JefFLynne's ELO maakt nog steeds muziek van wereldklasse 'de ultieme Slow Down' zien FZC CULTUUR SHOW 25 Douwe Bob repeteert in Stockholm voor het Eurovisie Songfestival. Gestoken in een smaakvol paars kostuum tart hij de hysterie en de overdaad. Radiohead verdwijnt van sociale media Date met De Mol verkocht 'Bolero' vrij van rechten SPIDO De geheime Eurovisie-wa pens van Douwe Bob zijn bekend. Hij wil op het songfestivalpodium in Stockholm scoren met een noviteit: 10 seconden volledige stilte middenin de song. Andere wapens in de strijd: een stemmig donker paars kostuum en een reusachtige, tikken de klok als vloerprojectie. 'De ultieme Slow Down', heet het in het strijdplan van de Nederlandse equipe in Stockholm. Die heeft voor het optre den van Douwe Bob iets nieuws in ge dachten: de muziek wordt direct na de gi taarsolo van Jan Peter Hoekstra volledig stilgelegd. En dat is, zo benadrukte de Oranje-afvaardiging gisteren, in de song festivalgeschiedenis nooit eerder gebeurd. Het moet een statement zijn, die rust van bijna 10 seconden. „Totale stilte in een orkaan van hysterie en over daad", zo karakteriseerde Mat- thijs van Duijvenbode, pianist in de band van Douwe Bob, de keuze en meteen ook de theatra le koers van de concurrentie in de eerste halve finale van het 6iste Eurovisie Songfestival. Douwe Bob (23) legde het na afloop zelf zo uit: „Het wordt een moment om samen te ko men. Ik verwacht niet dat mensen zullen meezingen. Het mag wel natuurlijk. Maar het publiek mag ook juichen of juist stil zijn. Het gaat er om dat we het begrip Slow Down heel letterlijk uitbeelden." De eerste podiumrepetitie in de Glo- ben Arena in Stockholm verliep gisteren zoals gehoopt. In een halfuurtje speelde Douwe Bob twee keer zijn Slow Down. Zo waren ook de andere wapens in de strijd om de gunst van de kijker te zien. Allereerst de kleding. Schokte Trijntje Oosterhuis vorig jaar de natie op de eer ste songfestivaldag met haar 'scheurjurk', Douwe Bob houdt het veilig én smaakvol met een driedelig donkerpaars kostuum. En die keuze is definitief, benadrukte Douwe Bob, om verwachtingen van een openbare doorpassessie a la Trijntje vorig jaar meteen de kop in te drukken. De Vlaamse filmer Hans Pannecoucke tekent net als in Kopenhagen (Common De muziek wordt direct na de gitaarsolo van Jan Peter Hoekstra volledig stilgelegd. Het moet een statement zijn Linnets) en Wenen (Oosterhuis) voor de podiumregie. Die bevat net als tijdens het zwart-witsprookje van Ilse en Waylon een openings shot vanuit de hoogte. Zagen de kij kers toen een voorbijschietende weg, dit keer is op de vloer een gro te klok te zien. Douwe Bob begint zijn optreden knus op het piano bankje van Van Duijvenbode. Op verschillende songfestival- blogs kreeg de eerste repetitie van Nederland gematigd positieve re censies. Vooral de soberheid van de enscenering en de sterke zang van Douwe Bob werden geprezen. Toch kregen de beelden van de oefenses sie niet de handen op elkaar in het perscentrum, dat tijdens de eerste repetitiedagen traditioneel vrijwel volledig wordt bevolkt door fan- journalisten. De stilte was echter een flinke stap vooruit, vergeleken bij de schaterlach die Trijntje en haar valleidiepe decolleté twaalf maanden geleden oogstten. Zo bleef groot rumoer rondom de Nederlandse inzending uit. Pret tig voor de rust in de voorbereiding uiteraard, maar slecht nieuws was een volgens insiders overdonderen de repetitie van Armenië dat direct na Douwe Bob het podium op moet. Dat land steeg na afloop flink bij de bookmakers, waar Douwe Bob zijn 14c plek vasthield. Het zijn de eerste bespiegelin gen in een circus dat pas over een paar dagen in volle hevigheid los barst. Zo opent Douwe Bob op za terdagavond zijn eigen bar in Stock holm. Gisteren nodigde hij vrijwel iedere andere deelnemer via Twit ter uit voor een biertje. Wie zich ook aan de bar zal mel den is Ellen, Douwe Bobs moeder. Zij twijfelde over een trip naar Stockholm, maar reisde gisteren toch per auto af naar Zweden. Vrij wel zeker is ook de komst van The Common Linnets (uiteraard zon der Waylon) naar het café. Ze zul len er een gastoptreden geven. Vrijdag verschijnt Douwe Bob opnieuw op het podium in Stock holm voor een repetitie. Zonder enige uitleg is de Brit se rockband Radiohead ge stopt met Twitter en Face- book. De accounts zijn geheel wit gemaakt en alle oude be richten zijn verwijderd. Daar naast is de website van de band gisteren offline gehaald. Muziekblad Billboard denkt dat het verdwijnen van Radio head van de sociale media te maken heeft met het nieuwe album van de band. Dat wordt het eerste Radioheadal- bum in vijf jaar. Ook gaat de band uitgebreid op tour. De zwembaddate met Johnny de Mol, die veilingsite Vakan- tieVeilingen aanbood, is voor 1.016 euro verkocht. Een Rot terdammer heeft de 'date' ge kocht om zijn 9-jarige zoon tje met het Downsyndroom te verrassen. Volgens de site brachten vooral veel vrouwen een bod uit. De opbrengst gaat volledig naar een goed doel dat zich inzet voor kinde ren met het syndroom van Down. De Mol presenteerde onder meer het tv-program- ma SynDROOM. Het auteursrecht dat de Boléro van Maurice Ravel (1875-1937) beschermt, is na 78 jaar en 120 dagen officieel verstreken. Het stuk, een van de meest ge speelde klassieke werken aller tijden, is nu zonder betaling door iedereen te gebruiken. Ravel zelf was niet te spreken over zijn compositie: 'Het is het meest schaamteloze ge drocht dat ooit tot de geschie denis van de muziek is door gedrongen', zei hij in 1932. Een energieke publieks- menner is ELO's Jeff Lyn- ne (68) nooit geweest. Ook na een afwezigheid van ruim dertig jaar in ons land was de frontman zondagavond in de Amsterdamse Ziggo Dome zijn eigen mummelende zelf. Hij sprak weinig met het publiek en posteerde zich nogal statisch ach ter zijn microfoonstandaard. Het grote talent van Lynne ligt al bijna vijf decennia op een an der vlak. Vrijwel niemand anders is in staat een lading complexe ideeën te vervatten in een pak kende popsong van hooguit vier minuten. Die eigenschap kreeg in de commerciële hoogtijdagen van de groep van 1974 tot 1980 weinig critici warm. In de rauwe era van de punk maakten Lyn- ne's glossy popminiatuurtjes hem in de rockmuziek een outsi der met een reputatie van het ni veau James Last. Maar de tijden veranderen. Inmiddels is Mr. Blue Sky een regelrechte Top 2000- klassieker en werden andere ELO-hits gesampled door moder ne grootheden als Daft Punk en Snoop Dogg. ELO is ondertussen een bela den merknaam. Door een dis puut met drummer en mede-ei genaar Bev Bevan gaat de groep thans als Jeff Lynne's ELO door het leven. Een adequate titel om dat Lynne naast toetsenist Ri chard Tandy het enige originele lid uit de hitbezetting is. En het moet gezegd: een door keelklachten geplaagde Lynne hield de muzikale erfenis van ELO op een knappe manier le vend. Hij maakte er in Ziggo Do- me visueel een rockshow anno nu van. Met een hippe lichtshow en talloze, op de ruimtevaart geïnspireerde projecties was het concert een lust voor het oog. Muzikaal ademde ELO's terug keer de kwaliteit van echte am bachtslieden. Vakkundig in el kaar gestoken door Lynne en fout loos uitgevoerd door een warm bloedige band en een driekoppig strijkersensemble. Dat laatste on dersteunde Lynne bij een fraaie symfonische uitvoering van Li- vin' Thing. Klassieker Evil Woman klonk ook een toontje lager ge zongen heerlijk zwierig. En na tuurlijk was Mr. Blue Sky een af sluiter van wereldklasse. DINSDAG 3 MEI 2016 door Stefan Raatgever Douwe Bob op weg naar het podium in Stockholm voor zijn eerste repetitie. Donderdag 10 mei staat hij in de eerste halve finale (vanaf 21.00 uur te zien op NP01). foto Eurovision.tv INTERNET COED DOEL KLASSIEK RECENSIE JEFF LYNNE'S ELO door Stefan Raatgever Concert Jeff Lynne's ELO. Gehoord: 1/5, Ziggo Dome, Amsterdam. GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES Kom naar Rotterdam en bezoek de reuzen van het water. Middenin het drukke verkeer van zee- en binnenvaartschepen beleeft u een bijzondere vaartocht door de grootste havens van Europa. U ziet de in drukwekkende skyline met imposante gebouwen aan u voorbijglijden, gevolgd door een uniek uitzicht op werven, dokken en de hyper moderne overslag van duizenden containers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25