Britse documentairemaker belicht Scientology-kerk 23 Realityserie 'Utopia' blijft in de lucht Roberts verdient goed aan bijrol Louis Theroux maakt indrukwekken de films over intrigerende zaken. „Ik ga confrontaties liever uit de weg." Media Entertainment SBS 6 is niet van plan te stoppen met het realityprogramma Utopia. Dat zegt een woordvoerder van die omroep in een reac tie op geruchten. Hij ontkent dat de om roep niet tevreden is over de kijkcijfers. Uto pia is sinds 31 december 2013 te zien. Julia Roberts (48) heeft 3 miljoen dollar (2,6 miljoen euro) verdiend met een bijrol in de film Mother's Day. Ze hoefde slechts vier dagen op de set van de romantische ko medie te verschijnen. Transgenderkinderen, pornosterren, geestes zieken. De onkreukba re Britse documentai remaker Louis Theroux tackelde praktisch elk denkbaar onder werp. Donderdag verschijnt My Scientology Movie, over de omstre den Amerikaanse sekte, in de bio scoop. Of Louis Theroux vanwege zijn Scientology-avontuur nog steeds door boze kerkgangers wordt ach tervolgd. De befaamde Britse jour nalist kijkt bij wijze van grap even over zijn schouder naar achteren. „Ach, niet op dagelijkse basis hoor", klinkt het antwoord nuch ter. Typisch Louis Theroux, de wat slungelig ogende grote vriendelij ke reus van de BBC. Onkreukbaar en altijd beleefd. Zowel grote ster ren en ufo-jagers als neonazi's en godsdienstwaanzinnigen heten hem welkom, want waarom zou je zo'n lieve, onschuldige man niet binnenlaten? De Scientology-kerk echter wei gerde Theroux de toegang. „Als je alle antwoorden op alle grote vra gen over het universum al hebt, waarom zou je nog een journalist binnenlaten die alles weer ter dis cussie stelt", reageert hij. „Maar ik ben altijd gefascineerd geweest door Scientology, überhaupt in ex treme uitingen van religie. Het gaat namelijk over mensen die misschien wereldvreemd overko men, maar die dit doen om heel herkenbare, menselijke redenen." Boegbeelden In My Scientology Movie spreekt Theroux vooral met mensen die de sektarische beweging met boeg beelden als Tom Cruise, de rug toekeerden. Een van hen is Marty Rathbun. Soms lijkt er bijna spra ke van een vriendschap tussen de twee, maar op andere momenten lijkt Rathbun de documentairefil mer wel te kunnen wurgen. Die intieme banden die tijdens het filmen soms ontstaan, leidde een paar jaar terug bij Theroux nog voor een bescheiden crisis. „Ik had er geen plezier meer in. De druk om hoge kijkcijfers te sco- 'Mijn prioriteit als journalist is om mooie televisie te maken, niet om een vredesverdrag af te dwingen' ren stond mijn werk steeds meer in de weg en ik vroeg me af hoe echt de relatie tussen mij en geïn terviewden was. Had ik ze mis bruikt misschien? Ik besloot daar om sommigen weer op te zoeken. „En wat bleek: op een enkele uitzondering na keken ze allemaal terug op een fijne ervaring", ver volgt Theroux. „Het gaf me de toe stemming om door te gaan. Ik was ook blij dat ik van de BBC pro gramma's voortaan meer op mijn eigen manier mocht maken. Dus geen interviews met bekende ster ren meer bijvoorbeeld." Vaderschap Dat zijn documentaires tegen woordig wat serieuzer zijn van toon, wijt hij aan het vaderschap. Theroux heeft kinderen van 10, 8 en 1,5 jaar oud. „Het hoeft niet alle maal meer grappig te zijn. Dat was vroeger bijna een must. Maar er sluipt altijd humor in. Voor een programma over kinderen en me dicijnen trof ik een gezin waarin zelfs de hond pillen slikte tegen depressiviteit. Triest, maar eigen lijk ook heel grappig toch?" De vraag wat hem toch altijd weer motiveert, vindt de praatgra ge Theroux een lastige. Na een kor te stilte: „Het privilege om andere werelden binnen te stappen en daar een connectie mee te maken. Of dat nou een strafinrichting is of een kliniek voor mensen met een hersenbeschadigingen betreft: ik beleef daar veel plezier aan." Is er een verhaal dat hem emo tioneel gesloopt achterlaat? „Na tuurlijk heb ik indringende tafere len gezien, zoals de uitzichtloos heid van zwerfkinderen in Johan nesburg. Maar ik laat nooit toe dat een verhaal mij emotioneel in zijn greep heeft. Ik ben altijd in staat terug te keren van mijn werk en weer plezier te halen uit mijn pri- véleven." Louis Theroux speelt niet de on kreukbare journalist die soms stie kem de aandrang voelt iemand een dreun te verkopen. Hij is de onkreukbare vriendelijke reus. „Mijn prioriteit als journalist is om mooie televisie te maken, niet om een vredesverdrag af te dwin gen. Als dat verhaal over geweld gaat, hoop je ook geweld te zien. „Ik doe het ook niet om mezelf te confronteren; ik ga confronta ties liever uit de weg. Zolang ik maar kan zeggen dat ik het met eerlijkheid en empa thie heb gemaakt." DINSDAG 3 MEI 2016 Cultuur Journalist met privileges Louis Theroux: „Er sluipt altijd humor in." foto Flat Creek Films door Cudo Tienhooven My Scientology Movie draait vanaf don derdag 5 mei in de bioscopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23