Leicester City viert titelfeest het voorkomen van gevaar SPORT 17 De prijzenhonger bij Bayern wordt niet gestild door landstitels, ook al zijn dat er dan straks vier op een rij. woensdag gedood, maar ik ben Pep Guardiola (45) vecht vanavond tegen zijn demonen. Langs de kant bijna letter lijk in het coachvak voor de reservebank in de eigen Allianz Arena. Onbe rispelijk strak in pak, meer dan ooit obsessief meelevend met el ke voetbeweging van zijn spelers voor hem op het veld. Heeft hij voor hetere vuren gestaan in zijn trainerscarrière? Hij stond al eens twee keer in de finale van de Champions League met Barcelo na maar nu is er de immense druk in Zuid-Duitsland zo vlak voordat hij afzwaait en naar Man chester City vertrekt. Nu dreigt een afscheid zonder hoofdprijs. Die druk, die voelt hij wel. Te kenend zijn de cryptische woor den tegen de pers na de 1-0 neder laag in Madrid: „Jullie hebben me nog niet dood vrienden. Ik heb nog een kogel." Alsof vanavond op voetbalveld letterlijk een strijd tussen leven en dood wordt uitge vochten. Guardiola ervaart in Beieren als geen ander: De prijzenhonger bij Bayern wordt niet gestild door landstitels, ook al zijn dat er dan straks vier op een rij. Dat lukte nog geen club in de Bundesliga. Maar goed is niet goed genoeg. Dat erkent hij zelf: „Mijn periode bij Bayern München is niet af zonder winst in de Champions League." Grootste shock Twee keer eerder verloor hij al met Bayern München in de halve finale van een tegenstander uit zijn geboorteland Spanje. In 2014 van Real Madrid na een afgeteken de 0-4 nederlaag in eigen huis, misschien wel de grootste shock uit zijn rijke trainerscarrière. Hij vroeg zich nadien af of hij het al lemaal wel goed had gezien, zijn tactiek. De oefenmeester gaf zelf het antwoord, „Ik heb het toen helemaal verkeerd gedaan", zo liet hij optekenen. En vorig jaar verloor hij van FC Barcelona, de club die hij nota bene zelf opbouwde tot een groot succes. Na een demonstratie van Lionel Messi in Camp Nou die Bayern-verdediger Jéröme Boa- teng zoek speelde. Zouden ze hem doorhebben in Spanje waar ze hem nu eenmaal door en door kennen? Zouden ze er een ant woord hebben op zijn tactische meesterconcepten? Prikkelend is de gedachte dat hij tegen een En gelse opponent misschien wél een keer die finale had kunnen halen. In elk geval staat de vechtma chine van Atlético Madrid van avond klaar om na de 1-0 over winning in Vicente Calderón een genadeklap uit te delen. Psycholo gisch heeft die club door de mi nieme winst van vorige week een kleine voorsprong. En tegenpool en Atlético-trainer Diego Simeo- ne lijkt te weten hoe hij teams van Guardiola kan bestrijden. Uit schakeling is zeker niet ondenk baar. Ook al beschikt Bayern dan over een sterrenformatie van on gekende omvang. Derde fase In München perfectioneerde Pep het werk van Louis van Gaal en Jupp Heynckes. Van Gaal boet seerde tussen 2009 en 2011 een team van talenten en aanwinsten en liet Bayern kennismaken met voetbalschoonheid. Heynckes oogstte daarna prijzen bij de Duit se recordkampioen terwijl we nu toe zijn aan het einde van de der de fase: Guardiola die Bayern laat spelen in de hoogste versnelling in de moeilijkst denkbare tacti sche concepten. Niet alleen het Beierse publiek geniet wekelijks van het bouw werk van Bayern München dat in principe af is, de spelers en de clubleiding ook. De buitenwereld mag dan kritisch zijn, binnen de club is niemand ontevreden. Dat onderstreepte Arjen Robben re cent nog. „Ook vanuit persoon lijk oogpunt hoop ik dat we on der Guardiola fantastisch afslui ten. Ik werk heel graag onder hem." Misschien wordt aan het winnen van de Champions Lea gue wel te veel waarde gehecht. „Het gaat mij te ver om te zeg gen: als je de Champions League niet wint, is er gefaald. De ver schillen aan de top zijn zó margi naal. Zelfs één zwakke fase in een deel van de wedstrijd kan fataal zijn." Dat Bayern onder Guardiola al tijd ongenaakbaar was in Duits- 'Jullie hebben me woensdag gedood, maar ik ben nog niet dood vrienden' land telt straks niet. De Bundesli ga is niet spannend meer sinds Pep het voor het zeggen heeft in München want geen enkele ande re club kwam in de buurt van de ongenaakbare kampioen. Het Bor- ussia Dortmund van Jürgen Klopp niet, hoe energiek ook. De doelpunten van Bas Dost brach ten ook VfL Wolfsburg niet dich terbij. Huntelaars Schalke eindigt steevast op een straatlengte ach terstand. Toch werd het verschil met de nummer twee steeds kleiner. Wa ren het in 2014 nog negentien punten die Bayern van de rest af scheidde, de voorsprong van vo rig jaar was 'maar' tien. En het zijn er momenteel nog maar vijf met nummer twee Borussia Dort mund. Die cijfers tonen aan wat het spel laat zien. Dat is minder dwingend dan in Pep Guardiola's eerste jaren als hoofdtrainer bij Bayern München. LEICESTER. Met een oerkreet be groetten duizenden supporters van Leicester City in de pubs van het stadje de remise tussen Chel sea en Tottenham Hotspur op Stamford Bridge (2-2) waardoor het kampioenschap een feit werd. De ontlading na de late gelijkma ker van Eden Hazard, was gistera vond laat gigantisch. Overal klonk 'We have won the league'. De straten, tijdens de wed strijd verlaten, stroomden vol met juichende mensen. Toeterende au to's, gillende studenten en volwas sen kerels die hoofdschuddend bij kwamen op de stoep van de schrik. Het besef dat het grootste mirakel in de moderne voetbalge schiedenis werkelijkheid was ge worden, zorgde voor duizenden blije gezichten. Sommigen renden uit extase rondjes over een plein. Spurs, de laatst overgebleven concurrent, mocht alleen bij een zege in de Londense derby nog ho pen op de landstitel. Toen de ploeg met 2-0 leidde, was het muisstil. Nerveus stonden velen buiten te roken. „Je moet een an der niet je werk laten doen", mop perde een supporter. Toen het als nog goedkwam, was diezelfde man als een kind zo blij. Boer na de blessure van Kenny Te- te niet hém koos als vervanger, maar Jöel Veltman omvormde van centrale verdediger tot rechtsach ter. En toch haalde De Boer ook met die keuze zijn gelijk. Veltman speelde in de jeugd van Ajax al vaak rechtsachter, maar op het hoogste niveau ontbrak die erva ring. Toch is hem dat de tweede seizoenshelft niet aan te zien. Ei genlijk is hij een openbaring op die positie, waar hij de laatste wed strijden bij het Nederlands elftal ook speelde. De Boer is kennelijk zo tevreden over Veltman als rechtsachter dat hij hem ook afge lopen zondag gewoon op die posi tie liet staan, terwijl hij ook had kunnen terugvallen op zijn oude beproefde recept. Riechedly Bazoer vertelde eerder dat ze bij Ajax weieens beelden be kijken van Atlético Madrid. Niet om alleen de gedrevenheid van die ploeg te aanschouwen, maar vooral ook om te zien dat verdedi gen ook een kunst is. Over video beelden gesproken. Frank de Boer voegde afgelopen zomer Orlando Trustfull toe aan de technische staf. Vraag spelers naar het ge heim van de nul en ze komen met zijn naam op de proppen. Trust full ja, zelf als speler een sierlijke technicus die je niet direct associ eert met een potdichte verdedi ging. Maar de verdedigers bereidt hij dus minutieus voor. Wat doet de aanvaller in welke situatie? Hoe moet de defensie ten opzich te van elkaar staan? „Hij hamert echt op die dingen", vertelde Ba zoer. Je kunt moeilijk zeggen dat het verdedigende succes van Ajax zit in de continuïteit. Althans, qua sa menstelling dan. De Boer koos in eerste instantie heel bewust voor de talenten Kenny Tete en Jairo Riedewald die dit seizoen defini tief doorbraken. Maar toen zij na de winterstop bijna tegelijkertijd wegvielen met zware blessures, moest bijna heel de verdediging op de schop. Alsof Ajax niets in boette qua kwaliteit. Zo was het niet, maar met nog één wedstrijd te gaan zijn ze overtuigend over eind gebleven. DINSDAG 3 MEI 2016 De Champions League is een must voor 'Pep' door Nik Kok Stefan Savic stopt met een sliding de Duitser Thomas Müller af. foto EPA Pep Guardiola Feest in Leicester, waar fans de 2-2 van Hazard bejubelen, foto Reuters door Geert Langendorff TRUSTFULL-FACTOR COMPLEET EN VERVANGBAAR Mike van der Hoorn heerst in de lucht, ook tegen AZ-spits Vincent Janssen. Ook de Ajacieden Joël Veltman (I) en Mitchell Dijks letten op. foto Pim Ras m.'s-iiij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17