Privacy van jongere met psychisch probleem beter beschermd NIEUWS 13 In de Republikeinse campagne draait vandaag alles om de gedelegeerden. Wie zijn dat eigenlijk? CRVil securvh 'Ik ben niet te koop. Cruz is mijn man' als Haigler, zijn vaak minimaal 3.000 dollar kwijt aan vliegtickets, woeker prijzen voor hotels en verplichte bij dragen aan de partijkas. „Politiek is hier nu eenmaal geld", zegt de Texaanse die het bedrag twee keer bij elkaar spaarde. Ze had niet gepland dit jaar weer te gaan en geen geld op zij gelegd, dus is ze een crowdfun- dingsactie gestart. Ze verwacht binnenkort officieel geselecteerd te worden door de Repu blikeinse Partij in Texas, een van de staten waar gedelegeerden worden ge kozen op lokale partijbijeenkomsten. Concurrenten Trump en Cruz voe ren in die kringen een schaduwcam- pagne om de juiste mensen op de na tionale conventie te krijgen. Vooral Ted Cruz is er dankzij toegewijde vrijwilligers bedreven in om aanhan gers naar voren te schuiven. Ron Moon (74) bijvoorbeeld. Partij- tijger en kerkbestuurder uit Stock bridge, een stadje ten zuiden van At lanta, die bezig zegt te zijn aan het be langrijkste verkiezingsjaar van zijn le ven omdat het land onder Obama vol gens hem een compleet verkeerde, li berale koers vaart. In Moons kiesdis trict won Trump twee gedelegeerden en Cruz één. Maar omdat Cruz' mede werkers mensen als Moon benader den met het verzoek zich beschik baar te stellen en Trumpaanhangers veel minder kwamen opdagen, kozen lokale partijleden drie aanhangers van Cruz uit om naar de conventie te gaan. Twee van hen stemmen in de eerste ronde automatisch op Trump, maar kunnen alsnog voor hun eigen favoriet kiezen als Trump geen meer derheid heeft. „Daar gaan we voor", zegt Moon. „Niets oneerlijks aan. Zo zijn de regels." Door mensen als Ron Moon is er een gerede kans dat Trump een even tuele tweede stemronde op de con ventie verliest. Tot woede van zijn fa natiekste aanhangers. Enkele gedele geerden werden al bedreigd en een adviseur uit Trumps kamp, Roger Sto ne, dreigde hun hotels en kamernum mers te openbaren. Trump doet vooral zijn best om ge noeg resterende voorverkiezingen te winnen, om alle twijfel over een meerderheid weg te nemen. Er is eventueel nog een andere weg, sugge reerde de miljardair. „Niemand heeft betere speeltjes dan ik. Ik kan gedele geerden met de beste vliegtuigen naar de beste resorts in de hele we reld brengen." Hij verzekerde dat hij zulke cadeautjes niet zou uitdelen. Maar de Amerikaanse wet laat er tot op zekere hoogte ruimte voor. Kathy Haigler en Ron Moon zijn niet te vermurwen, verzekeren ze. Moon: „Trump staat zo ver van alles waar ik in geloof." Haigler: „Ik ben niet te koop. Cruz is mijn man." berley Conger, een politicologe die aan de universiteit van Cincinatti deelnemers aan conventies uit het verleden onderzocht. De Democra ten hebben een diversiteitsbeleid, maar de Republikeinen bekommer den zich nooit zo om de achtergrond en selectie van gedelegeerden, zegt Conger. „Omdat de uitslag al was be paald. Maar dat verandert nu persoon lijke voorkeuren doorslaggevend kun nen zijn." Die van Kathy Haigler zijn van het ultraconservatieve soort. Als an ti-abortusactivist die in 'ontelbare co mités' heeft gezeten is ze een goed voorbeeld, weet Karlyn Bowman van het conservatieve American Enterpri se Institute. „In beide partijen zijn ge delegeerden gepassioneerder en recht ser of linkser dan de gemiddelde kie zer. Het zijn meestal de activisten en vrijwilligers van de partij, die het een eer vinden om naar de conventie te mogen en willen netwerken." Wie geen geld of contacten met geld heeft, krijgt moeilijk toegang. Af gevaardigden die van ver komen, zo- Kathy Haigler uit Texas is zo iemand waar Amerika de mond vol van heeft: een gedele geerde. De oma van vijftien kleinkinderen, betrokken bij de Republikeinse partij 'sinds de inauguratie van Bill Clinton in 1992', stapt op 18 juli getooid met cowboyhoed over de drempel van de immense basketbalarena in Cleve land waar de Republikeinse Nationa le Conventie wordt gehouden. „Zo dat iedereen kan zien dat ik uit Texas kom." Altijd goed voor een praatje met gedelegeerden uit minder tot de verbeelding sprekende delen van Amerika, leerde ze op de conventies van 2008 en 2012. Normaal komen gedelegeerden als Haigler op zo'n conventie bijeen om als een tandenloos Chinees parle ment met een stemming te bekrachti gen wat iedereen al weet: wie de kan didatuur voor de presidentsverkiezin gen heeft gewonnen. Verkiezingsuit slagen zijn door middel van com plexe rekensommen vertaald in een hoeveelheid gedelegeerden voor elke kandidaat, en wie de meerderheid van 1.237 heeft gehaald, wordt zonder problemen aangewezen. Maar in de nu al legendarische ver kiezingsrace van 2016 ontstaat een zeldzame situatie. Mogelijk haalt kop loper Donald Trump geen meerder heid. Het spant erom, dus moet hij vandaag in Indiana van Ted Cruz win nen om veel gedelegeerden te verza melen. In het geval dat Trump er geen 1.237 op zijn naam heeft voordat de conventie begint, mogen ze de ver kiezingsuitslag in hun staat negeren en zelf bepalen wie ze als presidents kandidaat willen zien. Er volgen stemrondes tot zoveel gedelegeerden van gedachten zijn veranderd dat een kandidaat alsnog de 1.237 haalt. De laatste keer dat zoiets nodig was, in 1952, kostte het de Democratische conventie 103 stemmingen en 16 da gen om eruit te komen. Wie zijn de mensen die zo'n sleu telrol spelen? Bovengemiddeld vaak oudere witte mannen met een goede opleiding en dito inkomen, zegt Kim- Verder krijgt de gemeente - die de rekening voor jeugdhulp moet betalen - geen verblijfsgegevens van ernstig bedreigde jonge men sen, zoals slachtoffers van een loverboy of eerwraak. Dat staat in een nieuwe rege ling bij de Jeugdwet, die vandaag op het internet wordt gepubli ceerd. „Ook ouders kunnen volle dige geheimhouding afdwingen over de diagnose als hun kind wordt behandeld voor bijvoor beeld autisme of een angststoor nis", legt staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) uit. „De zorgverlener is dan verplicht om een factuur naar de gemeente te sturen die blanco is als het gaat over de inhoud van de zorg." Enerzijds wil het kabinet de pri vacy van jongeren die jeugdhulp ontvangen veel beter beschermen, maar anderzijds zorgen dat ge meenten weten waar de rekening van een behandeling vandaan komt. Zorgaanbieders hoeven bij het geven van 'gewone jeugdhulp' aan de gemeente voortaan hoog stens het BSN-nummer of, bij ge brek daaraan, de adresgegevens te melden van de jongere. Deze gege vens kunnen wél worden ge bruikt voor controles. Nu gemeenten sinds 2015 ver antwoordelijk zijn voor de jeugd hulp, zijn afspraken over privacy zeker geen overbodige luxe. Vori ge maand nog belandde een be stand met gegevens van Amers- foortse cliënten van de afdeling so ciale wijkteams per ongeluk in ver keerde handen. Van Rijn: „Privacy in de jeugd hulp is ontzettend belangrijk. Ze ker ook als het gaat over kinderen. Niemand wil dat zij in hun verde re leven geconfronteerd worden met informatie die op de verkeer de plek terecht is gekomen." Vorig jaar maart al stelde het College Bescherming Persoonsge gevens dat de uitwisseling van da ta tussen zorgaanbieders en ge meenten niet was geregeld. Staats secretaris Van Rijn en minister Van der Steur die samen gaan over de Jeugdwet, repareren die la cune in de wet nu. Zes verschillende cliënten- en ouderorganisaties uit de jeugd hulp vinden de privacy momen teel onvoldoende gewaarborgd, lie ten ze onlangs weten. De clubs achten de nieuwe regeling vanuit het kabinet 'te beperkt' om de pro blemen te tackelen. DINSDAG 3 MEI 2016 Sparen voor de conventie JOBS F REED OH Kathy Haigler gedelegeerde door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Republikeinse gedelegeerden in Har risonburg, Virginia, maakten afgelopen weekeinde hun voorkeuren duidelijk. foto Kelly Presnell/AP door Edwin van der Aa DEN HAAG. Jongeren met psychi sche problemen kunnen ervoor zor gen dat hun aandoening niet be kend wordt bij een gewone ge meenteambtenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13