Brabantse Laura zet in op country Klassieker van Thé Lau in een nieuw jasje Zanger laat op songfestivalpodium in Stockholm 24 CULTUUR SHOW Laura van den Elzen is in de Duitse versie van Idols, Deutschland sucht den Su perstar DSDSdoorge drongen tot de finale en kan naast een platencontract een half mil joen euro winnen. Amber (15) twijfelt een beetje of dat gaat luk ken. „Qua zang en uitstraling moet ze het kunnen, maar de con currentie is heel groot." Trots is ze toch wel. Ook al wint Laura niet, als Nederlandse de tweede of der de plaats in deze grootste talenten show van Europa behalen is al een grote prestatie. De 18-jarige Laura is net aan een studie begonnen (Fontys Aca demy for Creative Industries in Tilburg), maar treedt al jaren in haar vrije tijd op. Ze zingt voorna melijk countrymuziek; op haar 12de kwam ze erachter dat dat meer haar stijl is. Toen werd ze tweede in de imitatiewedstrijd My Name Is. Ze mag dan in de finale van DSDS zitten en 40.000 kandida ten achter zich hebben gelaten, volgens haar vader Pedro heeft ze nog altijd niet op volle sterkte ge streden. Country is haar sterke kant. Vorig jaar is Laura zelfs uitge roepen tot Nederlands meest veel belovende countrytalent. Haar sterkste wapen, country dus, kan ze in Duitsland nog niet optimaal inzetten. Veel te kiezen hadden de DSDS-kandidaten tot nu toe niet. Tijdens de voorron den op Jamaica kregen ze een dag van tevoren te horen welk lied ze moesten zingen. In die periode heeft Laura ook nog een longontsteking opgelo pen, waardoor ze één keer zelfs verstek moest laten gaan. „Ik mocht van de jury toch door, om dat ik het eerder zo goed had ge daan", zei ze daarover. Een week geleden moest de Ge- mertse zelfs voor het eerst in het Duits zingen. Eén van de juryle den zei er niets van verstaan te hebben, een andere vond dat Niederlandischse accent juist wel schattig. Het publiek maalde er niet om; dat stemde haar massaal opnieuw een ronde verder. De producent van DSDS lijkt voor Laura te gaan. Ze was al we ken uitgebreid te zien in het recla mefilmpje voorafgaand aan de eer ste uitzending. Ook werd ze in de voorfilm van afgelopen zaterdag een heel stuk aardiger afgeschil derd dan haar concurrente Anita. Ook belangrijk: haar foto is op de website van DSDS twee keer zo groot als die van medefinalisten Thomas en Prince. Het is maandagochtend, kort na elf uur. Glenn de Randamie, alias Ty phoon, staat in een kerk te zingen. Rood, zwart, wit geel, jong, oud, man of vrouw. Het zijn bekende woorden uit het door Thé Lau geschreven Iedereen Is Van De Wereld. Typhoon zingt voor de achtste keer zijn regel in en barst in lachen uit. „Ik kan het niet als Thé! Maar ik maak er wel wat van." Hij is niet de enige. Het lijkt wel een oneindige auditie in de Bethlehemkerk in Amsterdam, te genwoordig een opnamestudio. Artiesten als Typhoon, Iris Kroes, Angela Groothuizen, Lange Frans en Claudia de Breij wisselen el kaar om het half uur af om, voor het goede doel, een deel van het 26 jaar oude lied in te zingen. Het eindresultaat is vanaf eind mei te downloaden bij iTunes. Wie het nummer koopt, steunt de nood hulp van stichting Vluchteling aan de 60 miljoen vluchtelingen die wereldwijd op de vlucht zijn voor oorlog en geweld. „Een mooi doel", vindt De Breij, die de strofe 'Dit is voor de genen die je overal herkent' voor haar rekening neemt. „En een per fect nummer. Want 'Iedereen is van de wereld en de wereld is van iedereen...' daar valt door nie mand iets tegenin te brengen." Marijke Lau, de weduwe van de vorig jaar overleden frontman van The Scene, kijkt en luistert mee, net als zoon Max (28), die Typ hoon tijdens zijn bijdrage met een camera filmt. „Super, man", com plimenteert Lau junior de Zwolse hiphopper wanneer hij na een half uur tevreden is over zijn bij drage. „Voor dit doel wilde ik graag meedoen", zegt hij even la ter in het kleine keukentje waar de artiesten worden opgevangen. „Met Ali B. heb ik al eens een ei gen versie van dit nummer ge maakt." Daar is Lange Frans het mee eens: „Als er een Nederlandse hall of fame van rockmuziek was, dan stond dit nummer erin." De rap per voegt voor de gelegenheid zelf een stuk tekst toe, tussen twee coupletten in. Ook hij moet in het galmende kerkje meerdere keren zijn fragment rappen. Thé Lau, de geestelijk vader van het nummer, zou zeker heb ben ingestemd met deze nieuwe versie voor het goede doel. „Voor zijn eigen uitvaart had hij al ge vraagd of de bezoekers in plaats van bloemen geld wilden doneren aan stichting Vluchteling", zegt Marijke Lau. Laura van den Elzen: op weg naar succes in Duitsland. foto RTL door Mieke Bon Normaal staat Amber samen met haar zus Laura op het podium, als danseres. Maar in huize Van den El zen in Cemert is nu even helemaal niets normaal. Finale DSDS, 7 mei, RTL Duitsland, 20.15 uur. door Alexander van Eenennaam ledereen Is Van De Wereld krijgt een nieuw leven. Het iconische num mer van Thé Lau is ingezongen door veertien artiesten, onder wie Paul de Munnik, Lange Frans, Clau dia de Breij en Typhoon. Douwe Bob komt met iets nieuws: stilte Claudia de Breij gisteren tijdens de opnames van de nieuwe versie van ledereen Is Van De Wereld, foto Maarten Brante

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24