BAD NEWS bjjld^frnzifL nJ i löriraiss Door Nederland betaalde training van journalisten in Rwanda faliekant mislukt J9NH dkoupfjia [i. NIEUWS 11 Vandaag is de Internationale Dag van de Persvrijheid. In het Afrikaanse Rwanda is die vrijheid echter een dode letter. DEN HAAG. De beste studenten van Anjan Sundaram betaalden de hoogste prijs voor hun kritische geest. Eentje werd in coma gesla gen. Een tweede draaide de cel in. De volgende werd zo bang ge maakt dat hij Rwanda ontvlucht te. Anderen lieten de cursussen journalistiek die mede door Neder land en de EU werden betaald voor wat die waren. Ze geven lie ver regeringsgezinde voorlichting over overheidsprojecten voor bete re watervoorzieningen, woning bouw en gezondheid. Verstandiger dan over die mil joenenprojecten kritisch te berich ten, is het voor Rwandese journa listen te schrijven hoe wijs, visio nair en uitmuntend de president dat alles had geregeld. In het Rwanda van de autoritaire Paul Kagame is vleien noodzaak voor journalisten die hechten aan hun baan en gezondheid. Dat zegt de internationaal bekroonde journa list, schrijver én docent Anjan Sun daram. Vijf jaar was hij docent in de hoofdstad Kigali en schreef daarover het boek Bad News. Persvrijheid is dood in Rwan da, concludeert Sundaram. De gro te sommen geld die het door een genocide getraumatiseerde land ontvangt uit Nederland - ter be vordering van journalistiek onder wijs - dragen nauwelijks iets bij aan onafhankelijke journalistiek, aldus Sundaram. Doodgeschoten Integendeel, onder de steeds auto ritairdere president Kagame bete kent kritiek spelen met je leven. Neem het verhaal van Jan-Léo- nard Rugambage, hoofdredacteur van een satirisch blad. Sundaram had hem benaderd als gastdocent voor zijn onderwijsproject maar Rugambage zou nooit komen. Hij werd op straat doodgeschoten, vlak na de publicatie van een kri tisch artikel waarin de journalist de moord op een dissident had toegeschreven aan handlangers van president Kagame. De tegenwoordig in Engeland (bij Londen) woonachtige Anjan Sundaram - winnaar van journa listieke prijzen en in Amerika ver geleken met journalistieke groot heden als Ryszard Kapuscinski en V.S. Naipaul - is zelf ook voorzich tig geworden. Kagames arm reikt ver, zo ondervonden Rwandese dissidenten die dachten dat ze bui ten het land wel veilig waren. De Britse politie adviseerde Sunda ram zijn woonplaats uit de media te houden vanwege de serieuze dreigementen na Bad News. Dat 'Journalist na journalist wordt bedreigd, vermoord of ontvlucht het land' gaat over een dictator die goede maatjes is met het westen, zich voordoet als democraat, daarvoor geld ontvangt voor projecten, maar ondertussen de laatste onaf hankelijke journalisten terrori seert. Achterin het boek een lange lijst van Rwandese journalisten die werden verjaagd, opgesloten, gemarteld of vermoord. Sundaram is bijzonder kritisch op Nederland dat in de loop der ja ren veel geld heeft overgemaakt naar Rwanda. Het Afrikaanse land heeft onze prioriteit om er weer bovenop te komen na het drama van 1994 toen binnen too dagen 800.000 mensen werden afge slacht. Hutu's vermoordden Tlit- si's en - op kleinere schaal - an dersom. Europa en de VS aarzel den destijds in te grijpen, maar steunden sterke man Paul Kaga me die rust en orde bracht. Speerpunt van het Nederlandse beleid werd juist het bevorderen van persvrijheid. „Nederland is een substantiële donor van het programma van het Institute for War Peace Reporting IWPR) dat heeft bijgedragen aan belang rijke hervormingen van de media- regelgeving en er zijn journalisten getraind om goede en onafhanke lijke journalistiek te bedrijven", laat een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken desgevraagd weten. Daarnaast fi nancierde Nederland enige tijd een wekelijkse radiotalkshow waarin zou worden gedebatteerd over actuele onderwerpen. De ogen sluiten Volgens Sundaram is de werkelijk heid dat de Nederlandse overheid en andere westerse donors liever de ogen sluiten voor de werkelijk heid, zegt de auteur die eerdere kritiek van verschillende mensen rechtenorganisaties op Kagames ideeën over persvrijheid volmon dig onderschrijft. „Journalisten in Rwanda wor den nog steeds bedreigd. Ik heb ze aan de lijn. Niet omdat ze revolu tionaire activiteiten ontplooien maar simpel omdat ze kritiek dur ven hebben op de regering. Ik heb nooit een kritische verklaring ge hoord van de Nederlandse over heid over dit soort zaken. Het is hetzelfde als toen ik er zelf was: de Rwandese regering wil best naar kritiek luisteren als je de vol gende week maar een cheque stuurt. Ondertussen gebeurt er weinig en zie je dat journalist na journalist wordt bedreigd, ver moord of het land ontvlucht. Dat IWPR-programma waarmee Ne derland schermt, is mislukt. De coördinator ervan is gevlucht. Daarvoor was er in Rwanda ook een Raad voor de Journalistiek op gericht. Ook de voorzitter daarvan is doodsbang gevlucht." Het is volstrekt onwaar dat met Nederlands geld politiek debat van de grond is gekomen, claimt Sundaram. „Als dat zo is: hoe kan het dan dat 98 procent van het land heeft ingestemd met een wetswijziging om de president aan een derde ambtstermijn te hel pen. Waar is dat echte debat ge weest? Mensen zijn bang in Rwan da en onafhankelijke journalistiek bestaat niet. Er is nooit een echt debat geweest." 5 dagen Stedenreis Praag/ Bohemen en Praag 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Stedenreis Berlijn Berlijn Centrum 8 dagen 10 dagen Barcelona en Andorra Gerlos in het Zillertal (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl DINSDAG 3 MEI 2016 Een kritische geest is bloedlink Journalist Anjan Sundaram: „De Rwandese regering wil best naar kritiek luisteren, als je maar een cheque stuurt." Foto onder: de cover van Sundarams boek Bad news waarin hij zijn ervaringen in Rwanda beschrijft. door Bob van Huët LAST JOURNALISTS IN A DICTATORSHIP ANJAN SUNDARAM Vertrekdata: 23 mei 20 juni 18 juli/1,15, 29 aug12,26 septetc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 16, 23, 30 mei 6,15, 20, 27juni 4,11,18, 25 juli 1, 8 aug etc Vertrekdata: 21 mei A, 18 juni 2,16, 50juli15, 27 aug etc Vertrekdata: 2,16, 50 mei15, 27juni 25juli8, 22 aug/5,19septetc. Brochure en boekingen: Vertrekdata: 16,30 mei 13, 27 juni 11, 25 juli 8, 22 aug 75,19 sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11