Gezocht: bed, bad, brood en een luisterend oor S( Rekenkamer corrigeert B en W Middelburg Rekenkamer verlangt 'te allen tijde beschikking te krijgen over ongecensureerde documenten'. 6 WALCHEREN NuffSaid verbreekt radiostilte met optreden in Brogum 'Wij hebben een eed of gelofte afgelegd en vertrouwelijkheid afgesproken' 'Deze jongeren hebben een time-out nodig' 'Op Walcheren zoeken we vijf gastgezinnen' In de regio Mijn dorp, mijn stad 'Censuur mag niet van de wet' door Maurits Sep MIDDELBURG. De Rekenkamer Mid delburg eist het recht op alle docu menten van de gemeente volledig in te zien, dus zonder dat informa tie is weggestreept. Censuur is vol gens de Gemeentewet niet toege staan, benadrukt de Rekenkamer in een brief aan het college van B en W. Het college lakte in een docu ment over het recreatieproject Wa terpark Veerse Meer bij Arnemui- den informatie weg voordat dat stuk naar de gemeenteraad ging. D66 beklaagde zich over deze cen suur. B en W lieten weten dat het onleesbaar maken van bijvoor beeld bedrijfsnamen nodig was om belangen te beschermen. De Rekenkamer kreeg dat docu ment wel ongecensureerd te zien. Daarmee lijkt er niks aan de hand, maar het college liet achteraf ook weten dat dat niet zo had mogen gaan. Ofwel: ook voor de Rekenka mer had informatie weggelakt moeten worden. Vandaar de brief aan B en W. 'Wij zijn van mening dat u zich vergist', schrijft voorzitter Walter van Wijngaarden namens de Re kenkamer. Volgens hem geeft de Gemeentewet de Rekenkamer de bevoegdheid 'alle documenten die berusten bij de gemeente te onder- Walter van Wijngaarden Rekenkamer zoeken voor zover zij dat nodig acht'. In de wet is geen sprake van het 'censureren van informatie'. „Wij zijn bij wet ingesteld en heb ben een geheimhoudingsplicht", merkt hij desgevraagd op. De Rekenkamer heeft de volle dige tekst van het document kun nen lezen en kan dus beoordelen of de gecensureerde versie haar werk moeilijker of onmogelijk had gemaakt. Van Wijngaarden: „Ik denk dat het in dit geval niet zo heel veel had uitgemaakt." Maar daar gaat het uiteindelijk niet om, zegt hij. „Het gaat om het principe: wij hebben een onafhan kelijke positie, een eed of gelofte afgelegd en vertrouwelijkheid afge sproken. De wet geeft ons het recht op die informatie. Dus had den we de afgelakte versie gekre gen, dan hadden we dat merk waardig gevonden, en de volledi ge tekst opgevraagd." Van Wijngaarden besluit de brief met een waarschuwing: 'Wij gaan er dan ook van uit dat we in de toekomst te allen tijde de be schikking krijgen over ongecensu reerde documenten die berusten bij het gemeentebestuur.' 6 vragen aan Ineke van Rijswijk en Myrthe Jan sen over het nieuwe op- vangproject Tussenstop. Tussenstop wil voorkomen dat jongeren op straat gaan zwerven. Daarom worden gastgezinnen ge zocht die bed, bad en brood bie den voor maximaal drie weken.. door Maurits Sep Wat is Tussenstop? ■*- Myrthe Jansen, Humanitas: „We willen jongeren helpen die net in de knel zitten. Ze kunnen even niet thuis wonen, maar er is ook nog geen andere opvangplek Ineke van Rijswijk Stichting Droom en de professionele hulpverlening is nog niet begonnen. Zij hebben dus een 'Tussenstop' nodig." Wat voor jongeren zijn het? Ineke van Rijswijk, Stichting Droom: „Ze kunnen allerlei achter gronden hebben. Het zijn géén zwerfjongeren, maar ze zijn wel weggelopen van huis of zitten in een slechte situatie thuis. Mis schien omdat ouders in scheiding liggen. Of omdat ze afstand willen nemen van hun geloof. Van alles. Ze gebruiken geen drugs en heb ben geen zware psychische proble men, maar hebben wel hulp no dig. Kortom: ze hebben een time out nodig. Om de band met hun ouders te herstellen of om profes sionele hulp te krijgen." 3 Is er nu geen opvang voor hen? Van Rijswijk: „Nee. Wij rich ten ons op jongeren van 16 tot 23 jaar. Tot 18 jaar kun je bij jeugd zorg terecht, daarboven niet. Als ze dakloos zijn, kunnen ze naar het Witte Huis. Dat zou een ver keerde plek zijn. Ze moeten juist geen zwerfjongere worden. Voor de veiligheid van gastgezinnen, screenen we de jongeren goed." 4 Om hoeveel jongeren gaat het? Jansen: „Op Walcheren willen we dit jaar vijf jongeren plaatsen. In heel Zeeland willen we in dit proefproject in twee jaar vijftien tot twintig jongeren helpen. Hoe meer gezinnen zich aanmelden, hoe groter de keuze is om een goe de plek te vinden." Myrthe Jansen Humanitas 5 Wat doet een gastgezin? Van Rijswijk: „Dat biedt bed, bad, brood en een luisterend oor. Als gastouder doe je zelf verder niks met de problemen van de jon gere, daar zorgt een extern begelei der voor. Die gaat op zoek naar een vaste plek en de juiste hulp." Jansen: „Humanitas zorgt voor een training van enkele dagdelen voor de gastgezinnen." Hoe meldt een gastgezin zich aan voor Tussenstop? Jansen: „Op dinsdag 10 mei om 19.00 uur is een informatiebijeen komst van de betrokken organisa ties Humanitas, Droom, Juvent en Porthos, bij Stichting Droom, aan de Bloemenlaan 49 in Vlissingen." VLISSINGEN Cursus Windows 10 In samenwerking met Seniorweb wordt in de Biblio theek Vlissingen van daag een gratis cur sus 'Overstappen naar Windows 10' ge geven. De cursus duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Er is plek voor maxi maal 10 personen. Deelname is gratis, maar aanmelden is verplicht bij de Digi desk in de Biblio theek of via www.bibliotheekvlis- singen.nl/ cursuswin- dows MIDDELBURG Debat over TTIP in Zeeuwse bieb In 2016 slaan ZB| Planbureau en Biblio theek van Zeeland, Europe Direct en El liott, de studentenso ciëteit van University College Roosevelt, de handen ineen om een serie lezingen op te zetten met een uit gebreid scala aan the ma's, onder de naam 'Elliot Speaks'. Van daag om 19.30 uur wordt het Vrijhandels verdrag TTIP bespro ken in het Leescafé van ZB. MIDDELBURG Capinge stelt zich voor op 800e verjaardag Verschillende inwo ners van Gapinge hebben het initiatief genomen om hun dorp zaterdag open te stellen voor bezoe kers onder de noe mer 'Ontmoet Gapin ge'- Gapinge bestaat dit jaar 800 jaar en viert haar jubileum door op 7 mei van 11.00 tot 17.00 uur van al les te organiseren voor bezoekers. De oude kerk opent haar deuren, evenals korenmolen De Graanhalm, waar de molenaar een rondlei ding verzorgt. Er wor den op verschillende plaatsen tuinen open gesteld, er zijn oldti mers te bezichtigen, er worden spullen verkocht vanuit gara ges en er worden massages aangebo den. ZIERIKZEE. Poprockband NuffSaid, een Amsterdamse rockband van Middelburgse origine, treedt op zaterdag 7 mei op in Brogum Zierik- zee. De roots van de Amsterdamse band liggen in het Zeeuwse. Ze zijn bekend van hun punky Zeeuws volkslied 'Lekker Dieng' en de film 'Wilde Mossels'. Kaarten aan de deur kosten 10 euro. In de voorver koop kosten deze 2,50 euro minder. Het concert begint om 21.30 uur. De zaal is vanaf 21.00 uur geopend. DOMBURG Gemeentehuis, 09.00-17.00 uur- Tentoonstelling sie raden en objecten van Ineke Otte; Bad paviljoen Domburg, 20.00 uur - Lezing Nico Out over 'de kunst van het kij ken' GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 13.30-17.00 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en sjoelen KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur - Middag voor sociaal contact, waar ge handwerkt wordt MIDDELBURG 't Gasthuis, Noord- poortplein 2, 14.00-15.00 uur - Knutselen voor jon geren vanaf 7 jaar sa men met ouderen van 't Gasthuis; Kin derboerderij De Klepperhoeve, Mei veldpad 55, 14.00-15.30 uur - Speurtocht 'Levend ganzenbord' en di verse knutselactivi- teiten; Zeeuwse Bi bliotheek, 19.30 uur - Debat over vrij handelsverdrag TTIP; Schouwburg Middelburg, Molen water 99, 20.00 uur - Muziektheater show Bram van der Vlugt Co 'De drie- vingerige luiaard' OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.30-16.00 uur - Middeleeuwse Mu ziek Middag bij Ter ra Maris; De Halve Maan,14.00-16.30 uur - Koersbal SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30-22.00 uur - Se niorenvolleybal voor mannen VEERE Natuurcamping Het Veersche Gat, Land- schuurweg, 19.00 uur - Wandeling in het Veersebos o.l.v. een gids van Staats bosbeheer VLISSINGEN Stadhuis, Paul Kru- gerstraat 1, 08.30-17.00 uur - Fo to-expositie Karin den Boer 'Door weer en wind'; Bi bliotheek, 14.00-16.00 uur - Gratis cursus 'Over stappen naar Win dows 10'; Gymzaal Theo Thijssen, Troelstraweg 473, 16.00 uur - Kleuter- gym VROUWENPOLDER Koningin Emma- weg 22,10.00-11.30 uur - Kinderexcur sie door natuurge bied Oranjezon WESTKAPELLE Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00-16.30 uur - Soos voor se nioren met o.a. koersbal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34