Nieuw medicijn tegen uitgezaaide darmkanker Dorpsgenoten spookrijder: nieuwe oprit bracht 87-jarige in de war Leverancier medische producten zorgt voor nieuwe beademingsbuisjes NIEUWS 7 Zijn dagen leken geteld, maar René Vercoutre krijgt een voorraad canules waarmee hij kan ademen én praten. gen. Het ministerie van VWS nam contact op met Teleflex. De zoektocht leverde Vercoutre ook een weerzien op met lotgeno ten van vroeger. Een van hen bood spontaan enkele van zijn ei gen buisjes aan. „Ze waren iets te klein, maar als er geen alternatief kwam, zouden we die zeker gepro beerd hebben. Het was heel leuk om weer oude vrienden te ont moeten." Uiteindelijk komt de oplossing van de leverancier zelf. „Óndanks het feit dat Teleflex voortdurend nieuwe en betere materialen en technieken ontwikkelt, bestaat er buiten Europa nog een afzetge bied voor een klein aantal rood rubberen producten", legt mana ger Bert-Jan Valk uit. Ik werd er helemaal stil en emotioneel van. Er valt een last van mijn schouders' „Binnen dit productieproces en met de oude specificaties van de ze canule, blijkt het mogelijk een aantal custommade producten te maken. Het komt zelden tot nooit voor dat dit nodig is." Teleflex ver wacht de buisjes over ruim een maand te kunnen leveren. „Dat is mijn mooiste cadeau", zegt Vercoutre, die gisteren met een familiefeest een voorschot nam op zijn 75e verjaardag. De spreuk op de pennen die hij uit deelt aan gasten, spreekt voor zich: 'Al driekwart eeuw vecht René als een leeuw'. „Ik vind het spannend en kan het eigenlijk nog niet geloven. Ik denk dat het pas echt doordringt als ik de buisjes binnen heb." Stiekem hoopt hij op een voor raad waarmee hij de rest van zijn leven kan doen. „Als ze er eentje kunnen maken, kunnen ze er net zo goed tien maken", zegt hij la chend. „Maar ik ben blij met elke nieuwe canule. Ik had tenslotte nooit gedacht dat ik in deze situa tie 75 zou worden." De ogen van René Vercoutre (74) stralen weer. Zijn echtgenote Gerda kan het niet vaak genoeg zeggen. Haar man is opgefleurd sinds ze vrijdag na zijn middagdutje een mailtje voorlas van Teleflex, leve rancier van medische producten. Er wordt een nieuwe voorraad beademingsbuisjes (tracheacanu les) voor Vercoutre gemaakt. „De oude specificaties van het product zijn boven water", aldus Teleflex. „De productie zal over twee we ken starten. Het duurt daarna eni ge tijd totdat de juiste kwaliteit ge garandeerd kan worden." Vercoutres gezichtsuitdrukking was er een van verbazing en op luchting tegelijk. Tranen van ont roering, en glinsterende ogen. „Ik werd er helemaal stil en emotio neel van. Er valt een last van mijn schouders." Vercoutre raakte in 1956 volle dig verlamd tijdens een grote po lio-epidemie. Sindsdien is hij af hankelijk van een beademingsma chine en de buisjes van de Duitse firma Rüsch, inmiddels onderdeel van Teleflex. De canule - een rub beren latex houdend buisje dat via de keel op de luchtpijp wordt aan gesloten - zorgt ervoor dat hij ook kan praten. Drie weken geleden vertelde hij in deze krant over zijn wanho pige zoektocht naar het juiste bea demingsbuisje. Zijn type canule wordt sinds 1995 niet meer gepro duceerd. Vercoutre heeft er nu nog eentje over. Daar kan hij maxi maal een halfjaar mee vooruit. „Als ik niet meer kan praten, wil ik dood", zei hij eerder stellig. Nooit heeft iemand hem horen zeuren over zijn zoektocht. Ver coutre wilde zelf een oplossing vinden. Maar hij was door zijn op ties heen. Een interview zag hij als zijn laatste mogelijkheid om zijn leven te verlengen. Zijn verhaal heeft veel losge maakt. Het leidde tot een wereld wijde zoektocht van bekende en wildvreemde mensen die zijn ver haal deelden en hulp aanboden. Van Amerika en Australië, tot in India en Rusland. „Ik heb heel veel reacties gehad. Mensen spra ken me spontaan aan. Allemaal lie ve mensen die wilden helpen zoe ken of zelf iets wilden maken. Heel aangrijpend. Menselijkheid bestaat nog." Een ziekenverzorgster uit Win terswijk, die in Duitsland met bea demingspatiënten werkt, zocht bij de oosterburen naar het juiste type buisje. John McFarlane, voor zitter van de European Polio Union, deed internationaal een op roep en benaderde zelfs de Britse ambassade in Moskou, omdat Te leflex in Rusland levert. 'You're not alone on this', schreef hij. Een gepensioneerde longarts in de Verenigde Staten adviseerde om een mal te maken van het buisje. En een grimeur bood aan om van vloeibare latex, waarmee maskers voor het theater worden gemaakt, het buisje na te maken. „Er waren veel mensen die een 3D-printer aanboden. Sommigen hebben zelfs naar Rüsch gebeld. Alle voorstellen waren heel lief, maar we hebben alles al een keer geprobeerd en het werkte niet." Zelfs de politiek bemoeide zich ermee. De PW'ers Geert Wilders en Fleur Agema stelden Kamervra- SURESNES. Voor patiënten met uitgezaaide darmkanker komt een geneesmiddel op de markt dat hun leven met twee maan den verlengt. De Europese ge neesmiddelenautoriteit (EMA) heeft het medicijn Lonsurf goed gekeurd. Waarschijnlijk komt het komend najaar op de Neder landse markt. Het medicijn wordt ingezet bij patiënten die al veel andere be handelingen hebben ondergaan, zonder positief resultaat. Onder zoek onder 800 patiënten wijst uit dat het middel de kans op overlijden met 32 procent ver mindert. De Franse farmaceut Servier, die het medicijn samen met de Japanse producent Taiho op de markt brengt, spreekt van een 'enorme stap voorwaarts'. Momenteel worden al enkele Ne derlandse patiënten met Lon surf behandeld. In Nederland krijgen jaarlijks 15.550 mensen dikkedarmkanker. Daarmee is het de meest voorkomende kan kersoort. Ongeveer de helft van de patiënten krijgt uitzaaiingen elders in het lichaam. Darmkanker is de op twee na do delijkste kankersoort. Jaarlijks overlijden bijna 5.000 Nederlan ders aan de ziekte. Slechts een op de tien patiënten met de ern stigste vorm leeft langer dan vijf jaar. De man reed tegen het verkeer in en ramde tussen Maastricht en Heerlen, ter hoogte van Klimmen, de auto van een 39-jarige vrouw uit Maastricht en haar drie kinde ren. De spookrijder en moeder overleden ter plekke, de kinderen (9,7 en 3) raakten (zwaar)gewond. Volgens dorpsgenoten was de bestuurder een rustige, lieve en be dachtzame man die voorzichtig was in het verkeer. In Schin op Geul kunnen ze de vraag niet be antwoorden of het verantwoord was dat de man nog achter het stuur zat. „Hij was altijd heel voor zichtig en keek goed voordat hij de straat uitreed", weet een buurt bewoner. „Ik ken hem ook als een verstandige man." De veroorzaker van het ongeval woonde zelfstandig. Hij zorgde voor zijn vrouw die volgens dorps genoten dementerend is en bracht haar wekelijks meermaals naar een dagbesteding. Volgens de bewoners van Schin op Geul nam de man de verkeerde oprit bij Voerendaal. De oprit is eind vorig jaar aangepast. De be woners denken dat de man moge lijk in verwarring is geraakt door de nieuwe verkeerssituatie. „Die is zo onduidelijk. De op- en afrit zien er precies hetzelfde uit", vindt een dorpsgenoot. Raadslid Pierre van Dinther van de lokale partij Ons Voeren daal heeft de gemeente eerder al een mail geschreven over de on duidelijke, nieuwe verkeerssitua tie. „Er staan allerlei bordjes op korte afstand van elkaar. Dat is heel verwarrend", verklaart hij. Bovendien staat alleen op een klein wit bord aangegeven dat de oprit richting Maastricht en Val kenburg er aankomt. MAANDAG 2 MEI 2016 'Dit is mij n mooiste cadeau' René Vercoutre patiënt door Tony van der Mee René Vercoutre tussen zijn familie. Bovenste rij vlnr. dochter Petrouska, ex-vrouw Ineke, zoon Camille en huidige partner Gerda. Onder: René met zijn kleinkinderen Stijn (links) en Tim. foto Frank Jansen door Ellen van Gaaien SCHIN OP GEUL. De 87-jarige spook rijder die afgelopen vrijdag een do delijk ongeval op de A79 in Zuid-Limburg veroorzaakte, was mogelijk verward door een nieuwe verkeerssituatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7