op Zaventem Manon vist al acht jaar achter het net Dagelijks gaan 119 woningen 'in rook op' ECONOMIE 21 Naar rechter om tarieven PostNL Topman Felisa weg bij Ferrari In vijfjaar tijd zijn er ruim 200.000 corporatiewoningen verdwenen door verkoop en stijgende huurprijzen. Fiscus jaagt met speciaal team op malafide belastingadviseur Winkeliers die een afhaalpunt van PostNL huisvesten, dreigen naar de rechter te stappen als het postbedrijf vasthoudt aan de voor genomen verlaging van de vergoe ding die zij ontvangen. PostNL maakt misbruik van zijn economi sche machtspositie, stelde branchevereniging WP gisteren. PostNL kondigde eerder dit jaar een verlaging aan van de vergoe dingen die winkeliers ontvangen voor het afhandelen van post en pakketten. De maatregel treft cir ca 2.500 ondernemers. Het bedrijf wil hen vanaf 1 juli 25 tot 40 pro cent minder gaan betalen, aldus WP. Topman Amedeo Felisa vertrekt na ruim een kwarteeuw bij Ferra ri. Hij wordt opgevolgd door Ser gio Marchionne, tevens de hoog ste baas van moederbedrijf Fiat Chrysler, die al een toezichthou dende rol vervulde bij Ferrari. AMSTERDAM. De wachttijden voor een sociale huurwoning zijn op sommige plekken oneindig lang. Wie een goedkope woning zoekt, kan achteraan aansluiten. Een uit zondering is er voor diegene met een urgentieverklaring of verblijfs vergunning op zak. Maar, ook zij zijn niet meteen geholpen. De vraag mag dan aanzwellen, daar trekt het aanbod zich weinig van aan. Volgens een onlangs ver schenen rapport van het ministe rie van Binnenlandse Zaken (Staat van de Volkshuisvesting) zijn in de periode van 2009 tot en met 2015 262.400 'gereguleerde' corpo ratiewoningen verdwenen. De Woonbond vindt dit een 'onhoudbare situatie'. „Dat bete kent dus dat er per maand een kleine corporatie aan huurwonin gen verdwijnt", zegt Woonbonddi recteur Ronald Paping. „Er is een nijpend tekort: ouderen moeten langer zelfstandig thuis blijven wonen, statushouders moeten on derdak krijgen, en dan zijn er ook nog de oplopende wachtlijsten." De teruggang in het aantal so ciale huurwoningen is volgens Pa ping terug te voeren op een paar belangrijke ontwikkelingen. Eén oorzaak is dat een deel van het woonaanbod is overgegaan in han den van particulieren of particulie re verhuurders. Daarnaast investe ren corporaties minder in nieuw bouw omdat ze elk jaar een ver huurdersheffing moeten betalen over de waarde van hun sociale woningen. Een andere oorzaak is dat bij een deel van de woningen de hu ren zo door het dak zijn gegaan, Huurwoningvoorraad dat ze niet meer gerekend kunnen worden tot de categorie sociale woningbouw. Die grens ligt op 710,68 euro. Het idee achter het op trekken van de huur boven die grens is dat 'scheefwoners' dan uit hun sociale huurwoningen wor den gejaagd en zich op de koop- markt storten. De Woonbond ziet het met lede ogen aan. „Dat beleid heeft alleen maar tot torenhoge huren geleid", aldus Paping. Wat de Woonbond betreft moet de ver huurdersheffing van tafel. Daar sluit Aedes zich bij aan. De belangenclub van woningcor poraties vindt het zorgelijk dat er de afgelopen zoveel minder wo ningen beschikbaar zijn gekomen. „Zeker nu meer mensen een be roep moeten doen op een sociale woning, zoals de groep mensen met een verblijfsvergunning", al dus een Aedes-zegsman. Het ministerie van Binnenland se Zaken trekt zijn eigen conclu sies. „Wij vinden de sociale wo ningvoorraad wel degelijk vol doende. Alleen zal de doorstro ming op de huurmarkt verder op gang moeten komen", luidt de reactie van de woordvoerder van minister Blok. Hij benadrukt daar bij dat de cijfers die de Woon bond gebruikt 'slechts' een steek proef zijn. „Van een flinke achter uitgang is geen sprake." Hoogleraar woningmarkt Peter Boelhouwer van de TU Delft vindt dat de politiek te makkelijk over het probleem stapt. „In de po litiek lijkt weinig urgentie te be staan om meer sociale huurwonin gen neer te zetten. Er is een enor me achterstand." 2015 vies blijft drie uur voor vertrek op de luchthaven te zijn, online in te checken en zo min moge lijk bagage mee te nemen, liefst alleen wat handbagage. Maar ook reizigers die zich aan die voorschriften hielden, waren gisteren niet zeker hun vlucht te halen. Eén van de pech vogels was de Belgische oud-pre mier Yves Leterme. „Aan de orga nisatie mag nog wel wat gebeu ren", stelde hij vast, alvorens in te checken voor een volgende vlucht. Zijn opvolger Charles Michel noemde zondag de heropening van de luchthaven, op 22 maart het doelwit van een terreuraan slag waarbij veertien doden en bijna honderd overwegend zeer zwaargewonden vielen, een be wijs van de 'veerkracht' van Bel gië. „We zijn zwaar getroffen, maar we zijn terug opgestaan", aldus Michel. De heropening van Zaventem was niet alleen voor de luchtha ven van groot belang, ook de rest van België kon niet veel langer wachten. Tal van hotels, restau rants, winkels en andere van de toeristische industrie afhankelij ke bedrijven, tot ver buiten Brus sel, staan op omvallen of maken zware tijden door. De fiscus heeft ongeveer hon derd malafide belastingadviseurs in het vizier die frauderen met de belastingaangiftes van hun klanten. De deskundigen helpen mensen aan valse aftrekposten door niet gemaakte zorgkosten op te voeren of schenkingen te verzinnen. Een woordvoerder van de Belastingdienst bevestig de berichtgeving van EeriVan- daag hierover. De Belasting dienst heeft een speciaal team om fraude met inkomstenbelas ting en toeslagen te bestrijden. Als fraude wordt vastgesteld, volgt een naheffing. Ook worden mensen een aantal jaren extra ge controleerd. Inmiddels staan er ongeveer 75.000 Nederlanders op zo'n zwarte lijst. Mensen die ten onrechte toeslagen hebben ont vangen, moeten die terugbeta len, al dan niet met boete. AMSTERDAM. Het is dat het moet, maar eigenlijk gaat het niet. Ma- non de Vries (25) woont samen met haar vriend Valentijn (30) en zijn zoontje van 7 jaar in een flat van 70 vierkante meter. Ze stude ren allebei en komen rond van hun bijbaantje en studiefinancie ring. „Het is hier te krap. We stu deren aan de eettafel en als het ventje wil spelen, dan moet hij naar zijn kamer of naar buiten. Je ziet gewoon dat dit hem verdrie tig maakt." Ze staat al 8 jaar inge schreven als woningzoekende en reageert wekelijks op iets groters, en betaalbaar. Telkens vist ze ach ter het net. „Laatst ging een eenge zinswoning naar een stel met een verblijfsvergunning. Natuurlijk gun ik het die mensen, maar na al die jaren zouden wij ook wel eens aan de beurt willen zijn." DINSDAG 3 MEI 2016 1.300 De goudprijs heeft voor het eerst sinds januari 2015 de grens van 1.300 dollar doorbroken. Het edelmetaal piekte op 1.303,82 dollar per troy ounce (31,1 g). door Natasja de Groot De afgelopen 6 jaar is het aantal sociale huurwoningen afgenomen, vooral bij corporaties. Corporaties 2.271.000 sociale huur Particulier 372.000 2009 corporaties 2.008.700 particulier 472.000 469.400 DEN HAAG Enorme kaalslag in sociale huursector Valentijn en Manon wonen met hun 7-jarige zoontje op een 'te krappe' flat van amper zeventig vierkante meter, foto Rob Voss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21