudenten in de Soek en een akoestisch concert van The Handsome Poets (21.30 u) tot slot. Voor de mensen die nor maal The Last Post beluisteren op de huiskamerbank, denkt Bakker. Op het grote scherm is de landelij ke herdenking te volgen. Direct daarna vertelt Hans Sakkers over de bevrijding van Walcheren en de inundatie. Bezoekers kunnen om 19.00 uur biljetten halen bij een informatiekraam. Die geven om 20.30 uur toegang tot een ver haal op verschillende plekken in Vlissingen. Er is keuze uit het ver haal van de Joodse familie Hiegen- lich, die Vlissingen op last van de Duitsers moest verlaten om naar de concentratiekampen te reizen; de vertelling over het kind in de oorlog dat de vorig jaar overleden kunstenaar Cees van der Burcht ooit was; de Jeugd theaterschool Zeeland over verdwenen families of de roman over zestien jaar zijn in 1944 van Marlies Allewijn. Als mensen snel zijn, kunnen ze in de tussentijd het verhaal komen be luisteren van verzetsman Jaap Rus, die spreekt op de Noorderbe graafplaats bij de traditionele bij eenkomst (19.45 uur). Rus (92) raakte als hbs-student betrokken bij het verzetswerk op de Bevelan- den en Walcheren. Hij hielp on derduikers en deed spionagewerk, zelfs toen hij dwangarbeid moest verrichten bij Westkapelle. Uitein delijk moest hij zelf onderduiken om arrestatie door de Duitsers te voorkomen. Na de bevrijding werkte Rus voor de Ordedienst en de Binnenlandse Strijdkrachten. Tijdens de wederopbouw was Rus als ingenieur bij Rijkswaterstaat nauw betrokken bij herstel en bouw van waterkeringen, brug gen en verbindingen, zoals de Vla kebrug, Vlaketunnel en Ooster- scheldekering. Arnemuiden. 19.30 uur: verzamelen in 't Stadthuys; 19.45 uur: vertrek naar de Algemene Begraaf plaats aan de Rader- macherstraat (oude begraafplaats); 19.55 uur: koraalmu- ziek; 20.00 uur: twee mi nuten stilte, aanslui tend zingen van het Wilhelmus. Toe spraak door wet houder A. Beek man. Gedicht Dodenherden king door Cerise Elen- baas en Joanne Hirdes. Kranslegging. Défi lé onder begelei ding koraalmuziek MVA. Vertrek stoet naar 't Stadthuys. Domburg. 19.30 uur: Herdenkings dienst in kerkgebouw van de Protestantse Kerkge meenschap Domburg; 20.00 uur: Twee minuten stilte worden gevolgd door het zingen van het Wilhelmus. Gapinge: 19.45 uur: Stille tocht naar begraafplaats, verzamelen bij De Spil. Gevolgd door toespraken, declamatie en spelen Last Post 120.00 uur Twee minuten stilte gevolgd door zingen Wilhelmus en bloemen leggen. Koudekerke 19.00 uur: verzamelen bij de Michaëlskerk aan het Dorpsplein; 19.15 uur: vertrek stille tocht naar het monument bij de begraafplaats. Toe spraken, voordracht ge dicht en muziek; 20.00 uur: twee minuten stilte, aansluitend zingen van het Wilhelmus. Bloemlegging en défilé langs het monument. Oostkapelle Herdenking in en rond om de dorpskerk. 19.00 uur: Inloop en mu ziek door Crescendo 19.43 uur: Voorlezen Me morandum en invulling kinderen van basisschool De Lispeltuut. en muziek. 20.00 uur Twee minuten stilte gevolgd door zingen Wilhelmus en leg gen bloemen. Middelburg. 19.30 uur: verzamelen op het Abdijplein. Koraalmu ziek door Christelijke Brassband Middelburg; 19.40 uur: gedichten door Sandhya Joosse, leerling van Scalda; Karei Leef- tink, stadsdichter van Mid delburg; Ana Pandurevic, leerling van Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Toespraak door burgemeester Ha- rald Bergmann; 20.00 uur: twee minuten stilte, aansluitend zingen van het Wilhelmus; 20.04 uur: kranslegging; 20.15 uur: Lament, ter na gedachtenis aan de do den, gespeeld door een pi- per van Inter Scaldis Pipes and Drums. Défilé. Serooskerke. 19.15 uur: verzamelen bij monument op plein aan de Johanneskerk. Bloe- menceremonie, kransleg ging en stille tocht naar begraafplaats; 19.45 uur: toespraak en le zing. 20.00 uur: twee minuten stilte, zingen van het Wil helmus. Kranslegging bij het monument op de be graafplaats. Veere 19.00 uur: Vesperdienst met in de Kleine Kerk. 19.27 uur: verzamelen bij vredesmonument in de tuin de Grote Kerk. 19.32 uur: vertrek stille tocht naar oorlogsmonu ment op de oude begraaf plaats. Daar zijn toespra ken, er is muziek van Veere's Genoegen. 20.00 uur: Twee minuten stilte besloten met het zin gen van het Wilhelmus Aansluitend toespraken en lezen gedicht kinderen basisschool Magdalon en kranslegging. Vlissingen. 19.00 uur: Raad van Ker ken houdt herdenkings dienst in Uitvaartcen trum Overtoom Groen aan de Van Dishoeck- straat 620. Aansluitend de twee minuten stilte om 20.00 uur, en de kransleg ging bij het monument op de begraafplaats. Burge meester Van den Tillaar en verzetsman Jaap Rus spreken. 12.00 uur Damen-Schelde Naval Shipbuilding houdt een korte herdenking bij het monument aan De Willem Ruysstraat met kranslegging en twee mi nuten stilte. 19.00 uur Oude Markt, In ter Scaldis Pipes Drums en de herdenking live op groot scherm, verhalen, le zing en Handsome Poets. Vrouwenpolder. 18.50 uur: muziek in de Gereformeerde Kerk aan de Schoolstraat. Samen zang en stille tocht naar de begraafplaats; 20.00 uur: twee minuten stilte, aansluitend zingen van het Wilhelmus. Toe spraak vertegenwoordiger gemeente. Tot 21.30 uur napraten in De Rank. „Ik maak me al langer zorgen over het verloop van juridische proce dures. Wij horen er als raad niet veel over, maar wat ik opvang klinkt niet goed", aldus de fractie voorzitter Roelse trok aan de bel naar aan leiding van de laatste zaak rond de tipi's op minicamping de Bokkesp- rong in Vrouwenpolder. De Mid delburgse rechtbank veegde de be perkingen van tafel die de gemeen te aan de tipi's oplegde. De rech ter oordeelde ook dat Veere onte recht bezwaren van de campingei genaresse ongegrond had ver klaard. „Ik moest uit de krant verne men dat Veere die zaak had verlo ren. Dat vind ik niet goed. De raad zou een paar keer per jaar geïnfor meerd moeten worden over de stand van zaken rond lopende en afgeronde juridische procedures." „Ik heb het idee dat de gemeen te wel heel vaak verliest. Met na me zaken die in het buitengebied spelen, rondom minicampings. Ik heb er inmiddels een hard hoofd in dat dat goed komt. Is het beleid wel goed vraag ik me af. Als blijkt dat er zoveel procedures verloren worden, moet daar toch iets mee gedaan worden." Roelse wil een overzicht van de lopende zaken bij zowel de recht bank in Middelburg als de Raad van State. Hij verlangt ook de uit spraken over de afgelopen twaalf maanden. „Ik wil nu ook weten wat dat de gemeente allemaal heeft gekost. Dat kan ik niet aflei den uit de begroting of de voor jaarsnota. „Als ik antwoord heb, kijk ik wat ik verder doe. Maar dit voelt gewoon niet goed aan." Fiets trial stunt shows Skateshows Muziek Helicopter rondvlucht Kijü voor het volledige programma op onze tveijsite www.vrouKenpoltjcr.iiu DINSDAG 3 MEI 2016 Op zoek naar nieuwe vorm van gedenken door Claudia Sondervan H De gedenktekens bij Damen-Schelde, vroeger weggestopt in het Spieghelkwartier, nu aan de weg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. „Ik wil nu wel eens we ten hoeveel beroepszaken er nog lopen tegen de gemeente Veere en waar die over gaan", zegt DTV-frac- tievoorzitter Adri Roelse. Hij stelt hierover schriftelijke vragen aan het dagelijks bestuur van de ge meente Veere. Adri Roelse fractievoorzitter DTV DAGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35