'Alleen melk produceren is niet voldoende' 'Fors geïnvesteerd vanwege nieuwe vraag' Craig Wright is (mogelijk) de bitcoin-bedenker NIEUWS 15 Umar maakt kans op Pim Fortuyn Prijs Drugs en cash in woning 85 incidenten voorkomen Columniste Ebru Umar (Me tro, Libelle) en Theodor Ho- lam (schrijver/columnist, Pa rool) zijn genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. De drie andere genomineerden zijn journalist Wierd Duk, schrij ver Leon de Winter en het Amsterdamse WD-raadslid Dilan Yesilgoz. De winnaar van de Pim Fortuyn Prijs wordt gekozen uit opiniema kers, politici of bestuurders die verwant zijn met het ge dachtegoed van Fortuyn en dat ook uitdragen. De uitslag wordt 25 mei bekendgemaakt. In een woning in Rotterdam heeft de politie 100.000 euro contant geld, 12 kilo hard drugs en veel luxeartikelen, zoals flatscreens, dure horlo ges en zeer veel luxe kleding en schoenen aangetroffen. Een 26-jarige Rotterdammer is aangehouden. De politie deed een inval in de woning omdat er aanwijzingen waren dat er criminele activiteiten plaatsvonden. Geld en goede ren zijn in beslag genomen. Turkije heeft sinds januari van dit jaar al 85 'incidenten' voorkomen, waarbij in 49 ge vallen sprake was van op scherp staande bommen. Een regeringswoordvoerder zei dat gisteren, een dag nadat twee agenten gedood werden en 22 mensen gewond raak ten door een zelfmoordaan slag in de zuidoostelijke stad Gaziantep. Het was de zesde keer dit jaar dat een aanslag in een belangrijk verstedelijkt gebied werd gepleegd. De vraag wie Nakamoto is, leidde tot het ontstaan van 'Nakamoto-ja- gers'. Hele hoofdstukken van boe ken zijn eraan gewijd. Hij zou een Brit zijn, maar ook een Ameri kaan, een Finse socioloog, een Ja panse wiskundige en een Ierse stu dent. Het Amerikaanse blad News week kleunde in maart 2014 mis. Dorian Satoshi Nakamoto bestond echt. Hij woonde in Californië, maar de man weerlegde alle 'be wijzen'. Vijf maanden geleden dook er een nieuwe naam op: Craig Ste ven Wright. Twee tijd schriften, Wired en Gizmodo, beschikten over documenten die hem in verband brachten met het bit- coin-project. De Australische po litie deed nabij Sid ney ook een inval in het huis van de Au stralische computer wetenschapper. We gens belastingontdui king. Daarna werd het weer stil. Tot giste ren: de BBC, The Eco nomist en G (^Magazi ne kregen bewijzen toegespeeld. „Eigen lijk blijf ik liever uit de publiciteit maar ik moet me verweren te gen alle onzin. Ik wil geen geld, ik wil niet beroemd worden. Ik wil gewoon met rust worden gelaten",, al dus Wright. De bitcoin zag in 2008 het levenslicht, in een essay van Satos hi Nakamoto. Het 'Sommigen zullen me nu geloven, anderen niet. Hier moeten ze het mee doen' wetenschapper gaat om virtueel geld, geen munt geld. Er zijn 15,5 miljoen bitcoins in omloop. Elke munt is nu 390 euro waard. De waarde wordt be paald door vraag en aanbod. In 2014 liep de bitcoin door gebrek aan vertrouwen klappen op, maar de munt heeft zich daarvan weer hersteld. Om bitcoins te kopen moet op internet een bitcoin-adres worden aangemaakt. Dat adres fungeert als een postbus voor het sturen en ontvangen van bitcoins. Omdat de digitale munten een anarchis tisch bestaan leiden zouden ze in trek zijn bij criminelen. Adressen staan niet geregistreerd waardoor transacties anoniem kunnen wor den uitgevoerd. Betalingen wor den gedaan zonder tussenkomst van een bank. Onderzoekers beweren dat Sa toshi Nakamoto zelf ongeveer een miljoen bitcoins zou bezitten. Die zijn echter nooit aangeroerd en Wright zelf laat er niets over los. Hij zegt dat hij geen belangstelling meer heeft voor het pro ject. „In 2011 was ik al weer met andere dingen bezig." Ondanks alle aan geleverde bewijzen is niet iedereen ervan overtuigd dat Wright de man achter Naka moto is. Volgens weekblad The Econo mist staan er nog vra gen open. „De docu menten kunnen net zo goed afkomstig zijn van Hal Finney die Wright hielp bij zijn plannen voor de bitcoin. Tijdens onze gesprekken was hij heel nerveus. Op extra verzoeken om zijn identiteit te on derbouwen wilde hij niet ingaan", aldus het weekblad. Wright zelf maalt er niet om: „Sommi gen zullen me nu ge loven, anderen niet. Hier moeten ze het mee doen." DINSDAG 3 MEI 2016 de crisis Johan (34) en Her men (39) Verhoef hebben vorig jaar april de boerderij van hun ouders in Nieu- werbrug aan de Rijn overgenomen. Vader en moeder zijn in 1975 begonnen met het melkveebe drijf en vanaf die tijd hebben ze kaas ge maakt „Bij de financie ring van de overname was het uitbreiden van de kaasproductie doorslaggevend. Als ik alleen melk had ge produceerd, had ik minder gefinancierd gekregen door de bank", zo vertelt Jo han. „Met de kaas ver dienen we op dit mo ment ons geld, de melk levert nauwe lijks wat op." Sinds 4 februari van dit jaar maakt hij zijn echte boeren rauw- melkse kaas dus in een gloednieuwe, ruim opgezette kaasmakerij. De werkdag begint om 5 uur met het melken van 265 melk koeien. Van de melk gebruikt hij ongeveer 85 procent voor het dagelijks maken van zo'n 800 kilo aan kaas. Vandaag is Johan met zijn vrouw Daniëlle (31) en stagiair Zeger van Bemmel (19) bezig. „Onze kaas hoort bij de top 25 van Nederland en daarom mogen we ze Cum Laude noemen. We krijgen heel veel positieve reacties." „Kaasmaken zit in on ze genen", zegt Aartje van der Bas (61) uit Nieuwerbrug. „Al meer dan honderd jaar maakt onze familie kaas, en nu doen onze zoon en dochter dat ook weer. Zij is met een melkveehouder ge trouwd, die ook kaas maakt." Van der Bas is blij met de hernieuwde vraag naar boerenkaas, het was de reden om twee jaar geleden fors te in vesteren in machines voor het kaasmaken, zoals een 'verdrink bak'. „Boerenkaas is puur natuur. Valt het in de smaak, zoals de onze, dan gaat het als zoete broodjes over de toonbank." Vroeger heeft de familie met hun kaas veel prijzen gewonnen, maar de laatste jaren hebben ze nauwelijks meer tijd voor deze tijdrovende proeverijen. De 160 melkkoeien, die een groot deel van het jaar buiten lopen, geven per dag 4.500 liter melk en daar maken moeder en zoon 26 ka zen van 16 kilo van en 5 van 21 kilo. Ze leve ren deze kwaliteitsboe renkaas aan handelaars en een deel komt in su permarkten te liggen. AMSTERDAM Ebru Umar foto AP ROTTERDAM 16 Zestien jaar nadat ze werden bedolven onder de sneeuw zijn de lichamen van de Amerikaanse bergbeklimmer Alex Lowe en zijn cameraman David Bridges gevonden in het Himalayagebergte. Twee bergbeklimmers vonden de lichamen in het smeltende ijs. ANKARA door Hans van Zon LONDEN. Na acht jaar is het hoge woord eruit: de Australiër Craig Steven Wright (45) is de man ach ter het pseudoniem Satoshi Naka- moto en de grondlegger van de bit- coin, het elektronisch geld. Maar het aangeleverde bewijs kan niet ie dereen overtuigen. Craig Wright foto Rianne den Balvert foto Rianne den Balvert foto Dreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15