Kan bruinvis tegen herrie bij aanleg stroomkabel door Westerschelde? Tentoonstelling Heel Nederland de Lucht In is één grote ode aan de dieren ZEELAND 5 Organisator Han van Hagen vertelt hoe een gedicht en vier etsen leiden tot een landelijke vogeltentoonstelling met 1200 werken. ARCHEON Dat vogels in trek zijn bewijst de aandacht in de kunstwereld voor de dieren. Het vo- gelportrettenboek Ornithology, dat deze maand ver scheen, is een van de staaltjes waarin onze gevederde vrienden centraal staan. Maar ook de ten toonstelling 'Heel Nederland de Lucht in', die tot 28 mei te zien is in de Middelburgse GALERIE T, toont de artistieke fascinatie voor vogels. De expositie in Middel burg is een van de zes door Neder land verspreidde tentoonstellin gen. Ruim 110 kunstenaars heb ben hun werken aangeboden. „Al moet ik eerlijk zeggen dat ik de tel kwijt ben," vertelt Han van Hagen (bijna 72), organisator van Heel Nederland de Lucht in. „We wer den overspoeld met aanmeldin gen en hebben in totaal 1200 wer ken. We hadden ook nooit kun nen indenken dat een tentoonstel ling over vogels zo groot zou wor den." Het idee voor de tentoonstel ling schoot Van Hagen, een be kend etser, te binnen na het ma ken van vier etsen van raven. „Die tekeningen heb ik gebaseerd op 'Vogels stellen voor mij de ultieme vrijheid voor. Zij hebben de mogelijkheid om weg te vliegen' het gedicht 'Die Raben' van Georg Trakl. Maar naderhand vond ik het zonde dat die tekeningen in een doos zouden verdwijnen en ben ik gaan nadenken over hoe ik ze kon tentoonstellen." Daar kwam met hulp van museumdi recteur Rob Mohlmann deze ten toonstelling uit die vogelaars en kunstliefhebbers verenigt. De liefde en vrienden brachten de nu in Zuidwolde wonende Van Hagen in het verleden veel naar Zeeland. Hij trouwt met een Die vraag is nog onvoldoende be antwoord, volgens de commissie die de milieueffecten van het pro ject moet beoordelen. Dat schrijft deze MER-commissie in haar voorlopig oordeel over de nieuwe elektriciteitsverbinding die Ten- neT wil aanleggen. De bij het pro ject betrokken ministers nemen, volgens de MER-commissie, het advies om aanvullende informa tie over. Bruinvissen kunnen last heb ben van onderwatergeluid afkom stig van heiwerkzaamheden. Bij jeugdliefde in Souburg en heeft anno 2016 veel herinneringen aan het strand als vrijplaats met vo gels. „Mijn hart begint altijd snel ler te kloppen als ik in Walcheren ben," vertelt hij. „Als ik ooit nog zou verhuizen, zou ik daar naar toe gaan. Daarnaast is het een vo geleiland. Het stikt er van en daar om kon het niet ontbreken in de ze serie." Van Hagen is zelf ook een fer vent vogelliefhebber. „Vogels stel len voor mij de ultieme vrijheid voor," stelt hij. „Zij hebben de mo gelijkheid op te stijgen en weg te vliegen. Dat is zoiets onvoorstel baars." Dat zijn inspiratie voor de expositie uit een ets van een raaf komt, is volgens de kunstenaar gebaseerd op zijn fascinatie voor het beestje. „Het is op dit mo ment echt mijn favoriete vogel. Mensen vinden hem misschien niet mooi, maar ik houd heel erg van het myste rieuze aura dat om al le kraaiachti- gen hangt. Als ik een raaf hoor krassen, denk ik: Daar is mijn vriend weer." Naast de tentoonstel ling wordt ook het boek Hoogvlie gers van het Laagland uitge ven. In de vorm van een vogel boek komen al le vogels die te zien zijn in de exposities ge rangschikt per soort voorbij en vertellen bekende vogelfans als Mi- das Dekkers en Hans Dorrestijn over hun passie voor de die ren. Van Hagen: „Alles bij elkaar is het één grote ode aan de vogel." Voor zowel de vogelaar als de kunst liefhebber, vindt Van Ha gen. „Vogelaars rennen, wanneer ze horen over een nieuwe exotische vo gel, allemaal naar die plek. Kunstliefhebbers hebben dat minder, het gaat ze alle maal om één ding: de vogel en hun fascinatie daarvoor." Op 1 mei om 14.00 uur opent Han van Hagen de ex positie in GALERIE T in Mid delburg tijdens de Kunst- en Cultuurroute Middelburg. het hoogspanningsstation bevin den zich foerageerplaatsen van de vogels. De werkzaamheden bij het station bij Borssele kunnen de vogels wegjagen, met name steltlopers die op de vluchtplaat- sen naar voedsel zoeken. Hoewel aanvullende maatregelen worden genomen om de overlast voor de dieren te beperken, mist de MER-commis sie de onderbouwing dat de werk zaamheden niet leiden tot 'onaan- baardbare effecten' op de bruin vissen en de vogels. Dat betekent dat extra onder zoek nodig is voordat de MER-commissie een definitief oordeel over de aanleg van de stroomverbinding tussen het windpark en het hoogspan ningsstation kan vel len. Van WfQ voor 11,90 ^JUL^ r)ficheoi\ DINSDAG 3 MEI 2016 Vogel als bron van inspiratie door Jessy de Cooker door Theo Ciele VLISSINGEN. Hebben de vogels op de hoogwatervluchtplaatsen in de Westerschelde en de bruinvissen last van de aanleg van de verbin ding tussen het nieuwe windpark op de Noordzee en het hoogspan ningsstation in Borssele? Han van Hagen Een bruinvis Beleef de geschiedenis in Archeon en zwerf door de prehistorie, kom héél dichtbij de Romeinen en duik diep door de middeleeuwen. Doe mee aan de vele activiteiten en geniet tot besluit van de spectaculaire Gladiatoren in de Arena van Archeon! Dagelijks is er een spectaculair afsluitend gladiatorengevecht in de Arena. Beleef deze familiedag terug in de tijd! GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33